Üçüncü nesil kahve dükkanlarını evlere taşımak, kahve keyfini evde yaşamak artık mümkün. Türk kahvesi tiryakisi olanlar bile zaman zaman farklı kahve çeşitlerini denemek istiyor. En çok içilen kahve türlerinden espresso ile kahve dünyasında yolculuk yapmak istedik.

Espresso nedir?  

Espresso, yüksek sıcaklıkta ve basınç altında, makinelerde hızlı bir şekilde yapılan bir kahve türüdür. Cappucino, latte, macchiato gibi birçok kahve çeşidi aslında espresso üzerine su, süt köpüğü, şurup veya kremanın çeşitli şekillerde eklenmesi ile yapılır.

Evde pratik bir şekilde kahve hazırlamak için espresso makinesi edinmeniz kahve keyfinizi bambaşka bir boyuta taşır. Espresso makinesi sayesinde Americano türünde kahve de hazırlayabilirsiniz. Americano kahve çeşidi, espresso türü kahveyi sert bulanlar için iyi bir seçenektir. Espressonun üzerine sıcak su eklenerek hazırlanır.

Espresso hazırlamak için daha geniş vaktiniz varsa, ocak üzerinde kullanılan ve espresso cezvesi olarak da bilinen mokapot ile de kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Geleneksel olan bu yöntemle kahvenizi hazırladıktan sonra yine Americano hazırlamak isterseniz, yine espressonuzu hazırladıktan sonra üzerine sıcak su ekleyebilir, hazır kahvenin en lezzetli haline kavuşabilirsiniz.

Espresso ne ile içilir?

Espresso içmek istediğinizde ise kuşkusuz, espresso fincanı kullanmanız gerekir. Türk kahvesi fincanı ile benzer gibi görünse de espresso fincanları dar ağızlı olur ve bu da ısıyı çabuk kaybetmeyi engeller. Böylece Türk kahvesi gibi telve ve köpük ile daha yoğun bir halde olan ve az miktarda servis edilerek çabuk soğuyabilen bir kahve türü olmayan espresso, özel fincanı sayesinde nispeten uzun süre sıcak kalabilir.

Espresso keyfinizi en üst seviyede yaşamak için fincan malzemesinin cam olmasını tercih edebilirsiniz. Renk tercihi yapmanız ise elbette mümkün. Şeffaf cam ile kahvenin rengini ortaya çıkaran sade bir görüntü ile espressonuzu içebilir veya kahveyi dışarıdan göstermeyen temperli cam ile üretilen fincanları tercih edebilir, renklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Rengarenk fincanları seviyorsanız şeffaf ve renkli olan cam espresso fincanlarını da bulabileceğinizi hatırlatmak gerek. Seramik espresso fincanlarının ise apayrı bir içim keyfi verdiğini birçok kahve tutkunu bilir. Hepsinin de oldukça modern tarzda olduğunu eklemek gerek. Neyse ki her zevke uygun seçenekler var!

Tüm kahve çeşitleri için şık kahve fincanları

İster hazır toz halinde satılan granül kahve ile keyif yapın, isterseniz evdeki kahve makinenizle kapsül kahve çeşitlerinin tadına bakın, kahvenin tadını en iyi şekilde almanız için fincan seçiminiz önemlidir.  Kahve fincanlarını seramik veya porselen olarak seçtiğinizde farklı içim deneyimlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bir çoğumuzun bildiği gibi kırmızı, kahveyi en lezzetli ve aroma zengini olarak hissettiren renk olarak kahve fincanları dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri. Porselen veya seramik fincanlarda krem, koyu mavi gibi renkler hatta cappucino rengi, kahve ile bütünlük sağlamak ve için çok uygundur. Gözlere de hitap eden bir kahve keyfi için şık fincanlar vazgeçilmez!