Dekorasyon tarzları arasında her zevke hitap eden birçok farklı stil bulabilirsiniz. Genellikle uyumlu bir görünüm yakalamak için evin her bölümüne uygulanan stillerin bazıları, söz konusu banyo olunca birtakım çekinceler yaratabilir. Bunlardan biri olan rustik dekorasyonu sanılanın aksine evin diğer bölümlerinde olduğu gibi banyolarda da uygulamak oldukça kolaydır. Rustik stilin en belirgin özelliği olan doğallığı, uygun eşya ve aksesuarları tercih ederek siz de banyonuza taşıyabilirsiniz.

Rustik Dekorasyon Nedir?

Kelime anlamı olarak kırsal ve taşrayı ifade eden rustik, doğallığın ve rahatlığın hakim olduğu bir dekorasyon stili. Rustik dekor ögeleri arasında doğal ahşap ve taş malzemeler öne çıkıyor. Renk olarak da olabildiğince naturel tonlar seçiliyor. Rustik dekorasyon için ahşapla uyumlu olarak kahverengi, beyaz, gri ve siyahın her tonu kullanılabiliyor. Bu stilde desen olarak da çoğunlukla otantik motiflere yer veriliyor.

Rustik Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Rustik banyo dekorasyonuna doğal renklerin hakim olduğundan bahsetmiştik. Banyonun zemin, tavan ve duvarlarında toprak tonlarını kullanmak, dekorasyona uygun doğal bir görünüm verecektir. Açık tonlar kullanarak daha ferah bir banyo oluşturmak istiyorsanız beyaz ve bej renklerine ağırlık verebilirsiniz. Duvarlar ve zemin için taş veya ahşap kaplamaları seçmek rustik dekorasyon için en ideal seçenek olacaktır. Bunun yanı sıra taş, ahşap ya da tuğla görünümü veren fayans ve duvar kağıdı çeşitlerini de daha uygun fiyatlı seçenekler olarak tercih edebilirsiniz. Mermer yüzeyler de rustik dekorasyonla uyumlu bir görünüm yaratabilen alternatifler arasında. Ayrıca zemin için otantik desenler barındıran seramikleri de kullanabilirsiniz. Her ne kadar rustik stilde doğal tonlar yoğunlukta olsa da renkli seramiklerle dekorasyonu biraz hareketlendirebilirsiniz. Rustik banyo modelleri için kullanılacak dolapların doğal ahşap olması çok önemli. Rustik banyo dolabı seçerken yüzeyinin düz değil, girintili çıkıntılı doğal bir görünüme sahip olmasına dikkat edin. Rustik banyo için taş kullanımı sadece duvarlar ve zeminle sınırlı değil. Örneğin, ahşap banyo dolabının üzerinde kullanmak için pürüzlü bir yüzeye sahip olan doğal taştan yapılma lavaboları tercih edebilirsiniz. Rustik dekorasyonda en çok kullanılan ögelerden biri de ayaklı küvetler. Ayaklı küvet seçerken de taş görünüme sahip olanları tercih edebilirsiniz. Küvet yerine duş kullanıyorsanız duşakabinin zeminini suya dayanıklı ahşapla kaplayabilirsiniz.  Bütün bunların yanı sıra rustik dekorasyonu banyonuza en iyi şekilde yansıtmak için aksesuar seçimine de özen göstermek gerekiyor. Çoğu zaman uygun aksesuar seçimiyle farklı tarzda dekore edilmiş banyolara rustik bir hava katmak da mümkün oluyor.     

Rustik Banyolarda Aksesuar Kullanımı

Banyo aksesuar çeşitleri her banyoda mutlaka bulunan gerekli eşyalar arasında. Farklı tarzlara uygun birçok modeli olan banyo aksesuar çeşitlerinin rustik dekorasyonla uyumlu alternatiflerini de kolaylıkla bulmak mümkün. Rustik banyolar için aksesuar seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken; doğal ahşap ve taş görünümlü olması ya da dekorasyonunuzla uyumlu naturel renklerden oluşması. Rustik banyo aksesuarları arasında yer alan taş görünümlü sıvı sabunluk çeşitleri şekil ve renk olarak birçok seçenek sunuyor. Banyolarda mutlaka yer alan diğer bir aksesuar olan diş fırçalık çeşitlerinin de taştan imal edilen ya da taş görünümü sunan modellerini bulmak mümkün. Malzeme çeşitleri arasında elbetteki sadece taş yok. Ahşap sıvı sabunluk ve diş fırçalık da tercih edebileceğiniz çeşitler arasında. Yalnız bu aksesuarları seçerken renk, malzeme ve doku olarak birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu uyumu yakalamak için sabunluk, sıvı sabunluk ve diş fırçalıktan oluşan banyo sabunluk seti modellerini de tercih edebilirsiniz. Çöp kutusu ve tuvalet fırçalığının eklendiği daha kapsamlı banyo aksesuar seti çeşitlerinin taş ya da ahşap görünümlü modelleri gibi mermer olanlarını da seçerek banyonuzda rustik bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Havluluk olarak alışılmışın dışına çıkarak raflı ahşap modellere banyonuzda yer verebilirsiniz. Raf kısımlarına çeşitli dekoratif objeler yerleştirerek şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Raflı ahşap havluluk gibi aynı özelliklere sahip olan tuvalet kağıtlıkları da rustik dekorasyon için sıklıkla tercih ediliyor. Ayaklı olan bu modelleri duvara monte etmeden banyonuzun zemininde kullanabilirsiniz. Modelin alt kısmında bulunan raflar tuvalet kağıtlarını depolamak için uygun alanı sağlıyor. Raflı havluluk ve tuvalet kağıtlığı dışında oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olan ahşap plakaya asılı halatlı modelleri de banyonuza rustik bir hava vermek için kullanabilirsiniz. Düzenli bir banyo için mutlaka dekorasyonda organizerlara da yer vermek gerekiyor. Rustik dekorasyon için bu düzenleyicileri hasır ya da kumaş sepetler arasından seçebilirsiniz. Havluları, tuvalet kağıtlarını, kişisel bakım ürünlerini ve makyaj malzemelerini hasır sepet çeşitlerine yerleştirerek hem doğal hem de düzenli bir görünüm oluşturabilirsiniz. Çamaşır sepeti olarak da hasır ürünleri kullanabilirsiniz. Hasır dışında bambu çamaşır sepetleri de rustik bir dekorasyon için ideal. Banyo halınızı da bu doğrultuda seçmeniz önemli. Rustik bir görünüm için özellikle jüt halılar en doğru tercihlerden biri.