Mutfakta ister acemi olalım ister usta aşçılara taş çıkaralım, bazı püf noktalara hepimiz ihtiyaç duyarız. Yemek hazırlığı ve mutfak temizliği konusunda birkaç püf noktası okumaya ne dersiniz? İşte bunlardan birkaçı;

Bakır gereçler için ketçap

Bakır gereçlerinizi cilalamak için ketçabı deneyin! Evet yanlış duymadınız. Son yıllarda mutfaklarda sıkça görmeye başladığımız, mutfaklara dekoratif bir yenilik getiren bakır kaplama tencereler zaman zaman kullanıma bağlı olarak matlaşır. Hızlı ve pratik bir çözüm arıyorsanız, bir bezin üzerine ketçap koyun ve bakırın her yerine sürün. Ilık suyla durulayın. Sonuca şaşıracaksınız!

Yumurta soymanın kolay yolu

Haşladığınız yumurtalar çok tazeyse, onları zor soymak güçleşir. Yumurtayı soymak için haşladıktan sonra, bir miktar kabartma tozu eklediğiniz soğuk suda bekletin. Yumurta kabuğunun kırık parçalarını kullanmak da pratik bir çözüm. Yumurtaları, keskin yumurta kabuklarını kullanarak soymayı deneyin. Böylesi elleriniz için de daha iyidir.

Yumurtadan bahsederken, ocağın üzerine damlayıp kuruyan yumurta kalıntılarını da hatırlamak gerek. Ne kadar dikkat edersek edelim, omlet yaparken ocağa yumurta dökülmesi mümkün. Ocağın ısısına maruz kalan yumurta da iyice kurur ve temizlenmesi güç hale gelir. Kimyasal içermeyen bir temizlik çözümü arıyorsanız, tuzu deneyin. Kurumuş yumurta kalıntılarını ovalamadan önce üzerlerine bir miktar tuz dökün. Temizlemenin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Zencefilin lezzeti

Mutfaklarımıza git gide daha fazla giren taze zencefil, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmede birebir. İster tencere yemeklerinize ister çayınıza rendeleyin, taze zencefil gerçekten oldukça faydalı. Ne var ki zencefilin kıvrımlı dış yüzeyi yüzünden zencefili soymak bazen güçleşebiliyor. Bunun için bir tatlı kaşığı kullanmayı deneyin. Bıçakla soymaktan daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Sarımsak soymak zor değil

Sarımsakları soymak hele ki elinizdeki sarımsaklar küçükse bazen çok vakit kaybettirir. Sarımsakları kolayca soymak için iki uç kısmını kesin. Ardından sarımsağı kesme tahtasının üzerine koyarak geniş bir bıçakla ezin. Ezerken hafif bir baskı uygulayın ve hafifçe hareket ettirin. Kabuğunun kolayca soyulduğunu göreceksiniz.

Acı biber etkisinden kurtulun

Acı biber doğrayacağınız zaman, elinizde biber yağı emilimi olmaması için ellerinizi sıvı yağ ile ovun. Zeytinyağı kullanmak da besleyici bir çözümdür. Böylece elleriniz acı biberin etkilerinden korunur.