Sirkeyi sadece sos yaparken, turşu kurarken ya da hamur işlerinde gevreklik versin diye mi kullanıyorsunuz? Aslında zayıf bir asit olan ve faydaları saymakla bitmeyen sirkenin mutfaktaki diğer kullanım alanlarına da bir göz atmaya ne dersiniz?

Mutfaktaki kötü kokular için

Sağlıklı bir beyaz et ve omega kaynağı balığı birçoğumuz severek yeriz. Hele ki kızartmasının lezzeti bir başka güzeldir. Balık kızarttıktan sonra mutfağı saran koku ertesi güne kalırsa biraz rahatsız edici olabilir. Aslında mutfakta et, sakatat, balık pişirme sonrası oluşan ağır kokuları yok etmenin çok pratik bir yolu var. Küçük bir tencerenin içerisine 2 bardak su koyun ve üzerine 3 yemek kaşığı sirke ile 1 dilim limon ekleyin. Ağzı açık şekilde kaynamaya bırakın. Sirkeli ve limonlu su buharı kötü kokuların üstesinden gelecektir.

Çatlayan yumurtalar için

Sabah kahvaltısı, beslenme çantası ve piknik sepetlerinin vazgeçilmezi haşlanmış yumurtayı severek tüketiriz. Fakat yumurtalarınız haşlama sırasında çatlarsa beyazı dışarı çıkabilir. Bu hem lezzet hem de görüntü açısından hoş bir durum değildir. Çatlayan yumurtalardan dışarı taşan yumurta akları için bir çözümümüz var. Yumurtayı haşlarken suyun içine 1 yemek kaşığı da sirke ekleyin. Yumurtalar çatlasa bile beyazları dışarı çıkmayacaktır.

Sebze ve meyve, yeşillik temizliği için

Pazar, manav ya da marketlerden aldığımız sebze, meyve ve yeşilliklerin hangi ortamda yetiştiği ve ne şartlarla raflara geldiğini bilmemiz çok zordur. Üzerlerinde bulunabilecek ilaç kalıntıları, böcek, kir ve toprak kalıntıları iştahınızın kaçmasına neden olabilir. Bu sebze, meyve ve yeşillikleri sadece suyla yıkadıktan sonra yemek içinize sinmiyorsa bir önerimiz var. Taze soğan, nane, maydanoz, dereotu ve marul gibi yeşillikleri 2-3 yemek kaşığı sirke eklediğiniz bol suda 15-20 dakika bekleterek daha sonra süzün. Elma, üzüm, erik vb meyveleri de sirke eklediğiniz suda bekletebilir ve kabuklu şekilde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Çay ve kahve lekeleri için

Misafir ağırlamayı hepimiz çok severiz. Çay ve kahve ise kültürümüzün vazgeçilmezidir. Çay ve kahve ikram ettiğiniz cam bardaklar ve fincanlarda zamanla kahverengi lekeler oluşacaktır. Bu lekeleri çıkarmak biraz zordur. Ama işinizi kolaylaştıracak bir yöntem paylaşıyoruz sizlerle. Lekeli kısımları biraz sirke ve tuz karışımıyla ovun. Pırıl pırıl parlayan tertemiz bardak ve fincanlarınız olacak.

Fırın temizliği için

Fırında sulu yemekler, tavuk ve et pişirirken etrafa sıçrayan yemek artıkları ve soslar kabusunuz oluyorsa bu temizlik önerimizi mutlaka deneyin. Fırınınız kimyasal temizlik malzemeleriyle temizlemek istemiyorsanız çok haklısınız. Kimyasal madde artıkları ısıyla birlikte parçalanarak pişirdiğiniz yemek ya da hamur işine geçebilir ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden doğal temizlik yöntemlerini uygulamak daha  sağlıklı bir yöntemdir. Bulaşık süngerini sirkeyle ıslatın ve üzerine bir tatlı kaşığı kadar karbonat serpin. Fırınızın içini ve camını bulaşık süngeriyle ovarak temizleyin. Daha sonra ıslak bir bezle silmeyi unutmayın.

Buzdolabı temizliği için

Gıda maddelerini saklamak için kullandığımız buzdolaplarının hijyeni çok önemlidir. İçinde sakladığınız yemek, sebze ve meyvelerin çabuk bozulmaması için buzdolabı temizliğine özen göstermelisiniz. Peki buzdolaplarını kimyasal kullanmadan sağlıklı bir şekilde nasıl temizleyebiliriz. Buzdolabının içini ve raflarını temiz bir beze döktüğünüz sirkeyle silerseniz hem yemek kokularından kurtulur hem de küf oluşumunu engellemiş olursunuz. İdeal olan haftada bir sirkeyle yapılan buzdolabı temizliğidir. 

Karbonatın mutfaktaki kullanım alanlarını öğrenmek ister misiniz?