Limonu sadece kek, kurabiye, salata, limonata ve yemek yapmak için mi kullanıyorsunuz?  Mutfaktaki diğer kullanım alanlarına da mutlaka bir göz atmalısınız. Limon mucizesine şaşıracaksınız…

Kararan meyve ve sebzelere

Enginar, elma, avokado vb. soyulup doğrandığında oksidasyona uğrayarak hemen kararmaya başlayan sebze ve meyveler yemek hazırlarken karşılaştığımız en önemli problemlerden  birisidir. Aslında çözümü gerçekten çok kolaydır. Kestiğiniz avokadonun yarısının kararmasını istemiyorsanız, kesilen yere biraz limon suyu sürün. Enginarları pişirene kadar limonlu suda bekletirseniz kararmasını engellemiş olursunuz. Kestiğiniz elmaların hemen kararmasını istemiyorsanız biraz limon suyuyla ovabilirsiniz.

Ocakta limon kullanımı

Mutfakta en çok kirlenen yerlerden birisi şüphesiz ki ocaklardır. Taşan süt, çorba ya da yemek pişirirken etrafa sıçrayan soslar ocağınızın kirlenmesine yol açar. Hele ki ısıyla temasıyla birlikte zor çıkan lekeler haline dönüşürler. Kimyasal temizleyiciler ya da deterjan kullanmadan bu kirlerle baş etmek çok kolaydır aslında.

İşte mucize formül;

2 yemek kaşığı limon ve 2 yemek kaşığı karbonatla bir macun hazırlayın. Bu karışımı ocağın kirlenen yerlerine yayın. 5 dakika yemek artıklarının kabarmasına izin verin. Daha sonra ıslak bir bezle ya da bulaşık süngeriyle temizleyin. Işıl ışıl parlayan mis gibi bir ocağınız olacak.

Bulaşık makinesinde

Bulaşık makinenizin gideri yemek artıklarından dolayı zamanla bakteri üretecektir. Bu hijyen açısından da problem oluşturur. Ayrıca kötü kokuya da davetiye çıkarır. Kimyasal kullanmadan bulaşık makinenizi temizlemek istiyorsanız işte formülü, bir su bardağının içine 2 yemek kaşığı limon suyu koyun ve üzerini sirkeyle (tercihen beyaz sirke) tamamlayın. Cam bardağı kaşıklığa koyun.Bulaşık makineniz boşken bu şekilde çalıştırın. Tertemiz bulaşık makineniz yeni bulaşıklar için hazır!

Elleriniz için

Soğan, sarımsak doğradıktan ya da balık ayıkladıktan sonra ellerinizi sabunla yıkasanız bile kötü koku elinizden çıkmıyor mu? Ya da vişne gibi meyveleri ayıkladıktan sonra tırnaklarınızdaki renk değişimi sizi rahatsız mı ediyor? İşte tüm bu problemlerin çözümünü sadece yarım limon…

Ellerinizi limonla güzelce ovun. Tırnaklarınızı da ovmayı ihmal etmeyin. Limon hem ellerinizdeki kokunun yok olmasını sağlayacak, rengini düzeltecek hem de tırnaklarınızı güçlendirecektir.

Kesme tahtası temizliği

Uzun süre kullanılan kesme tahtalarında bakteri üremesi sonucu renk ve koku değişikleri olması muhtemeldir. Hijyen açısından da sorun teşkil eden bu sorunun çözümü çok basittir aslında. Yarım limonun üzerine bir çay kaşığı tuz koyun ve kesme tahtalarını bu şekilde ovun. Sonrasında mis gibi limon kokan ve tertemiz kesme tahtalarınız olacak.

Solmuş yeşilliklerde

Belki ilk kez duyacağınız bir sır paylaşıyoruz… Solmuş marul, maydanoz, dereotu gibi yeşillikler tam salatayı hazırlayacakken tadınızı kaçırabilir. Bir kase suyun içerisine bir yemek kaşığı limon suyu koyun ve yeşillikleri içine koyarak buzdolabından bir saat dinlendirin. Sonrasında yeşillikleri süzerek taptaze bir salata hazırlayabilirsiniz.

Buzdolabında

Buzdolabında yemek kokularının birbirine karışmasından mı şikayetçisiniz. İşte size buzdolabının kapağını açtığınızda taze bir hava estirecek önerimiz. Temiz bir süngerin üzerine bir limonun suyunu sıkın. Bir tabağa koyduğunuz süngeri buzdolabına kaldırın. Artık buzdolabınızdaki kötü kokulara veda edebilirsiniz.