Özellikle yaz aylarında kapı ve pencerelerin sürekli açık kalması nedeniyle çok daha fazla tercih edilen kapı perdesi ile ilgili hazırladığımız bu rehberden yapımı, takılması, temizliği veya çeşitleri gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında evin neredeyse tüm kapıları açıktır. Hal böyle olunca hem kapı vazifesi görecek, hem de dekorasyona katkı sağlayacak çözümler üretilmeye başlanır. Kapı perdesi ise bunun en iyi çözümlerinden biridir. Kapı perdesinin en kolay yapılabilecek şeklini sizin için hazırladık.

1. Aşama: Malzemeleri Belirleme

Kapı perdesi malzemeleri belirlenirken nasıl bir model istediğiniz konusunda karar vermeniz gerekir. Kapı perdesi boncuklu, makrome ya da örgü gibi birçok farklı modele sahiptir ve hepsi için farklı malzeme gerekebilir. Hatta bunların hepsini bir arada kullanabileceğiniz bir kapı perdesi bile vardır. 

Boncuk, makrome ve örgü seçeneklerinin hepsini kullanabileceğiniz modelde size lazım olan malzemeler boncuk (büyük halka şekilli olanlar işinizi kolaylaştırır), makrome ipi (ince, 3 veya 5 mm seçilebilir), farklı renklere sahip orlon iplikler, makas, PVC borudur. 

2. Aşama: Makromeyi Hazırlama

Kapı perdenizi hazırlarken öncelikle makromeleri hazırlamanız gerekir. Makromeleri birbirine bağlayın, bağlarken bağlantı noktalarının eşit olduğundan emin olun. Makrome perde yapımını blogumuzdan bulabilirsiniz. Makrome iplerini hazırlarken PVC boruya sabitleyebilir ya da perde asma aparatları alarak daha sonra çıkarmak üzere bunların üzerine makrome iplerinizi geçirebilirsiniz.

3. Aşama: Orlon İplerin Kullanımı

Orlon iplerden istediğiniz şekilde örgü desenler hazırlamanız gerekir. Hazırladığınız bu örgüler tüm işlemler bittikten sonra makrome iplerine örülmek üzere hazır olarak sizi bekler.

4. Aşama: Boncukların Kullanımı

Perdeniz için istediğiniz renkte ve boyutta boncuklar seçebilirsiniz. Bu boncukları makrome ipleri üzerine sabitlemeniz gerekir. Bir sıra boncuk bir sıra orlon iplerinden hazırladığınız örgüler olacak şekilde makrome iplerine tüm malzemeleri dikebilirsiniz. Böylelikle perdeniz hazır olur.

5. Aşama: Perdeyi Asma

Perdenizi sabitlediğiniz ya da geçirdiğiniz PVC boruyu kapı üzerine asabileceğiniz aparatlar vardır. Bu aparatlardan edinerek perdenizi asabilirsiniz.

Boncuklu Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Boncuklu kapı perdesi için dilediğiniz renkte ve boyutta boncuklar, misina ya da tel ve asmak için bir perde borusu gerekir.

 • Perde borusunu perdenizi asacağınız yere sabitleyin.
 • Boncukları dizmek için aldığınız güçlü bir misinaya ya da tele boncuklarınızı istediğiniz gibi dizin.
 • Boncuklarınızı dizdikten sonra perde borusuna geçirmek için alan bırakın ve bağlayın.
 • Hazırladığınız tüm boncuk sütunlarını perde borusuna geçirin.

Kapı Perdesi Nasıl Takılır?

Kapı perdesini takmak için perde borusuna veya güçlü, PVC tarzı bir boruya ihtiyacınız vardır. Bu borulardan temin edip, perdenizi de sabitledikten sonra istediğiniz yere bu boruları sabitleyip perdenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Makrome Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Makrome kapı perdesi yapımı, kapı perdesi yapımıyla aynı şekilde ilerler fakat hazırlama aşamaları biraz farklılaşabilir. Farklılaştığı noktalardan birisi makrome örgünün çeşitlerinin olmasıdır. Makrome perde hazırlarken kare, spiral, çapraz kare ya da sarmal gibi düğümleme tekniklerini kullanmanız gerekir. 

 • İlk önce makrome perdenizin ne kadar kalın olmasını istediğinize bağlı olarak makrome ipler almalısınız. Daha sonra asmak istediğiniz alanın boyutuna göre bir perde tutacağı ayarlayarak düğümleme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer perdenizi  rahat bir şekilde çıkarıp takmak istiyorsanız bunun için perdelerinizi asabileceğiniz halkalar alabilirsiniz.
 • İplerin hepsini eşit uzunlukta olacak şekilde mezurayla ölçerek kesin. Daha sonra her bir ipi perde tutacağına ikiye katlayarak atın ve U şeklinde düğümleyin. Bu işlem perdenizi direkt tutacağa sabitler. Perdenizi daha sonra çıkarabilirsiniz, fakat takma sırasında zorlanabilirsiniz. Perde halkaları almak burada işinize yarar.
 • Düğümleme sırasında hiçbir aşama atlanmamalı ve ipler daima eşit uzunlukta olmalıdır. Aksi halde perdeniz istediğiniz şekilde olmayabilir.
 • Kare düğüm üzerinden ilerleyecek olursak; en soldaki ve en sağdaki ip alınıp, ortada iki ip üzerinden geçirilerek küçük bir düğüm atılır. Bu makrome perdenizin ilk adımıdır. İkinci adımda bir iki parmak aşağıdan aynı işlem tekrarlanır, fakat bu defa ipler tersten alınır.
 • Üçüncü adımda, en son yaptığınız düğümlerden soldaki ilk iki ip ile ikinci sıradaki kordonun ilk iki ipini alıp birinci ve ikinci adımdaki kare düğümleme işlemini tekrarlayın. Örgünüzün devamı için düğümler arasında belirli mesafe bırakarak bu işleme tekrar edin.
 • Örme işleminin hiçbir adımı atlamamaya ve iplerin eşit uzunlukta olmasına dikkat edin.

Makrome Kapı Perdesi Ne Kadar İp Gider?

Makrome kapı perdesi yaparken ne kadar ip gideceği, ne kadar uzunlukta ve kalınlıkta bir perde yapmak istediğinize bağlıdır. Eğer kalın, motifli ve uzun bir perde örmek istiyorsanız çok uzun bir ip alarak örgünüzü riske atmamak en doğrusudur. İnce, motifsiz ve kısa bir perde için ise kısa bir ip yeterlidir. Bu iplerin ölçüsünü aklınızda tasarlayıp, tasarladığınız uzunluktan daha uzun bir ip almanız iyi olur.

Kapı Perdesi Nasıl Temizlenir?

Mutfak kapı perdesi diğer yerlerde kullanılacak kapı perdelerinden bir tık daha fazla kirlenebilir. Kapı perdelerinin, kapı süsü olarak en çok mutfaklarda tercih edildiğini düşünürsek, sürekli yemek yapılan bir ortamda bu perdeler sürekli yağ ve kokuya maruz kalabilir. Bunun için belirli aralıklarla temizlenmeleri gerekir. Aksi takdirde perdelere dokunduğunuzda yapışkanımsı ve yağlı bir doku hissedebilirsiniz. Peki kapı perdeleri nasıl temizlenir?

 • Kapı perdesini temizlerken öncelikle hangi malzemelerin kullanıldığına dikkat edilmelidir.
 • Boncuk kapı perdeleri çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değildir.
 • Makrome kapı perdeleri ise belirli işlemlerden sonra çamaşır makinesinde yıkanabilir.
 • Örgü perdeler ise belirli ayarlarda çamaşır makinesinde yıkanabileceği gibi, elde yıkanmaları daha uygun olabilir. Çünkü örgü perdeler çekme yapmaya müsaittir.

Boncuklu Kapı Perdesi Nasıl Temizlenir?

Boncuklu kapı perdelerinin temizliği kesinlikle çamaşır makinesinde yapılmamalıdır. Boncuklu perdeler yalnızca plastik boncuklardan yapılmaz. Birçok perdede kristal boncuk kullandığına şahit olmuş olabilirsiniz. Eğer kristal boncuklu bir perdeyi çamaşır makinesinde yıkamaya kalkışırsanız perdenizi tamamen kaybettiğinizden de emin olabilirsiniz. 

 • Boncuklu kapı perdeleri uygun bir ortama asılarak tazyikli olmayan bir su ve mümkünse kimyasal içermeyen temizleyiciler ile yıkanabilir.
 • Kimyasal içeren temizleyiciler boncukların dokusuna veya rengine zarar verebilir. Aynı zamanda boncukların asıldığı materyallere de zarar verme olasılığı vardır. Boncukların asıldığı materyaller zarar görürse zamanla kopmalar yaşanıp boncuklar dökülebilir.
 • Tahta boncuklu bir perdeniz varsa bu boncukların su çekip çekmediğini bilmeniz gerekir. Su çekiyorlarsa su ile temizlemek boncuklara zarar verebilir. Bu gibi durumlarda nemli bir bezle tek tek silmeniz daha sağlıklı olur.

Makrome Kapı Perdesi Nasıl Temizlenir?

Makrome kapı perdeleri çamaşır makinesinde de, elde yıkamaya da uygundur. Elde yıkamak uzun ve zahmetli olabileceğinden çamaşır makinesini tercih edebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası vardır.

 • Makrome perdelerin örgülerini belirli mesafelerde bağlamak gerekir. Yoksa örgüler birbirine dolanarak perdenizi kullanılamaz hale getirebilir.
 • Örgülerin dolaşmaması için sabitledikten sonra uzun bir tülbente veya eski bir tül perdeye makrome perdenizi sarmalısınız. Bu örgülerin karışmasını engellemek için ekstra bir önlemdir.
 • En kısa ve en düşük sıcaklıktaki programda yıkamak gerekir. Yoksa perdeniz çekme yapabilir.
 • Ağartıcı kullanmak doğru olmaz. Çamaşır suyu veya yumuşatıcı gibi maddeler perdenize zarar verebilir. Her zaman kullandığınız deterjanınızı kullanmak perdenizi en az riskle temizlemenizi sağlar.
 • Yıkandıktan sonra perdenizi ıslak halde tekrar asmalısınız. Eğer kırışıklıklar görürseniz endişe etmeyin. Perdenizi hafif hafif gerdirerek eski haline geri döndürebilirsiniz.