Sizde sıcak, soğuk, sade, sütlü fark etmeksizin kahvesiz yapamayanlardan mısınız? O zaman bu yazımız çok işinize yarayacak.

Kahve içindeki kafein sayesinde sinir sisteminin uyararak zinde olmanızı sağlar. Bu özelliğinden dolayı sabah veya kahvaltıdan sonra aklımıza gelen ilk şeyler arasında kahve yer alır. Zihni uyanık tutmanın dışında, yapılan araştırmalara göre günde bir bardak kafeinli kahve tüketiminin hafızayı güçlendirdiği, depresyon riskini azalttığı, beyni koruduğu, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği, baş ağrısı ve migrene iyi geldiği fark edilmiştir.

Kahve her günün vazgeçilmezi olduğu için evde yapmak hem maddi açıdan hem de vakit kaybından kaçınmak için çok daha avantajlı bir seçenektir. Evinizde hangi kahve makinesi bulunmalı karar veremiyorsanız yazımızın kalanına göz atarak fikir edinebilirsiniz.

Türk Kahve Makinesi mi Filtre Kahve Makinesi mi?

Kahve denince akla ilk gelen, geleneksel ve vazgeçilmez, türk kahvesidir. Türk kahvesine kültürümüzün sosyalleşme aracı da diyebiliriz. Güzel yapılmış, mis kokulu bir türk kahvesi sevdiklerinizle samimi vakit geçirmek için birebirdir. Artık kahve yaparken ocak başında beklemeler, taşırma korkuları, köpüklü olacak mı endişesi türk kahvesi makinesi sayesinde geride kalmıştır. Uzmanlar tarafından günde bir tane içilmesi önerilen türk kahvesi benim için bir vazgeçilmez, mutlaka evimde bulunmalı diyorsanız son teknolojiyi yansıtan bir türk kahve makinesi tercih etmeniz önerilir.

Kahve tiryakilerinin tercih ettiği bir diğer kahve türü ise; filtre kahvedir. Filtre kahve türk kahvesinden farklı olarak sıcak suda demlenip özel süzgeciyle süzülerek elde edilir. Süzme işleminden sonra tortularından kurtulduğu için diğer kahve çeşitlerine oranla daha berrak bir yapıya sahiptir. Kahve içerken olduğu kadar yaparken de zevk almak isteyenlerin bir numaralı tercihleri arasındadır. Eğer kahvenizi sabah içecek vaktiniz yoksa ya da gün içerisinde de içmek isterseniz filtre kahvenizi termos yardımıyla yanınızda taşıyabilirsiniz. Termoslar ısı yalıtımı özelliği sayesinde kahvenizin ısı kaybını engelleyecek ve gün içerisinde aynı zevkle içmenizi sağlayacaktır. Damak tadınıza uygun filtre kahvenizi bulmakta zorlanıyor ve her gün dışarıdan almaya vakit bulamıyorsanız filtre kahve makineleri sizin için çok avantajlı bir seçenek olacaktır.

Kahve Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kahve herkesin damak zevkine göre değişiklik gösteren bir içecek türü olduğu için makine seçimi yapılırken her birey kendi isteklerini belirlemelidir. Kahve makinesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizin için bir araya getirdik:

  • Türk kahve makinesi alırken makinenin ne kadar kahve fincanı alabileceğini belirlemeniz gerekir. Tek yaşıyorsanız standart boyutta kahve makineleri sizin için yeterli olacaktır. Ama eğer evinizi paylaştığınız birisi varsa veya kalabalık misafirlere ev sahipliği yapıyorsanız daha geniş kapasiteli kahve makinelerini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
  • Yapacağınız seçimler, kahve makinesinin kullanılacağı yere göre değişiklik gösterir. Eğer iş yerinize uygun bir makine bakıyorsanız kişi sayısına ve kullanacak kişilere göre bir ürün tercih etmeniz önerilir.
  • Kahve makinesi almadan önce bütçenizi belirlemeniz gerekir. Her bütçeye uygun kaliteli kahve makinesi bulabilirsiniz.
  • Filtre kahve makinesi alırken istediğiniz su ısıtıcı kapasitesini, filtre özelliklerini, fincan kapasitesini ve makinenin gücünü belirlemeniz seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Kahve makinesi birçok materyalden üretilebilir. İstediğiniz materyali kafanızda belirledikten sonra kahve makinesi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
  • Mutfağınıza veya makinenizi koyacağınız alana uygun renk ve desene sahip makine seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.
  • Kahve makinesinin boyutuna da dikkat etmeniz önemlidir. Mutfak tezgahınız küçükse ya da makinenizi yerleştireceğiniz alan dar ise bu kriterlere uygun boyutta makinelere bakmanızı öneririz. 

Hangi Kahve Makinesi Daha İyi?

Teknolojinin gelişmesiyle kahve makinelerine olan ilgi ve talepte orantılı olarak artmıştır. Alıcıların istekleri doğrultusunda piyasada birçok kahve makinesi çeşidi bulunur. Bu kadar fazla seçenek karşısında hangi kahve makinesi daha iyi belirlemek zorlaşır. 

Kahve makinelerinin özellikleri, kişinin zevk ve istekleri doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Türk kahve makinesi seçerken daha önce de bahsettiğimiz gibi, önemli bir özellik ürünün materyalidir. Paslanmaz çelik modeller karıştırırken çizilme ihtimali düşük modellerdir. Bakır modeller ise geçmişten günümüze en çok tercih edilen bir klasiktir ve söylenişe göre kahvenin tadına olumlu yönde katkıda bulunur. Plastik materyalli makineler ise su ve elektrik temasını engellediği için küçük kazalardan kaçınmanızı sağlar. Cezvenin çıkarılıp takılabilmesi temizlik açısından daha kolay olduğu için kolay temizlensin isterseniz bu tür ürünler tercih edebilirsiniz. Eğer köpüklü kahveler sizin favoriniz ise taşma sensörlü ürünler köpükleri yapmada oldukça yardımcı olacaktır. Büyüklerinize hediye olarak almayı düşünüyorsanız; sesli, ışıklı uyarı sistemi, emniyet sistemi ve taşma önleyici özellikleri bulunan ürünler daha kaliteli bir kahve deneyimi sunacaktır. Kahve makinesinin alınacağı evde kişilerin sağ elini veya sol elini kullandığı değişiklik gösteriyorsa bir, iki veya üç taraflı akıtma yönü olan cezvelerden uygun olanı seçmeniz daha kullanışlı olacaktır.

Hangi filtre kahve makinesi seçilmeli karar verme sürecinde kullanım sırasındaki beklentileriniz size yol gösterebilir. Türk kahve makinelerinde olduğu gibi filtre kahve makinelerinde de oldukça renkli seçenekler bulunur. Evden çalışan bireyler için su seviye göstergesi olan ve sıcak tutma özellikli makineler birden fazla bardak kahve içilmesini sağladığı için kullanımı rahatlatır. İş yerine ya da kalabalık ev ortamına alacaksanız su haznesi geniş olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Sabahları kahvesini yanına almayı sevenlerdenseniz kendisinden termosu olan ürünler sizin kurtarıcınız olacaktır. Filtre kahvelerinin tadının taze olmasındaki en önemli etken kahvenin süzüldüğü filtrenin temiz olmasıdır. Çıkarılıp yıkanabilen filtrelere sahip kahve makineleri, tadının ilk günkü tazeliğinde kalmasını sağlar. Ayrıca filtre değişimi gerektirmediği için hem bütçenizi korur hem de vakit kaybını engeller. Mutfağınızda modern bir görünüm yakalamak istiyorsanız buna uygun tasarımlara ve boyuta sahip kahve makinelerine göz atmanızı önerilir. Mutfağın temizliği sizin için önemli bir kriter ise damlama emniyeti bulunan cihazlar sayesinde tezgahınız temiz kalır ve filtre kahvenizin tadını rahatça çıkarabilirsiniz.

Kahve Makinesi Hangi Marka İyi?

Hangi türk kahve makinesini alacağınızı yukarıda yazılan kriterlere bakarak belirledikten sonra marka seçimi yapmanız gerekir. Piyasada bulunan her markanın kendine has avantajlarının bulunması, seçim yaparken birden fazla seçeneğin olmasını sağlar. Türk kahve makinenizin bakır olmasını isterseniz Arzum markasının farklı fincan kapasiteli ürünlerini tercih edebilirsiniz. Taşmayı önleyen sisteme sahip olan ışık ve ses emniyetli Arnica ve Fakir markalı ürünler de çok tercih edilenler arasında yer alır. 360 derece dönme özelliğine sahip King markalı makineler kullanımı oldukça kolaylaştırır. Cam cezve özelliğiyle mutfağınıza şık bir görünüm kazandıran Kiwi markalı kahve makinelerini de tercih edebilirsiniz.

Filtre kahve makinesi hangi marka iyi derseniz Philips ve King markasının ürünleri cam hazneleri ile oldukça şık bir görüntü sunar. Kiwi marka makinenin termoslu olması ise kahvenizi yanınızda taşımanızı oldukça kolaylaştırır. Goldmaster markasının makinesi minimal boyutlarıyla dar yaşam alanı olanların bir numaralı tercihleri arasında yer alır. CVS marka makinenin yanında gelen bardakları otomobil bardak tutucularına uyumlu olduğundan pratik bir kullanım sağlar.