Bahçenizdeki çimenlerin her zaman yemyeşil ve bakımlı olmasını istemez misiniz? Bunun için doğru zamanda doğru şekilde sulama yapmanız son derece önemli. Sulamayı özelikle yaz aylarında sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir şekilde yapmalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şudur: havanın çok sıcak olduğu saatlerde sulama yapılması, suyun bir kısmının buharlaşmasına neden olduğundan akşam veya sabah erken saatlerde yapılan sulama daha doğru olacaktır. Böylece toprak suyu daha iyi ve yavaş emebilir.

Toprağın yapısını bilmelisiniz

Sulamanın verimli olabilmesi için toprağınızın yapısına dikkat etmelisiniz. Eğer toprağınız sert ise az sulama yapılması doğru olacaktır. Çok sulama yapılırsa toprak suyu tam geçiremeyeceği için su yüzeyde birikir. Toprağınız gevşek yapıda da olabilir eğer böyleyse bol sulama yapmalısınız çünkü gevşek toprak suyu daha çok emeceği için fazla sulama yapılabilir.

Sulama süresini iyi ayarlayın

Çimlerinizin bakımlı olabilmesi için sulama süresine de dikkat etmelisiniz. Sulama süresi ile ilgili olarak yine toprağın cinsi önemlidir. Toprağın yapısı ağır ve sıkı ise 3 saat boyunca, yağmurlama sistemi şeklinde sulama yapmalısınız. Eğer toprağın yapısı hafif ve gevşek yapıda ise 1 saatlik sulamanın yeterli olduğunu unutmayın. Toprağın suyunu iyi emmesi daha verimli olacağı anlamına gelir.

Mevsimlere göre sulama yapmalısınız

Bahçe çimleri sulanırken mevsimsel özellikler de göz önünde bulundurulmalıdır. Yaz aylarında havaların sıcak olması sebebiyle sabah ve akşam sulama yapmanız daha doğru olur. Kışın ise yağışlar olacağından her gün sulamaya gerek kalmayabilir. Ancak bazı durumlarda kışın kuraklık yaşandığı da görülebileceğinden yapılması gereken en doğru şey; toprağı kontrol ederek gerekli olduğunda sulamanın yapılmasıdır.

Yağmurlama sistemleri kolaylık sağlar

Yağmurlama sistemleriyle sulama hem daha pratiktir hem de su tasarrufu sağlar. Bu nedenle bahçenizdeki çimlerin sulanması için bu sistemlerden yaptırabilirsiniz. Böylece tek bir tuşa basarak ya da sulama bilgisayarı ile çimleriniz rahatça sulanabilecektir. Bu da size büyük kolaylık ve tasarruf sağlayacaktır.