Hediyeler, sevdiklerinize verdiğiniz değeri göstermenin en samimi yollarından birisidir. Doğum günleri, yıldönümleri, anneler günü, kadınlar günü, sevgililer günü, babalar günü, yılbaşı gibi özel anlar hediyelerin verilmesi için idealdir. Çevrenizdeki insanları düşündüğünüzü belli ederek onları mutlu etmek için bu özel anları beklemeniz gerekmez. İçinizden geldiğinde sürpriz hediyeler alarak onları sevindirebilirsiniz. 

Sevgi dolu bir anlam ifade eden armağanların seçilmesi zorlu bir süreç olabilir. Hediyeyi alacağınız kişinin ilgi alanlarına uygun, onları mutlu edecek, sizin kişiliğinizi yansıtan ve bu kişiyle olan ilişkinizi ifade eden hediyeler vermek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda başvurabileceğiniz yöntemler arasında ilk sırada hediye kutusu yapımı yer alır. Armağan vereceğiniz kişinin isteklerine, sevdiği şeylere ve ihtiyaçlarına uygun eşyalarla doldurabileceğiniz kutular, oldukça samimi hediyelerdir. Kutuların kişiselleştirilmesi, hediyeyi verdiğiniz kişiyi yakından tanıdığınızı ifade etmenin bir yoludur. Sizler için hazırladığımız yazımızda hediye kutusu yapımı nasıl yapılır konusunu ele aldık. Yazımızın kalanına göz atarak kutu yapımı hakkında bilgi alabilir, kutuyu doldurabileceğiniz eşyalar hakkında ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Kendi vaktiniz ve emeğinizle hazırladığınız armağanlarla sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu düşünceli hediyelerle unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. 

El Yapımı Hediye Kutusu Nasıl Yapılır?

Kutunun içini doldurmak için koyabileceğiniz eşyalara geçmeden önce el yapımı hediye kutusu nasıl yapılır konusunu ele alalım. Basit bir süreçle kendi kutunuzu oluşturmanız mümkündür. Armağanın bu kısmını da kendiniz tasarlayarak her bir detayıyla düşünülmüş bir kutu oluşturabilirsiniz. Kartondan hediye kutusu yapımı sırasında dikkat etmeniz önerilen birkaç nokta bulunur. 

 • Kutunun kare olmasını istiyorsanız başlangıçtaki karton boyutlarını da kare şeklinde seçerek kutu yapımını kolaylaştırabilirsiniz. 
 • Kutunun içini dolduracağınız hediyeler fazla miktarda veya ağırsa kalın bir karton kullanmaya dikkat etmeniz önerilir. Böylece kartonun içerisindeki eşyaların ağırlığını taşıyabildiğinden emin olabilirsiniz. 
 • Renkli kartonlar tercih ederek eğlenceli görüntüler elde edebilirsiniz. Eğer armağan vereceğiniz kişinin en sevdiği renkleri biliyorsanız karton renklerini bu şekilde seçebilirsiniz. 
 • Kartonun boyutlarını seçerken istediğiniz kutunun ölçülerinin ortalama altı katı ebatlara sahip olması gerekir. Kutunun yapılması için katlamanız gereken karton giderek küçülecektir. Elinizde kalacak boyutların istediğiniz gibi olması için bu detaya özen göstermeniz beklenir. 
 • Kutu yapımına başlamadan önce yanınıza makas ve kartonun yanı sıra yapıştırıcı da almanız gerekir. Yapıştırıcı, kartonun farklı köşelerinin tutturulması ve dayanıklı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Aynı etkiyi çift taraflı bantlar kullanarak da elde edebilirsiniz. 
 • Kutuya bir kapak da tasarlayarak hediyenizin sürprizini artırabilirsiniz. Kapağı kutunun kendisiyle aynı renkte kartondan da yapabilirsiniz. Daha canlı bir görüntü isterseniz uyumlu tonlardaki başka bir karton kullanabilirsiniz.
 • Kutu tasarımını renklendirmek isterseniz parlak tonlara sahip kurdelelerle bağlayabilirsiniz. Kurdele seçimi sırasında kutunun çevresini saracak uzunlukta olmasına dikkat etmeniz önerilir. Kutunun çevresinden birkaç santimetre daha uzun bir kurdele bularak estetik şekilde bağlayabileceğiniz bir tasarım elde edebilirsiniz. 

Hediye Kutusu içine Ne Koyabilirim?

Kutunun kendisini tasarladıktan sonra asıl hediye kısmı başlar. İçerisine doldurabileceğiniz çok farklı eşyalar bulunur. Bu süreçte armağan vereceğiniz kişinin ilgi alanları hakkında fikir sahibi olmanız daha özel bir hediye vermenizi sağlayacaktır. Farklı kahve ve çay poşetleri, kutuya koyabileceğiniz ilk unsurlar arasındadır. Hediye vereceğiniz kişi sıcak içecekler tüketmeyi seviyorsa bunları ekleyebilirsiniz. Normalde içtiği kahve ve çay türlerinin yanı sıra farklı tatlara sahip olanları da ekleyerek yeni aromalar denemelerini sağlayabilirsiniz. Kahve ve çay paketlerine eşlik etmesi için kupa alabilirsiniz. Kupa seçerken anlamlı yazı baskılarına sahip modellere göz atabilirsiniz. Böylece küçük bir hediyenin manevi bir değer taşımasını sağlayabilirsiniz. 

Çikolata dolu hediye kutusu yapımı, sevilerek tercih edilen seçeneklerden birisidir. Çikolata herkes tarafından beğenilen bir atıştırmalık olduğundan oldukça sevimli bir armağan değerindedir. Kutunuzu sadece çikolatalı atıştırmalıklar ile doldurarak özel bir hediye tasarlayabilirsiniz. Kahve, çay, kupa gibi farklı parçalar içeren kutunuza birkaç tane çikolata ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. 

Kutu içerisine ekleyebileceğiniz hediyelerden bir diğeri, mum ve mumluklardır. Özellikle koku aromalarına sahip seçenekler harika hediyeler niteliğindedir. Mum yakmayı sevdiğini bildiğiniz birine armağan alıyorsanız favori kokularını tercih edebilirsiniz. Yaşam alanında dekoratif mumlar bulunmayan birisine hediye hazırlıyorsanız kutu içerisine bir tane mum ekleyerek bu yeni deneyimi yaşamasını sağlayabilirsiniz. Belki de arkadaşınızın yaşam alanına yeni bir parça eklemesine, bu sakinleştirici dekoratif eşyayı sevmesine yardımcı olabilirsiniz. Mumluklar, estetik tasarımları ile kutu içerisine ekleyebileceğiniz seçeneklerden bir diğeridir. Yatak odasından yemek masasına kadar birçok farklı alanda kullanım için tasarlanmış mumlukları kutulara ekleyebilirsiniz. 

Sevdiklerinize hediye kutusu hazırlarken ekleyebileceğiniz eşyalar arasında fotoğraflar da yer alır. Birlikte çekildiğiniz fotoğrafların fiziksel kopyalarını çıkararak kutu içerisine ekleyebilirsiniz. Anılarınızı unutulmaz bir konuma taşıyacak bu eşyalarla onları mutlu edebilirsiniz. Armağan vereceğiniz kişinin sevdiği manzaraları, görmek istediği yerleri, bu kişinin unutulmaz anılarını içeren fotoğrafları da çıkartarak farklılık katabilirsiniz. Fotoğrafları sergilemeleri için çerçeve de alabilirsiniz. Fotoğraf çerçeveleri ile evlerine ekleyebilecekleri ve gördükçe sizi anacakları armağanlar verebilirsiniz. 

Kitap, defter ve kalem, kutuya ekleyebileceğiniz önerilerimizden bir diğeridir. Kitap okumayı seven birisine armağan edecekseniz sizin okuyup sevdiğiniz bir romanı ekleyebilirsiniz. Yazı yazmayı, günlük tutmayı seven birisi ise güzel bir defter bulabilirsiniz. Yazılarını yazarken kullanması için birkaç kalem de alabilirsiniz. 

Hediye kutusuna ekleyebileceğiniz diğer eşyalar arasında; takılar, kum saati, küçük lamba, anahtarlık ve yüz maskesi, parfüm, kolonya gibi kişisel bakım ürünleri yer alır. İçini istediğiniz şekilde doldurduktan sonra yapmanız gereken son bir adım kalır: özel bir hediye notu yazmak.

Hediye Notuna Ne Yazılır?

Kağıttan hediye kutusu yapımı ve kutunun içinin harika armağanlarla doldurulmasından sonra hediye notu yazılır. Hediye notu, kişisel bir dokunuş niteliğindedir ve armağanın daha değerli olmasını sağlar. Hediye notunu yazarken birlikte geçirdiğiniz unutulmaz anlara değinebilir, ilişkinizin sizin için ne kadar önemli olduğundan bahsedebilirsiniz. Hediye notuna ne yazacağınız veya yazmaya nereden başlayacağınız hakkında problem yaşıyorsanız bu notlardan ilham alabilirsiniz. 

 • İyi günümde ve kötü günümde hep yanımda olmuş değerli arkadaşıma
 • Dostluğumuzun daim olması dileğiyle
 • Bana hayat veren dünyanın en güzel annesine
 • Birlikte mutluluk dolu yıldönümleri kutlamamız dileğiyle
 • Hayatıma giren en güzel hediyesin, doğum günün kutlu olsun sevgilim

Hediye notunu kutunun rengiyle uyumlu tonlarda bir kağıda yazarak estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Notunuz üzerine tarih atarak yıllar sonra bakarak hatırlanacak bir anıya dönüştürebilirsiniz. 

Hediye Kutusu Nerede Bulunur?

Karton kullanarak evde hediye kutusu yapımı oldukça güzel bir hediye fikridir. Kutunun içini çok çeşitli parçalarla doldurarak unutulmayacak bir armağan tasarlamak mümkündür. Kutunun kendisini yapacak vaktiniz yoksa dekoratif hazır kutular satın alabilirsiniz. Hediye kutusu olarak satılan ürünleri bularak beğendiğiniz bir tasarıma ulaşabilirsiniz. Kutuyu hazır aldıktan sonra içerisini birbirinden farklı eşyalarla doldurmaya başlayabilirsiniz. Hazır olarak satın almaya karar verirseniz tahta ve metal gibi daha farklı materyallerden üretilmiş kutuları da tercih edebilirsiniz. Bu hediyelerin kişisel, samimi ve düşünceli yaklaşımı sayesinde sevdiklerinizin duygulandıracak armağanlar verebilirsiniz. Özel günler dışındaki anlarda tasarladığınız hediye kutularını sürpriz olarak verebilir ve onları şaşırtabilirsiniz.