Mutfak dekorasyonuna modern bir dokunuş getirmek isteyenlerin favorilerinden birisi, amerikan dekorasyon seçeneğidir. Açık mutfak planına sahip bu dekorasyon seçeneği, dar alanların maksimum verimle kullanılmasına yardımcı olur. Bu dekoratif tarzın elde edilmesi için dikkat edilmesi gereken belli başlı püf noktalar vardır. Ayrıca amerikan mutfak dekorasyonu ile birlikte gelen avantajlar ve dezavantajlar da bulunur. Yazımızın kalanında tüm bu konulara yer verdik ve amerikan dekoratif tarz hakkında merak ettiğiniz soruları cevapladık. Yazımızın kalanını inceleyerek bu mutfak tarzının size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

Amerikan Mutfak Nedir?

Amerikan mutfak, evin salonu veya oturma odasını mutfaktan ayırmak için kullanılan duvar, panel gibi bölmelerin olmadığı açık plandır. Bu açık plan mutfak seçenekleri, oturma alanıyla mutfağın ortak noktada buluşmasını sağlar. 

Son yıllarda yapılan evlerin çoğunda bu sisteme yer verilir. Evlerinde açık mutfak planı olmamasına rağmen Amerikan mutfağı elde etmek isteyenlerin bunu başarması da mümkündür. Basit bir tadilat süreci ile aradığınız modern dekoratif şıklığa ulaşabilirsiniz.

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Modern dekoratif tarzı yansıtan bu düzene ulaşmak için hem temel tadilat işlemleri hem de renk skalasında farklılıklar oluşturmanız gerekebilir. 

 • İlk olarak mutfak ve salonu ayıran duvar veya panelden kurtulmak gerekir. Bunun yerine ek bir tezgah alanı koyabilirsiniz. Hem yemekleri hazırlarken ekstra alan için kullanabileceğiniz hem de hazırladığınız yemekleri keyifle yiyebileceğiniz bir alan yaratan mutfaklara ulaşabilirsiniz. 
 • Ortaya ekleyeceğiniz bu tezgahı, ana tezgahın devamı olarak da tercih edebilirsiniz. U şeklinde ilerleyerek birleşen tasarımlar, sevilerek kullanılan görüntüler arasındadır. 
 • Ortadaki tezgah kısmının çevresine bar sandalyesi yerleştirebilirsiniz. Bar sandalyesi, bu tezgah alanının konforlu şekilde kullanılmasını mümkün kılar. Yemek için kullanmaya karar verirseniz rahat şekilde oturabileceğiniz bir alan kazandırır. Bar sandalyesi, tasarım ve tarz olarak da amerikan dekorasyonunu harika şekilde tamamlar. Tezgah çevresinde bar sandalyesi kullanmanın kazandırdığı özelliklerden bir diğeri, dar bir alanın faydalı hale getirilmesidir. Kullanılmadığı anlarda taburelerin tezgahın altına çekilebilecek boylarda olması oldukça değerlidir. Geleneksel tasarımdaki bir sandalyeye oranla çok daha az yer kaplayan bar tabureleri sayesinde dekoratif olarak göz yoran sonuçlardan kaçınabilirsiniz. 
 • Camlı mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Tabak, bardak gibi farklı mutfak eşyalarını sakladığınız mutfak dolaplarının bir kısmında camlı kapakların bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Bu detay, mutfağa daha ferah ve temiz bir hava kazandırır. Cam kapaklar, özel tasarımı sayesinde Amerikan tarzını ön plana çıkartır. 
 • Mutfak dolaplarının çevresinden ek ışıklandırmalar geçirebilirsiniz. Özellikle mutfak alanı, pencereden uzak bir noktada bulunuyorsa ek bir aydınlatma unsurunu faydalı bulabilirsiniz. Dolapların kenarından geçecek şekilde eklenen ışıklandırma hem estetik olarak aradığınız tarzı yansıtır hem de tezgahın daha rahat şekilde kullanılmasını sağlar. Uygun şekilde aydınlatılmış bir tezgahta yemekler ve tatlılar hazırlamak eğlenceli bir aktivite halini alır.  
 • İç dizaynın renk skalasını seçerken nötr tonlara ağırlık verebilirsiniz. Orta tezgahın çevresine ekleyeceğiniz bar sandalyesinden duvara asacağınız dekoratif parçaya kadar her unsur, genel atmosferin değişmesinde rol oynar. Bu nedenle küçük mutfak dekorasyonu sırasında renk seçimine özen göstermeniz önerilir. Beyaz, siyah, bej, kahverengi, gri gibi tonlar sıklıkla yer verilen seçeneklerden bazılarıdır. İç dizaynda koyu renklere yer vermek isteyenler petrol mavisi ve çam yeşili gibi tonlara yer verebilir. Ancak bu tonların kullanımını spesifik dekorasyon parçalarıyla kısıtlı tutmak önerilir. Birkaç koyu rengin kullanımı dengeli bir görüntü oluştursa da ağırlığın bu tonlara verilmesi mutfağın olduğundan daha dar görünmesine yol açar. Bu görüntü, salonların genel atmosferini de kötü yönde etkiler. Böyle sonuçlardan kaçınmak için beyaz, bej, krem gibi tonlara ağırlık vermek ve koyu tonlarla iç dizaynı zenginleştirmek önerilir. 
 • Mutfaklı salon dekorasyonu amerikan mutfak salon ayırma sürecinde dekoratif olarak duvar saatleri, tablolar, kupa ve kadehlerin asılabileceği bölmeler, bitkiler kullanılabilir. Ek dekoratif parçaları seçerken sahip olduğunuz boş alanı ideal şekilde değerlendirmeye çalışmanız önerilir. Çok geniş bir alanın dekorasyon parçaları olmayan görüntüsü göze hoş gelmeyen sonuçlar yarattığı gibi fazla dar bir mutfakta fazla dekorasyonun bulunması da istenmeyen bir durumdur. Birkaç ek dekorasyon parçasıyla dengeli ve hoş sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Avantajları

Yaşam alanlarında amerikan mutfak modelleri kullanmak beraberinden birçok fayda getirir. Evinizi açık mutfak planına sahip olacak şekilde seçebilir veya birkaç tadilat yaparak bu avantajlara ulaşabilirsiniz

 • Bu dekorasyon seçeneğinin en büyük avantajı, dar alanların maksimum verimle kullanılmasını sağlamasıdır. Küçük mutfak modelleri, düzen oluşturmayı kolaylaştıran bir sistem niteliğindedir. 
 • Yemeği pişirme, masayı hazırlama ve bulaşıkları toplama gibi günlük aktivitelerde vakit kaybetmeyi engeller. Mutfağın salonla iç içe olmasından faydalanarak bu odada yemekler yenebilir. Böylece zamandan tasarruf etmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. 
 • 1+1 amerikan mutfak ev dekorasyonu, samimi bir yaşam alanı yaratır. Evin genel atmosferi ve dizaynı, sıcak bir enerjiye sahiptir. 
 • Salon ve mutfağı ayıran duvar veya panel ortadan kalktığı için hareket alanı artar. Özellikle küçük çocukların olduğu aileler için beğenilen bir özellik niteliğindedir. Çocukların rahat şekilde oynayabilecekleri ve eğlenceli anılar biriktirdikleri yaşam alanları olur. 
 • Hareket alanı artması, evcil hayvanı olan bireyler için de faydalı bir özellik olur. Evcil hayvanların rahat şekilde dolaşmalarını sağlayan bir ev ortamı elde edilir. 
 • Ada tezgahları olarak adlandırılan ek alanlar, evinizde misafir ağırlamak istediğiniz günler için idealdir. Atıştırmalıklar ve içecekleri bu ada tezgahlarında sunarak estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. 
 • Salon ve mutfak bağlantılı olacağı için dekoratif uyum elde etmek kolaylaşır. Evin genelinde ortak bir dekoratif tarz kazanılmış olur. 

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Dezavantajları

Her türden dekoratif düzende olduğu gibi, amerikan mutfak salon dekorasyonu kullanımında da dezavantaj olarak adlandırılan özellikler bulunur. Bu özellikler, bazı kişiler için hiçbir problem olmayan ve avantajları düşünülünce göz ardı edilebilir kriterlerdir. Ancak diğerleri için amerikan mutfak dekorasyonu yapmayı engelleyecek kadar önemli özelliklerdir. Bu dekoratif tarzın dezavantajlarını da öğrenerek kendi adınıza karar verebilirsiniz. Böylece her bir özelliğiyle beklentilerinizi karşılayan mutfak düzenlerine ulaşabilir, hayal kırıklığına uğrama riskini ortadan kaldırabilirsiniz. 

 • Mutfak kokularının salona karışması, dezavantajlar denince akla ilk gelen seçenektir. Geleneksel bir ev düzeninde mutfağın kendine ait bir penceresi, kapısı bulunur. Bu nedenle yemek pişirilirken bu kapı kapatılarak kokunun eve yayılması engellenebilir. Ardından pencere yardımıyla mutfak havalandırılıp koku giderilebilir. Amerikan mutfak dekorasyonunda böyle bir durum olmayacağından pişen yemeklerin kokusu salonda da bulunur. Mutfağa eklenen güçlü bir havalandırma sisteminin bulunması, kokunun rahatsız edici noktaya ulaşmasını engeller. 
 • Küçük amerikan mutfak salon dekorasyonu tercih ederseniz evin bu odalarında farklı tarzları yansıtma imkanından vazgeçmiş olursunuz. Mutfak ve salon ayrıyken bir odada çağdaş dekorasyona yer verirken diğerinde minimalist bir atmosfer yansıtabilirsiniz. Amerikan dekorasyon tarzında mutfak ve salon birbirinin devamı olan tarzlarla düzenlenir. 
 • Bu dekoratif tarzın dezavantajı olarak adlandırılan son özellik, mutfak dağınıklığının sürekli göz önünde olmasıdır. Mutfakta yemek yaptıktan ve yedikten sonra biriken bulaşıkların görüntüsü, salonda otururken bile gözünüze çarpar. Bu nedenle Amerikan dekorasyon stilinde huzurlu bir ev atmosferi istiyorsanız mutfak temizliğini vakit kaybetmeden yapmanız gerekir.