Banyonuzun ışıl ışıl görünmesini sağlayan en önemli etken fayanslarınızdır. Banyo temizliğinize ne kadar dikkat ederseniz edin, fayans temizliğinize önem vermezseniz banyonuz dilediğiniz gibi görünmeyecektir.

Banyo fayans temizliğinde ilk dikkat edilmesi gereken kullanılan malzemelerdir. Marketlerde fayans temizlemek için satılan deterjanlardan kullanabileceğiniz gibi doğal ürünlerle de temizlik mümkündür. Satın aldığınız banyo fayans temizliğine uygun olan deterjanı sünger ile fayansa ve fayans aralarına uygulayarak temizliğinizi yapabilirsiniz.

Doğal malzemeleri tercih edin

Tercihiniz doğal malzemelerden yana ise evinizde bulunan sirke, karbonat, soda, Arap Sabunu gibi ürünler temizlikte yardımcınız olacaktır.

Kovanıza koyduğunuz suya bir miktar sirke ekleyerek fayanslarınızı silebilirsiniz. Böylece hijyenik ve parlak görünümlü fayanslara sahip olabilirsiniz. İkinci bir yöntem ise sirkeyi bir püskürtme kabına koyarak doğrudan fayansların üzerine sıkarak temizlik yapmaktır. Sirkeyi sıktıktan sonra biraz bekletip silerseniz daha iyi bir sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Bir başka seçenek: Arap Sabunu

Bir başka öneri ise karbonat kullanımı olacaktır. Karbonat ile aynı krem temizleyicilerde olduğu gibi fayanslarınızı ovalama işlemi yapabilirsiniz aynı zamanda beyazlatma özelliği sayesinde ışıltılı bir görüntü elde edebilirsiniz. Doğal temizlik sağlayan ve çamaşırlardan yüzeylere kadar her alanda kullanılabilen Arap sabunu fayanslar için de idealdir. Arap sabunu hem fayanslar için gereken hijyeni sağlar hem de doğal temizlik ürünü olduğundan daha sağlıklı bir seçenektir.

Fayanslar arasında bulunan beyaz bölümler yani derzler de zaman için de kirlenir ve hiç de hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkar. Bu kirlenen bölgelerin temizliğinde dikkat etmeniz gereken nokta, temizliğin sürekli olmasıdır. Belirli bir süre temizlemezseniz aynı şekilde yeniden kirlenmeye ve sararmaya başlayacaktır.

Limon etkisi

Derz temizliğinde beyaz sirke ve su karışımını kullanabileceğiniz gibi karbonatla limon suyunu da karıştırarak derz aralarına uygulayabilirsiniz. Limon suyunun lekelere karşı etkili olduğu bilinmektedir. Fayanslar ve derzler söz konusu olduğunda da aynı etkiyi göstereceğinden hiç şüpheniz olmasın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımları bir bez hatta fırça yardımı ile uygulayarak derz aralarını temizlediğinizde farkı göreceksiniz.