Teknolojik cihazlar, her geçen gün kullanımı artan ve yaşamın temel parçalarından biri olan eşyalardır. Evlerde kullanılan teknolojik cihazların sayısı arttıkça kabloların kalabalığı da artmaktadır. Bu cihazların elektrik prizlerine bağlanmasını, birbiriyle uyumlu olarak çalışmalarını sağlayan çok çeşitli kablolar bulunur. Durum böyle olunca hem estetik açıdan hem de işlevsel olarak istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Kablolar birbirleriyle karıştığından aradığınız bağlantıyı bulmak zorlaşır. Acil bir durumda birçok kablonun birbiri içine girdiği noktadan aradığınız kabloyu bulmak imkansız bir görev halini alabilir. Dağınık olan bu görüntü, evlerin iç dizaynını bozar. Dekoratif açıdan göze hoş gelmeyen durumlara yol açar. Tüm bu istenmeyen durumlardan kaçınmak için kabloların düzenlenmesine yardımcı olan araçlardan yardım alabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz yazımızı okuyarak duvardaki kabloların gizlenmesini sağlayan yöntemleri öğrenebilirsiniz. Kablo gizleme yöntemleri arasından kişisel tercihlerinize ve evinizin dizaynına uygun olanı bulabilirsiniz. 

Duvardaki Kablo Nasıl Gizlenir?

Duvardaki kablo nasıl gizlenir sorusuna verilebilecek ilk yanıt uygun aparatların ve kutuların satın alınmasıdır. Spesifik olarak kabloların duvardan geçirilmesi ve gizlenmesi için tasarlanmış aparatlar bulunur. Duvar üzerine monte edebileceğiniz kanallar, teknolojik cihazların arkasında kaybolana kadar yerleştirilebilir. Farklı sayıda kabloların yan yana geçirilmesi için yeterli alanı sunan aparatlar kullanılabilir. 

Televizyonların çevresi kablo kalabalığının bulunduğu alanlardan birisidir. Televizyonun kendi kablolarının yanı sıra, uydunun, ek ses sisteminin, video oyunları için alınmış konsolların ve daha birçok farklı ek cihazın kabloları bulunur. Tüm bunların düzenli şekilde prize doğru iletilmesi için aparatlar kullanılabilir. 

Karışık kabloların bulunduğu alanlardan bir diğeri, mutfaklardır. Elektrikli mutfak aletleri sayısı arttıkça mutfaklardaki kablo kalabalığı göze hoş gelmeyen sonuçlar yaratır. Prize kadar uzanan bir saklama kanalı ile mutfak organize edilebilir. Mutfak tezgahları sıklıkla ıslanan alanlar olduğundan kabloların güvenli bir şekilde duvardan geçirilmesi oldukça mantıklı bir fikirdir. Duvar üzerine monte edebileceğiniz kanallar, kabloların ıslanmadan ve düzenli şekilde saklanmasını mümkün kılar. 

Bilgisayarların çevresi, evlerdeki kablo kalabalığının merkezidir. Bilgisayarın şarj olmasını sağlayan kablolara ek olarak ses sitemler, klavye, mouse gibi cihazların bağlantıları da bulunur. Eğer bilgisayarınız masaüstü tasarımda ise kablo sayısı otomatik olarak artış gösterir. Evdeki bilgisayarınızda birden fazla sayıda ekrana yer verdiyseniz kablo saklama aparatlarının kullanılması bir gereklilik halini alır. Bilgisayar masası yanındaki duvara kablo kanalını monte ederek düzenli görüntünün keyfini çıkarabilirsiniz. 

Evlerdeki internet bağlantısını sağlayan modemin çevresi de kabloların yoğun olarak yer aldığı alanlardır. Bu kabloların düzenli şekilde tutulması, sürekli ve dengeli bir internet bağlantısını korumanıza yardımcı olur. 

Kısacası kabloların yoğun ve dağınık şekilde yer aldığı her alanda duvara saklama kutuları ekleyerek düzenli bir görünümün keyfini çıkarabilirsiniz. Kablolarınızı bu kutularda koruyabilir, yer kaplamadan ve karışmadan saklanmalarını sağlayabilirsiniz. 

Kablo Gizleme Aparatı Nasıl Seçilir?

Evler başta olmak üzere ofisler, kafeler, restoranlar gibi iş yerlerinde de ihtiyaç duyulan kablo gizleme aparatı özenle seçilmesi gereken eşyalardır. Doğru ürün seçimi ile konforla kullanabileceğiniz ve sunduğu tüm özelliklerden faydalanabileceğiniz aparatlara ulaşabilirsiniz. 

  • Ürün seçimi sırasında dikkat etmeniz önerilen ilk nokta genişliğidir. Bazı saklama aparatları sadece üç kablonun yan yana geçmesi için yeterli alanı sunarken diğerlerinde 10 kablonun yerleştirilmesi için uygun genişlik sunulur. Aparatı kullanacağınız yerdeki kablo sayısını belirleyerek ideal genişliğe sahip ürünü satın alabilirsiniz. 
  • Duvara yerleştirmek için kablo gizleme kanalı satın alacaksanız uzunluğuna da dikkat etmeniz gerekir. Kutu şeklindeki aparatlarda uzunluk o kadar önemli olmasa da kanalların seçiminde büyük öneme sahiptir. Teknolojik cihazınızdan çıkan kabloların prize ulaşması için gerekli mesafeyi ölçerek buna uygun kanalı bulabilirsiniz. Böylece kablolar bükülmeden, kırılmadan yerleştirebileceğiniz kanallara ulaşabilirsiniz. Prize ulaşmadan önce biten ve kabloların dağınık görünümünü ortaya seren kanallarla karşılaşma riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. 
  • Gizleme aparatı seçerken dikkat etmeniz önerilen bir diğer nokta, rengidir. Bu kanalların ve kutuların amacı, teknolojik cihazlardan ayrılan karışık kabloların olabilecek en az dikkat çekici şekle dönüştürülmesidir. Eğer koyu renk duvarlara sahipseniz beyaz bir saklama aparatı satın almanız zıt yönde bir etki yaratacaktır. Bu nedenle açık tonlardaki dekorasyona ve duvarlara sahipseniz beyaz gizleme aparatlarını kullanmanız önerilir. Kahve tonlarındaki saklama aparatları, zeminde parkeye yer verenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği seçeneklerdir. İç dizaynda koyu tonlar kullandıysanız klasik siyah gizleme aparatları ile kabloları saklayabilirsiniz. 
  • Fazla sayıda kablonun saklanması gerekiyorsa iki farklı kanal alarak düzen oluşturabilirsiniz. Fazla kablo sayısı için verilen önerilerden bir diğeri, birleştikleri noktada spiral bir aparat yardımıyla bağlanmalarını sağlamaktır. Spiral aparat, saklama kanalının içerisine kolayca girmelerini ve düzenli şekilde kalmalarını mümkün kılar. 

Televizyon Altındaki Kablolar Nasıl Gizlenir?

Kabloların gizlenmesi için standart yöntem uygun aparatların alınması olsa da başvurabileceğiniz seçenekler bununla sınırlı değildir. TV kablo gizleme sırasında tercih edebileceğiniz daha dekoratif, alternatif yöntemler de vardır. 

TV ünitesi kullanımı, başvurabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Televizyonun estetik şekilde yerleştirilmesi için üniteler alabilirsiniz. Televizyondan ve çevresindeki ek teknolojik cihazlardan çıkan kabloların ünitenin içerisinden geçmesini sağlayabilirsiniz. Eğer TV ünitesi prize yakın bir konumda sonlanıyorsa göze batmayacak şekilde bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz. TV ünitesi kullanımı, kabloların saklanmasının yanı sıra, ek bir depolama alanı kazandırması, odaya dekoratif bir güzellik katması gibi birçok farklı amaca hizmet eder. 

Saksılar, kabloların gizlenmesi için deneyebileceğiniz dekoratif parçalar arasındadır. Eğer evinizde bitkilere yer vermek istiyorsanız saksıları prizlerin yakınına yerleştirebilir, kabloların dağınıklığını saksı arkasına saklayabilirsiniz. Aynı etkiyi, uygun boyutlardaki ev dekorasyon aksesuarları kullanarak da elde edebilirsiniz. 

Evinizde ufak bir tadilat yapmaktan çekinmiyorsanız süpürgelikleri kablo gizleme amacıyla kullanabilirsiniz. Duvarların dibinde yer alan süpürgeliklerin içini boşaltarak televizyon kablolarını geçirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Kablolar Neden Gizlenmeli?

Her türden yaşam alanında teknolojik cihazların kabloların gizlenmesi için birçok farklı neden bulunur. Estetik ve dekoratif açıdan güzel görüntülerin elde edilmesi, kablo gizleme nedenlerinin başında gelir. Dağınık ve karışık kablolar, bir evin özenle hazırlanmış iç dizaynını hızlı şekilde bozar. Yaşam alanı genel olarak düzenli olsa bile dağınıkmış etkisi yaratır. Dekoratif kablo gizleme yöntemlerini kullanmak bu durumun oluşmasını engeller. 

Çeşitli aparatlar ve gizleme yöntemlerinin kullanılması, kabloların yıpranmasının önüne geçer. Normal şartlar altında açıkta bırakılan ve dağınık olan kablolar dış etkenlerden direkt olarak etkilenir. Üzerine basılması, üstüne yanlışlıkla eşyalar konulması gibi yıpratıcı durumlar oluşabilir. Açıkta bırakılan kabloların daha kolay bozulduğu gözlenir. Teknolojik cihazlarınızın kablolarını sürekli olarak değiştirmekten kaçınmak için düzenli şekilde saklanmasını sağlayabilirsiniz. Bozulan kablolar, elektrik kaçağı oluşturarak daha büyük kazalara da yol açabilir. Tüm bu risklerden korunmak için yazımızda paylaştığımız saklama yöntemleri arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. 

Ailenizde küçük çocuklar bulunuyorsa kabloların uygun şekilde saklanması bir güvenlik önlemi niteliği kazanır. Çocuklar henüz elektriğin ve kabloların tehlikesini bilmediğinden istenmeyen durumlar oluşabilir. Uygun düzenleme yöntemleriyle evinizi paylaşan miniklerin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Aynı durum, evcil hayvanlar için de geçerlidir. Kabloları uygun şekilde gizleyerek kazalarla karşılaşmadan yaşayacakları bir ev ortamı sunabilirsiniz.