Döşemeler, bir yaşam alanına girildiğinde ilk dikkat çeken parçalar arasında yer alır. Tüm zemini kaplayan döşemenin tarzının ve renginin genel iç dizayn ile uyumlu olması gerekir. Estetik özellikleri ve tasarımının yanı sıra teknik özelliklerinin de aradığınız kriterleri karşılaması önemlidir. Aşınmaya direnç ve kolay temizlik, döşemelerde aranan teknik özelliklerden bazılarıdır. 

İç dizayn trendleri arasında yerini almış ve son zamanlarda sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında parke görünümlü seramik yer alır. Parke görünümü, özellikle evlerde sevilerek kullanılan bir tasarımdır. Parkenin sıcak görüntüsü evlere samimi bir hava kazandırır. Seramik özelliği sayesinde ofisler, kafeler, restoranlar, çalışma salonları gibi daha birçok farklı alanda kullanıma uygun özellik gösterir. 

Yaşam alanlarınıza ahşap görünümü ile hoş bir tarz yansıtan seramik döşemeler eklemek istiyorsanız aklınıza takılan soruların yanıtlarına yazımızından ulaşabilirsiniz. Yazımızda bu döşeme tipinin genel özelliklerine ve nerelerde kullanılabileceğine yer verdik. Kullanım alanlarını öğrenerek döşemenin trendlere uygun görüntüsünden ve tüm işlevsel özelliklerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. 

Ahşap Görünümlü Seramik Özellikleri Nelerdir?

Seramik kalitesi sayesinde kullanım kolaylığı kazandıran birçok özelliği bulunur. Ahşap görünümlü seramik özellikleri, iç dizaynın geliştirilmesine de yardımcı olur. 

  • Seramik yapısına sahip bu döşemelerin sevilen özellikleri arasında ilk sırada, temizliğinin kolay olması yer alır. Temizlik, ferah ve estetik görünümlü bir eve sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken bir aktivitedir. Standart ahşap döşemelerin temizliği oldukça zorlu ve uzun bir süreç gerektirir. Ahşap oldukça hızlı hasar gören bir malzeme olduğunda kullanılan temizlik malzemeleri özenle seçilir. kullanılan su miktarı bile ahşap döşemelerin temizliğinde önemlidir. Seramik yapısına ve ahşap görünümüne sahip döşemeleri tercih ettiğinizde bu problemler ortadan kalkar. Basit ve hızlı bir temizlik süreci hijyen standartlarına uygun bir yaşam alanı elde etmeniz için yeterlidir. 
  • Temizlikte de bahsettiğimiz gibi gerçek ahşap fazla sudan etkilenir. Şişme ve yapısında bozulma gibi durumlar yaşanır. Özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda suyun bulunması kaçınılmazdır. Böyle alanlarda ahşap görüntüsünü istediğinizde tercihinizi seramikten yana kullanabilirsiniz. Suya karşı dirençli yapısı sayesinde beraberinde gelen problemler olmadan hoş görüntüsünün keyfini çıkarabilirsiniz. 
  • Aşınma ve çizilme, ahşap yapısındaki döşemelerin en sık karşılaşılan problemleri arasındadır. Mobilyaların zeminde çekilmesi ve yer değiştirilmesi başta olmak üzere birçok farklı nedenden ötürü çizilmeler oluşabilir. Ahşabın aşınma süreci, seramiğe oranla çok daha hızlıdır. Seramik döşemelerle aşınma ve çizilmeye karşı direncin kolaylığından yararlanabilirsiniz.
  • Seramik pürüzsüz yapısı sayesinde leke tutmayan özellik gösterir. 
  • Gerçek ahşap kullanımını kısıtlayan bu döşeme tasarımları, iç dizaynda çevre dostu bir tutum sergilemenizi de sağlar.  

Ahşap Görünümlü Seramik Nerelerde Kullanılır?

Ahşap görünümlü seramiklerin sunduğu tüm bu özellikler, evlerin iç dizaynında kullanma isteği oluşturur. Ahşap görünümlü seramik kullanım alanları geniş bir çeşitlilik gösterir. Mutfaklar, bu döşeme tiplerinin popüler olarak tercih edildiği alanlardır. Mutfakların yanı sıra; banyo, oturma odası, salon, koridor, antre gibi alanlarda da kullanılır. Sıklıkla tercih edilmemekle birlikte, kişisel tercihlerinize göre yatak odası, çocuk odası, misafir odası ve çalışma odası gibi alanlarda da seramik döşeme tercih edilebilir. 

Balkon, bahçe, teras gibi alanlar, bu döşeme tipinin kullanıldığı seçenekler arasındadır. Açık havada kullanıma uygun özellik gösteren sayılı döşeme tiplerinden birisidir. Seramiğin suya karşı dirençli olması, yağmur gibi dış faktörlerden etkilenmesini engeller. Yaşam alanlarınızın açık alanlarında iç dizayn bütünlüğü yaratmanızı mümkün kılar. 

Ofisler gibi işyerleri de ahşap görünümlü seramikler kullanır. Ofislerde temizliğin kolay olduğu döşeme tiplerinin kullanılması ekstra öneme sahiptir. Günlük temizliğin pratik şekilde tamamlanmasını sağlayan ve ofislere profesyonel bir görünüm kazandıran bu seçenekler harika bir tercihtir. 

Kafeler ve restoranlar gibi gün içerisinde çok fazla insanın girip çıktığı alanlarda da seramik döşemeler kullanılabilir. Geniş kullanım alanına sahip bu döşeme tipinin kendi içerisinde alt kategorileri bulunur. Ahşap görünümün genel tasarımları ve renkleri, dekorasyon tarzının değişmesinde rol oynar. Yazımızın kalanına göz atarak farklı kullanım alanlarında hangi renklerin ve tasarımların tercih edilmesi gerektiği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Mutfakta Ahşap Görünümlü Seramik Kullanımı

Mutfağın genel dizaynında tercih ettiğiniz renklere ve tarza göre ahşap görünümlü seramik kullanımı farklılık gösterir. Genel olarak fazla koyu veya fazla açık ahşap görünümden kaçınmanız önerilir. Yumuşak bir kahverengi tonu ve yoğun olmayan ahşap deseni, mutfaklar için ideal sonuçları elde etmenizi sağlar. 

Kahverengi tonunun fazla koyu olmaması, mutfağa temiz ve ferah bir hava kazandırır. Fazla açık bir ton olmaması ise sürekli olarak kirlenen mutfakların temizlik sürecini kolay hale getirir. Ahşap deseninin yoğunluğunun fazla olmadığı bir seramiği tercih etmek mutfakların genel havası için uygun olacaktır. 

Ahşap Görünümlü Seramik Banyoda Nasıl Kullanılır?

Kahverengiden griye kaçan açık tonlardaki ahşap görünümün kullanılabileceği alanlara örnek olarak banyo ve tuvaletler gösterilebilir. Ev içerisinde döşeme bütünlüğünü sağlamak için ahşap görünümlü seramik banyo modelleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Banyo ve tuvaletlerde açık renklerin kullanılması, bu alanların olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olur. 

Banyolardaki lavabo, dolap, klozet gibi temel parçaların renkleri genellikle beyazdır. Döşemede kullanılan tonların renk skalasının açık kısmında yer alması bu temel parçalarla uyumlu bir görüntü sergilemesini sağlar. 

Salonda Parke Görünümlü Seramik Seçimi

Salonlarında geleneksel, country, rustik, vintage gibi farklı tarzlara yer vermek isteyenler parke görünümlü seramiklerin hoş tarzından faydalanabilir. Modern ve çağdaş gibi daha yenilikçi dekoratif tarzlarda da bu döşeme seçimi yapılabilir. Ancak yenilikçi bir tarzı benimseyecekseniz renk ve tasarım seçimi tamamıyla farklı olur. 

Country, geleneksel, vintage ve rustik gibi tarzlarda koyu kahverengi tasarımlar kullanılabilir. Koyu kahve tonları, sıcak renkler olduğundan bu dekoratif tarzları harika şekilde tamamlar. Eğer salonlarınız ölçü açısından fazla dar değilse yoğun ahşap desenlerine sahip seramikleri tercih etmeniz de mümkündür. Yoğun desenli döşemeler, dar bir odanın daha küçük görünmesine yol açacaktır. Bu nedenle yeterli ölçülere sahip salonlarda kullanılması oldukça önemlidir. Birbiri içerisine geçen basamakları ve geometrik desenleri andıran seramik döşemeler, salonlarda yer verebileceğiniz tarzlar arasındadır. 

Modern, çağdaş, minimalist gibi dekoratif tarzları hedefliyorsanız parke görünümlü seramiklerinizi banyoda kullandığınız gibi seçmeniz önerilir. Sade desenler ve açık renkler, bu dekoratif tarzlardaki salonların tamamlanması için ideal olur. Modern ve çağdaş dekoratif tarzlarda daha soğuk tonlardaki ahşap görünümüne yönelebilirsiniz. Griye çalan kahve tonları, bu tarzlar için ideal kullanım alanlarıdır. Minimalist salon dekorasyonlarında ise açık ve sıcak tonlardaki bir kahverengini kullanabilirsiniz. Hafifçe sarıya çalan alt tona sahip bu renk, minimalist salonlar için uygundur. 

Eskitme Ahşap Görünümlü Seramik Kullanım Alanları

Ahşapta eskitme tasarımına yer verilmesi, seramiğin tamamıyla farklı bir tarz kazanmasını sağlar. Evlerinizdeki dekoratif tarzda vintage veya rustik parçalara yer verecekseniz eskitme tasarımları kullanabilirsiniz. Eskitme ahşap görünümlü seramik, kafeler ve restoranlar gibi alanlar için de idealdir. Bu iş yerlerinin kendine has bir hava yansıtılmasını kazandırır. Potansiyel müşteriler için samimi bir ortam yaratır ve dekoratif şıklık elde etmek için kullanılabilir.