Evde Canı Sıkılanlar İçin Örgü Önerileri

Soğuk havalarda evde geçirilen vakit daha fazla olur. Ev ortamında geçirdiğiniz vakit arttığı için ev ortamında sıkılmanız çok doğaldır. Bu gibi zamanlarda ev ortamında yapabileceğiniz aktiviteleri araştırarak yeni hobiler edinebilirsiniz. Böylece evde geçirdiğiniz vakti daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu hobiler arasında örgü yer alabilir. Eskiden anne ve büyük annelerinizin sıklıkla örgü ördüğünü görmeniz mümkündür. Hatta birkaç bilgiye de sahip olabilirsiniz. Başlangıcını yapamasanız da birkaç düğüm atabilirsiniz. 

Pek çok farklı örgü tekniği bulunduğu için öncelikle yöntemleri öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu noktada en kolay yöntemden başlamak daha mantıklıdır. Yavaş adımlarla ilerlemeniz halinde oldukça iyi bir performans sergileyebilirsiniz. Dilerseniz öncelikle düz örgü ile başlayabilirsiniz. Düz örgü tekniği oldukça pratik olmakla beraber herkesin yapabileceği bir seçenektir. Düz yüzeyli örgüler için bu tekniği kullanabilirsiniz. Özellikle battaniye örmek istediğinizde bu tekniği kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Her iki satır için de aynı teknik kullanıldığı için ekstra bir teknik öğrenmenize gerek kalmaz. Düz örgüyü öğrenmeniz halinde ters örgüyü de öğrenebilirsiniz. Ters örgü, düz örgüden oldukça farklıdır. Tam tersi bir mantığa sahip olduğunu söylemek mümkündür. Düz örgüdeki gibi iki satırda bir aynı şekilde örülmez. Son derece işlevsel örgü seçenekleri arasında yer alır. 

Yaptığınız örgünün daha esnek bir yapıya sahip olmasını isterseniz bu örgü tekniğini deneyebilirsiniz. Yapabileceğiniz örgü teknikleri arasında patik yöntemi de yer alır. İsminden de anlaşılacağı gibi patik ve çorap gibi daha dar kesimde işlem yapılan örgülerde kullanılır. Bu gibi pek çok farklı örgü seçeneği bulunmakla beraber, dilerseniz havlu kenarı veya yorgan kenarını işlemek için de bu yöntemleri kullanabilirsiniz. 

Ev Ortamında Yapabileceğiniz Örgü Teknikleri 

Tanıdığınız bir kişinin üzerinde örgü bir kazak veya hırka görebilirsiniz. Bunun aynısını bulma noktasında zorluk çekmeniz mümkündür. Onun yerine evde kendiniz örmeyi deneyebilirsiniz. Gördüğünüz kıyafetin fotoğrafını çekerek ona olabildiğince benzeyen bir şekil ortaya çıkarabilirsiniz. Kıyafet üzerinde yer alan örgü tekniklerini araştırarak başlayabilirsiniz. 

Örgü tekniklerini internet üzerinden kontrol edebilir ve yapmak istediğiniz kazak ile benzerlik gösterip göstermediğine bakabilirsiniz. Özellikle desenli bir kıyafet örmek isterseniz örgü içi örgü tekniğinden yararlanabilirsiniz. Örgünün iç kısmında yer alan bir alana desen yapmak için bu tekniği kullanabilirsiniz. Genellikle yaka detayında kullanıldığını söylemek mümkündür. 

Bununla beraber iki farklı renk kullanmanız gerekebilir. İki farklı renk kullanılan örgülerin oldukça zorlayıcı olduğu düşünülür. Fakat bir hayli kolay olduğunu görebilirsiniz. Dilerseniz daha fazla renk için de kullanabilirsiniz. Bu tekniği uygularken tek tek olacak şekilde ipleri değiştirmeniz gerekir. Böylece etkileyici bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz. Farklı desenleri ortaya çıkarmak için bu teknikten yardım alabilirsiniz. Rengarenk ipleri kullanmak için de oldukça uygunluk gösterir. 

Gökkuşağı renklerinden oluşan seçenekleri satın alabilir ve bu şekilde oldukça etkileyici bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. İlk defa örgü örecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Örgü yapmayı öğrenmek adına daha büyük ip ve şiş kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde daha kolay öğrenebileceğiniz gibi örgü işlemini de hızlandırabilirsiniz. Acele etmeden yavaş yavaş yapmanız gerekir. Aksi takdirde istediğiniz görüntüyü elde edemeyebilirsiniz. 

Ayrıca uygun fiyatlı ipleri tercih edebilirsiniz. Böyle yapmanız halinde pişmanlık duymak durumunda kalmazsınız. Aynı zamanda her gün örgü örmeyi de deneyebilirsiniz. Bir gün örüp bir gün örmediğinizde tüm bilgilerinizi unutabilirsiniz. İlk örgü için atkı gibi daha düz ve kolay bir örnek seçebilirsiniz. İlk işiniz olacağı için daha yavaş ve emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Etkileyici Örgü Modelleri  

Örgü örmeyi bilmeyenler için örgü önerileri bulunur. İnternet üzerinden video ve fotoğraflara bakarak fikirlerinizi oluşturabilirsiniz. Örgü örme noktasında oldukça başarılı iseniz farklı teknikleri araştırma yoluna gidebilirsiniz. Dilerseniz bugünlerde oldukça popüler hale gelen çilek motifli örgüler yapmayı deneyebilirsiniz. Çilek motifli hırka, yelek ve patik gibi farklı seçenekleri yapabilir ve günlük hayatınızda kullanabilirsiniz. 

Özellikle çilek motifli hırka örmeyi tercih edebilirsiniz. Mağazalarda satışa sunulan bu ürünleri kendiniz örebilir ve manevi değeri olan bir parçayı gardırop içerisine ekleyebilirsiniz. Çilek detaylarını tek tek örebilir ve sonrasında hırka üzerine dikebilirsiniz. Bu şekilde daha etkileyici bir tasarım elde edebilirsiniz. Bej renkli bir hırka örebilir ve üzerine pembe renkli çilek motifleri ekleyebilirsiniz. 

Kabartmalı bir motif istemezseniz direkt olarak çilek şeklinde örgü yapabilirsiniz. Yapımı biraz zahmetli olsa da oldukça estetik bir görüntüye sahiptir. Bununla beraber sade renk tonlarına sahip olan bir atkı da örebilirsiniz. Hem kendiniz kullanabilir hem de sevdiğiniz kişilere hediye edebilirsiniz. Dilerseniz ters düz örgü tekniğini kullanabilirsiniz. Oldukça sade bir tasarım olmasına rağmen deseninden kaynaklı olarak oldukça şık bir görüntü sunar. 

Renk seçeneğine karar verdikten sonra ters düz tekniğini kullanabilirsiniz. Kış aylarında en çok tercih ettiğiniz renk seçenekleri doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz. Siyah, bej, kahverengi, yeşil, kırmızı ve lacivert gibi renk seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Oldukça sade renk tonları olduğu için uzun süre sıkılmadan kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tüm kıyafetlerinizle uyum sağlayan renk tonları olduğu için uzun yıllar rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. 

Atkıyı tamamlayacak bir bere örmeyi de deneyebilirsiniz. Yün ip tercihinde bulunarak tüm kışı sıcacık geçirebilirsiniz. Atkı ile aynı renk olacak şekilde tercih edebilir ve oradan bir uyum yakalayabilirsiniz. Dilerseniz lif gibi her evde kullanılan malzemeleri de örebilirsiniz. Fazla fazla örebilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınızın veya kendinizin çeyizine koymak üzere de örebilirsiniz. Güneş motifli örgü modellerini kullanabilir ve daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Hızlı ve Pratik Yapabileceğiniz Örgü Yöntemleri 

Canı sıkılanlar için öneri seçenekleri oldukça çeşitlilik gösterir. Ev ortamında yeni hobiler edinebilir ve can sıkıntısının önüne geçebilirsiniz. Özellikle örgü örmek oldukça şarj olmanıza olanak sunar. Bu şekilde tüm gün eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz. Gittiğiniz yerlere de yanınızda götürebilir ve zamanınızı daha verimli geçirebilirsiniz. Sadece hobi amaçlı değil kendi kıyafetlerinizi örmek için de tercih edebilirsiniz. 

Hırka, atkı, bere, kazak ve daha pek çok farklı kıyafeti örgü ile yapabilirsiniz. İp çeşidini kendiniz seçtiğiniz için istediğiniz kalınlığa uygun olan kıyafetleri örebilirsiniz. Kış aylarını daha sıcak geçirmek için yün ip seçeneklerine yönelebilirsiniz. Bununla beraber büyük ilmeklemece yöntemini de deneyebilirsiniz. Oldukça kalın bir ip olduğu için kısa süre içerisinde örmek istediğinizi hazır hale getirebilirsiniz.

Kumaşı bakımından son derece yumuşak olduğu için patik örmek için tercih edebilirsiniz. Tüm kışı yumuşacık patikler ile geçirebilir ve bu şekilde kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Sarı, kırmızı, mavi ve turuncu gibi canlı renk tonlarını seçebilirsiniz. Üzerine ponpon detayları ekleyerek daha estetik bir görüntüye ulaştırabilirsiniz. 

Bununla beraber çocuklarınız için gelişim halısı da örebilirsiniz. İçerisinde kabartmalı hayvan motiflerinin yer aldığı bir halı örebilir ve çocuklarınızın motor gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Dilerseniz hayvan kısımlarını cırt cırtlı yaparak çocuklarınızın daha keyifli anlar geçirmesini sağlayabilirsiniz. Havlu kenarı, yorgan kenarı, yastık kenarı gibi eşyalarınızı da örebilir ve daha geleneksel bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Evidea üzerinden ürünlere ulaşım sağlayabilir ve avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.