Mutfakta yemek yaparken en çok kullanılan gıda maddelerinin başında gelen soğan, sarımsak ve patatesi nasıl saklıyorsunuz? Eğer yanıtınız “buzdolabı” ise maalesef yanıldınız. Buzdolabı pek çok sebze ve meyve için en uygun saklama yeri olsa da sıra sarımsak, soğan ve patatese gelince en kötü saklama yeri haline geliyor. Peki neden?

Buzdolabında saklamayın

Bu gıda maddelerini buzdolabında saklarsanız ne olur? Soğan ve sarımsağı buzdolabında saklarsanız zamanla lezzetlerinin yok olmasına ve buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kötü kokmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca buzdolabında saklanan sarımsakların içleri de boşalacaktır.

Patatesleri buzdolabında saklarsanız, içindeki nişasta zamanla şekere dönüşecektir. Raf ömrünü arttırmak isterken maalesef besin değerlerini kaybetmesine, tadının ve kokusunun 
değişmesine neden olursunuz.

Patates alırken çimlenmemiş, topraksız ve beresiz olanları tercih eder ve tüketebileceğiniz miktarda alırsanız uzun süre besin değeri ve lezzetini kaybetmeden temiz bir kese kağıdı, bez torba ya da bu gıdalar için özel üretilmiş tel sepetlerle, metal kaplarda muhafaza edebilirsiniz.

Peki, buzdolabında neyi, nasıl saklamalıyız?

Serin ve kuru yerleri tercih edin

Nem ve sıcaklık değişimini sevmeyen bu gıda maddeleri bir arada değil mutlaka ayrı yerlerde ve serin, kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. 

Eğer patates ve soğanı aynı kap içinde birbirine değecek şekilde muhafaza ederseniz. Soğanlarınız çabuk bir şekilde bozulmasına neden olabilirsiniz. Patatesin içeriğindeki su buharlaşarak soğanlarınızın çürüyerek bozulmasını hızlandıracaktır.

Bir diğer hatalı saklama şekli ise bu gıda maddelerini plastik poşetlerde muhafaza etmektir. Patates, soğan ve sarımsağın hava almasını engelleyen bu uygulama, çimlenme, çürüme ve bozulmaya davetiye çıkaracaktır. Bu ürünlerin plastik poşette muhafazası asla önerilmez.

Sağlıklı ve tadı yerinde yemekler yemek isteyenlerdenseniz yemek yapımında kullanılan en temel gıda maddelerinde soğan, sarımsak ve patatesin muhafazasını doğru yapmalısınız. 
Afiyetle kalın !