Çocukların sorumluluk aldıkları ve eğlendikleri ilk yer, kendilerine ait olan odaları olur. Onların beğenilerini dikkate alarak dekore ettiğiniz odalarında dikkat çekici ve eğlenceli bir duvar yaratabilirsiniz. Duvar tasarımını oluştururken öncelikle onların hayal dünyalarından ve beğenilerinden ilham alınız. Kız ya da erkek çocuk fark etmeksizin, tarzlarını yansıtabilecekleri bir tasarıma sahip olduklarında yüzlerindeki mutluluğu görebilirsiniz. 

İster Boyayın İster Yapıştırın 

Duvarları dilediğiniz desenlere ve figürlere bürümeniz için yapabilecekleriniz tahmin ettiğinizden çok daha fazla. Zevklere ve pratikliğe göre yapacağınız tercihle birlikte duvarı boyayabilir, duvar kağıdı ya da sticker yapıştırabilir, sprey boya ile eğlenceli grafitiler yapabilir ya da güzel çerçevelere sahip resimler asarak bir sanat odasına çevirebilirsiniz. Eğlenceli duvarlar sayesinde odanın atmosferi değişerek çocuğunuzun odasında geçireceği vakit daha verimli hale gelir. 

Temizlenebilir Boyalar

Kız ya da erkek çocuğunuzun favori renklerinden bir duvar rengi elde edebilirsiniz. Bu renkleri hazırlayarak hoşlarına gidecek düz duvar renklerinden desenli boyamalara kadar birçok görünümü elde edebilirsiniz. Hatta beğendikleri çizgi film karakterini, hayvanı ya da şekli bizzat çizip boyayabilirsiniz. 

Bu boyama işlemini çocuğunuzla birlikte gerçekleştirerek hem odasını özgürce güzelleştirebileceği bir sorumluluk vermiş olursunuz hem de birlikte kaliteli bir vakit geçirme fırsatı elde edersiniz.

Üstelik bu boyama işlemleri daha kullanışlı hale de gelir. Çocuğunuzun duvarı tekrar boyaması ya da kirletmesi ihtimaline karşı nemli bir bez yardımıyla temizleyebileceğiniz pratik duvar boyaları bulunuyor. 

Sprey Boyayla Grafitiler

Tarzlarını yasnıtabilecekleri duvarı tasarlayabileceğiniz seçenekler arasında sprey boya da yer alır. Sprey boya uygulaması ile capcanlı ve üç boyutlu resimleri duvarda büyük bir şekilde sergilersiniz. 

Sprey boya uygulanırken ortaya çıkan gaz ve koku rahatsız edici olabilir. Bu yüzden, odayı uzun süre havalandırmanız önemlidir ve çocuklarınızı uygulama anında orada bulundurmamaya dikkat ediniz. 

Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları kullanmak oldukça hoş gözükecek bir seçenektir, ayrıca hızlı ve pratik bir şekilde uygulanır. Tüm duvarları kaplayabileceğiniz gibi seçtiğiniz tek bir duvarı dikkat çekici hale getirebilirsiniz. İstediğiniz zaman da sökersiniz. 

Erkek çocukları için uzay ya da safari temalı duvar kağıtlarını tek bir duvara uygulayarak etrafına desenlere uygun oyuncakları ve diğer eşyaları yerleştirebilirsiniz. Kız çocuklarının kendilerini prenses ya da savaşçı bir kız gibi hissedecekleri temalara sahip kağıtları birçok çeşit arasından bulursunuz. 

Stickerlar

Duvar stickerları da artık çok popüler. Üstelik yapıştırması ve çıkarması da çok kolay. Çocuklarınız tek başına bile, istedikleri yere birkaç saniye içerisinde uygulayabilir. Yapılması gereken tek şey çıkartmanın koruyucu jelatinini çıkararak yapışkan yüzeyini duvarda uygun gördüğünüz boşluğa hava almayacak şekilde yapıştırmak olur. Stickerlar sayesinde sürekli olarak fikri ve beğenileri değişen çocuğunuz, duvarı istediği gibi renklendirir. 

Tablo ve Çerçeveler 

Duvar resmi olarak koyabileceğiniz ya da resme eşlik edebilecek dikkat çekici ve şirin detaylara sahip bir seçenek de tablo ve çerçeve kullanarak duvarı düzenlemeniz. Çocukların yaş grubuna hitap edecek sanat eserlerini duvarlarında görerek sanata olan sevgilerini ve birçok estetik yönlerini kuvvetlendirirler. 

Severek baktıkları duvarı daha eğlenceli ve sanatsal bir hale getirmek adına uygun gördüğünüz yerlere asabileceğiniz tablo çeşitleri arasında tasarıma ve zevklerine uygun çerçeveleri bulabilirsiniz. 

Dekorasyon ve Duvar Renginin Önemi 

Kızların ve erkeklerin beğenisi farklılık gösterir. Farklılıkların dikkate alınması kadar önemli olan iki unsur daha bulunur. Bunlar, odanın tarzını oluşturan dekorasyon parçaları ve duvarların renkleridir. Özellikle tek bir duvarı resimle renklendirecekseniz geri kalan duvarın rengine ve eşyaların uyum sağlamasına önem vermeniz gerekir. 

Çocuk odası duvar resimleri çok çeşitlilik gösterir. Her oda dizaynına uyan bir resim ya da tasarım mutlaka bulunur ve seçilir. Önemli olan yapılan tasarımın ya da resim sanatının zamanla göz yormaması ve çocuklarınızda kısa süre içerisinde bıkkınlık hissi uyandırmaması olur. Örneğin, kız çocuğunun odası kendini prenses gibi hissedeceği şirin bir tasarıma sahipse, duvarı koyu renklere boyamak uyumsuz kalır. 

Kızların Süslü Dünyasına Dokunan Duvar Resimleri

Kızların odası genellikle daha canlı renklerle ve şirin detaylarla dolu olacak şekilde dekore edilir. Pembe ve mor renkli eşyaların hakimiyetiyle birlikte peluş oyuncaklar, hayvanlar, şekiller ve süsler derken insanın içini ısıtan bir rüya odasına dönüşür.

Bu canlılığı daha fazla hareketli hale getirmek için kız çocuk odası duvar resimleri dekorasyonda size yardımcı olabilir. Göklerde uçan unicornlar, sevilen çizgi film karakterleri, safariye çıkmışlar gibi hissedecekleri farklı egzotik hayvanların yer aldığı çizimler, ilgi çekici boyamalar ya da duvar kağıtları odalarında mutluluğu yakalamalarını sağlar. Ayrıca duvara yapılacak olan prenses tahtı, şato gibi resimler oynayacakları evciliklerde hayal dünyalarına şirin bir dokunuş yapar. 

Erkek Çocuk Odasına Uygun Duvar Fikirleri

Erkek çocuklarının dünyasının merkezinde arabalar, gezegenler, dinozor gibi güçlü hayvanlar ve sporlar bulunur. Erkek çocuk odası duvar resimleri bu ilgi alanları göz önünde bulundurularak sayısız seçenek sunar. 

Onlara ilham verecek astronot, uzay mekiği ve gezegen resimleri çizebilir ya da çıkartmalar yapıştırabilirsiniz. Buna uygun renkler, boyalar, çıkartmalar ya da başka resimleri bulmanız çok kolay. Eğer odaları minik bir futbolcunun odasını andırıyorsa sevdiği takımın renklerine ve logosuna yer verebileceğiniz bir duvar oldukça hoşlarına gider. 

Enerjilerini bir kaleyi koruyarak harcayacakları bir resim ya da sevdikleri yarış arabalarının üç boyutlu renklendirmelerini görmek onların heyecanını tazeler. Oynayacakları oyuna dahil edebilecekleri ya da sadece bakarak bile mutlu olabilecekleri bir duvara odalarında yer verilmesi, istekleri ve özgürlükleri adına önemli bir tasarım haline gelir. 

Duvara Eşlik Edecek Dekor Fikirleri

Her çocuğun tarzı, farklı ve değerlidir. Kendilerini yansıtmak istedikleri odalarında ister sade, isterse de capcanlı bir duvar resmi tercihi yapabilirler. Ortaya çıkan keyifli duvara daha fazla detay kazandırmak ya da alanı daha kullanışlı hale getirmek için uygulayabileceğiniz birçok dekor fikri bulunur. 

Işıl Işık Bir Duvar 

Aydınlatma, her odanın ihtiyacıdır ve klasik tavan aydınlatmalarının yanı sıra daha estetik durabilecek ve duvarın tasarımını tamamlayabilecek aplik asabilirsiniz.

Oyun Alanı Oluşturun

Duvarın alt kısmına sevilen oyuncakları dizerek ve şirin bir çadır, puf minderler gibi eşyalar koyarak oturma ve oyun alanı oluşturabilirsiniz. Hayal gücü ve oyun birbiriyle ilişkilidir ve gelişimlerinde önemli bir rol oynar. Özgürce oyun dünyalarını yansıtabilecekleri ve arkadaşlarıyla sosyalleşebilecekleri alanı duvar köşesiyle destekleyebilirsiniz. 

Kullanışlı Detaylar 

Çalışma masasını duvara yaslayarak, ders çalışırken ya da ödev yaparken keyifli bir duvara bakarak dinlenmesine yardım ediniz. Okul çağına gelen çocuklar, saklama alanlarına ve düzeni sağlayacak eşyalara ihtiyaç duyarlar. 

Kitaplarını dizebilecekleri, kalem kutularını koyabilecekleri ve daha nice çeşitli amaçlarla kullanabilecekleri duvar raflarını farklı tasarımlarda alarak pratikliği elde edebilirsiniz. 

Geceleri Renklendirin 

Geceleri tüm ışıklar kapandığında parlayan neon ışıklara sahip yıldız, ay, güneş gibi süslemeleri duvara yapıştırabilirsiniz. İsterseniz boyadığınız duvara isterseniz de tavana yapıştırarak resmi tamamlayabilirsiniz.

Eğlenceli Süslemeler 

Duvarda gizli bantlar kullanarak led ışık ya da yapay sarmaşıkları sarkıtabilir ve doğanın içindeymiş gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Sevdikleri sanatçıya, spora, çizgi filme dair posterleri diledikleri gibi asmalarına izin ve yer veriniz.