Yeni Trend Dekorasyon Rengi: Ihlamur Yeşili

Dekorasyon trendlerini takip etmek, yaşam alanlarına ferah ve modern bir hava katmanın en kolay yoludur. Bu trendler sürekli olarak değişiklik gösterir ve dönemsel olarak ön plana çıkan dekorasyon tarzları farklıdır. Evinizde kullanacağınız dekoratif renk skalasına karar verirken hem dönemsel olarak popüler tonları göz önünde bulundurmanız hem de bu tonların zamansız özellik gösterdiğinden emin olmanız önerilir. Sadece popülerlik kazandığı için beğenmediğiniz bir rengi dekorasyonda ön plana çıkarmanız, uzun dönemde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanıza yol açar. Evinizde vakit geçirirken keyif almanızı engeller ve çevrenizde sevmediğiniz görüntülerle karşılaşmanıza yol açar. Bu durumdan kaçınmak için sürekli görmenize rağmen bıkmayacağınız, dönemsel olarak ön plana çıkmasına rağmen modası geçmeyecek tonlara öncelik vermeniz gerekir. Böylece memnun kalacağınız dekoratif sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Dekorasyon dünyasında son zamanlarda yükselişe geçmiş olan renk, ıhlamur yeşili olarak nitelendirilen tondur. Yeşilin bu alt tonu, oturma odasından mutfağa, yatak odasından salona kadar istediğiniz her alanda kullanıma uygundur. İster tüm dekorasyonu baştan oluşturuyor olun ister yaşam alanına birkaç ekleme yapmak isteyin bu rengin beraberinde getirdiği faydaların keyfini çıkarabilirsiniz. Yazımızın kalanında evlere ıhlamur yeşili eklemek için yapabileceklerinize ve bu rengin özelliklerine değindik. Dekorasyon üzerinde çarpıcı değişiklikler yapmadan önce ıhlamur yeşili hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Ihlamur Yeşili Nasıl Bir Renk?

Ihlamur yeşilini iç dizayn için ideal bir renk haline getiren birçok özelliği bulunur. Yeşilin bir alt tonu olan renk, eşit derecede kırmızı ve mavi oranına sahiptir. Yaşam alanlarında ıhlamur yeşili rengi kullanıldığında huzur verici bir etkisi bulunur. Evlere huzur sağlayan rengin, yenileyici özellikleri de vardır. İç dizayna ıhlamur yeşili ekleyerek değişiklik yaptığınızda evinizin tamamıyla farklı bir enerji yansıttığını fark edebilirsiniz.  

Sakin ve huzur dolu bir enerji, dinlenmek için geldiğiniz evinizde aradığınız özelliklerdir. Günün yorgunluğunu atmak için eve döndüğünüzde tam olarak bu enerjiyi yansıtan bir dekorasyonla karşılaşmak mutluluk verir. Ihlamur yeşilinin güven sağlayıcı bir etkisi de vardır. 

Dinlendirici ve sakinleştirici etkileri ıhlamur yeşilinin tercih edilmesini sağlayan temel özellikler olsa da bununla sınırlı değildir. Dekorasyonun farklı parçalarında bu renge yer vermek, yaratıcılığın, üretkenliğin ve motivasyonun artmasına da yardımcı olur. 

Evin Duvarları Ne Renk Olmalı?

Evlerin duvarları, ıhlamur yeşiline yer verebileceğiniz temel parçalardan birisidir. Ihlamur yeşili duvar boyası kullanmak isterseniz bunu özenle yapmanız gerekir. Genellikle duvar boyası olarak kullanılan renklere oranla daha koyu bir ton niteliğindedir. Bu nedenle iç karartıcı ve basık bir hava oluşmaması için boya uygulaması yapılmadan önce detaylı şekilde planlanması, ideal sonuçları elde etmenizi sağlar. 

İlk önerimiz, tüm evin duvarlarını ıhlamur yeşili boya ile kaplamaktan kaçınmanızdır. Tüm duvarların bu renge boyanması, tekdüze ve sıkıcı bir görünüm yaratır. Ayrıca rengin koyu alt tonu da tüm duvarların boyanması için ideal değildir. 

Evin duvarlarına ıhlamur yeşili eklemek için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunur. Bunlardan ilki belirli bir oda seçip tüm duvarların boyanmasıdır. Rengin tek bir odayla sınırlı kalması, sıkıcı bir görüntü oluşmasını engeller. Ayrıca bu odada açık renklere ağırlık verilen mobilyaların kullanılması, duvar renginin koyuluğunu dengeler. Eğer bu yöntemi uygulamaya karar verirseniz evin kalanındaki duvar boyasının ıhlamur yeşiliyle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Krem ve bej tonları, evin kalanında kullanabileceğiniz seçeneklerdir.

Popüler olarak tercih edilen yöntemlerden bir diğeri, belirli duvarlarda ıhlamur yeşili kullanmaktır. Odaların sadece bir duvarında ıhlamur yeşili kullanıp diğerlerinde uyumlu bir tona yer vermek renk kontrastı yaratır. Bu renk geçişi, iç dizayna modern bir görünüm kazandırır. Özellikle diğer duvarlardan önde kalan bir panel bulunuyorsa bu kısımda ıhlamur yeşiline yer vermeniz önerilir. Böylece rengin daha dikkat çekici bir konuma ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Evinizin içindeki farklı odalardaki çeşitli duvarlarda ıhlamur yeşili boyalar ekleyerek renk devamlılığı sağlayabilirsiniz. Bir odanın sadece tek bir yönündeki duvarda bu renk boya yer aldığından koyu alt tonu iç karartıcı bir etki yaratmaz. Bu yöntemle estetik, modern ve yenilikçi bir iç dizayn elde edebilirsiniz. 

Ihlamur Yeşili Hangi Renklerle Uyumludur?

İç dizayna ıhlamur yeşilini eklemek için duvarları boyamak kadar büyük değişimler yapmanız gerekmez. Bu renge sahip dekoratif obje ekleyerek de hoş görüntüler elde edebilirsiniz. Evinizi yeni trendlere uygun parçalarla geliştirebilirsiniz. Ihlamur yeşiline sahip çeşitli parçaları dekorasyona eklerseniz bu renkle uyumlu tonları da öğrenmeniz gerekir. Böylece birbirini tamamlayan bir dizayn yaratmanız mümkün olur. Ihlamur yeşiliyle uyumlu tonlara örnek olarak bunlar sıralanabilir: 

  • Krem
  • Mavi menekşe
  • Bej
  • Zümrüt yeşili
  • Gül kuvartzı
  • Beyaz

Mutfak Dolaplarında Hangi Renk Tercih Edilmeli?

Mutfak mobilyası denince akla ilk gelen seçenekler arasında dolaplar yer alır. Ihlamur yeşiline geniş bir alanda yer vermek isteyenler bu mobilyaları tercih edebilir. Ihlamur yeşili mutfak dolabı, yaşam alanına samimi, sıcak ve canlı bir hava kazandırır. Genelde bej, beyaz, gri gibi nötr tonlarda seçilen dolaplara farklı bir dokunuş sağlar. 

Mutfaklarda ıhlamur yeşili dolap kullanmaya karar verirseniz dekorasyonun kalan kısmında daha sade renklere yer vermeniz önerilir. Böylece yeşilin dikkat çekici yapısını dengelemeyi başarabilirsiniz. Dolapların tasarımına ve dekorasyonun kalanına göre, modern, minimalist, geleneksel, bohem gibi çok farklı tarzlara ulaşmak mümkündür. Ihlamur yeşilini tercih ederek mutfak dolaplarınıza dinamik bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

Tüm dolapları yeni trendlere uygun bu tonda tercih edebileceğiniz gibi iki farklı rengin kombinasyonundan da yararlanabilirsiniz. Nötr tonların geleneksel yapısından fazla uzaklaşmadan ıhlamur yeşiline yer vermek isterseniz bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Beyaz gibi klasik bir tonun ıhlamur yeşiliyle uyumundan yararlanarak tasarlanmış mutfak dolapları kullanabilirsiniz. Bazı dolap kapaklarının beyaz bazılarının yeşil olduğu bir tasarımla dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. 

Salonda Hangi Renkler Kullanılır?

Salon ve oturma odası gibi alanlar, günün büyük bir kısmının geçirildiği ortamlardır. Evi paylaşan kişilerin bir araya geldiği, televizyon izlediği, dinlendiği, sohbet ettiği bir ortam olarak görülür. Salonlar, misafirlerin ağırlanması ve sevgi dolu anıların biriktirilmesi için de kullanılır. Bu kadar özel amaçlara hizmet eden bir yaşam alanının dekorasyonunun özenle seçilmesi gerekir. Dekorasyonda yeni trendlere yer vermek isteyenler ıhlamur yeşilini salonlarda kullanabilir. 

Salonda ıhlamur yeşili, L koltuk, ikili koltuk, tekli koltuk ve puf gibi oturma gruplarında tercih edilebilir. Koltuklarınızı değiştirmeyi düşünmüyorsanız ama salonlara bu rengi katmak istiyorsanız dekoratif yastıklar kullanabilirsiniz. Yastıklarda ıhlamur yeşili rengine yer vererek hoş görüntüler elde edebilirsiniz. Yastıkların değiştirilmesi veya mevcut yastıkların yanına yenilerinin eklenmesi için geniş bir alışveriş bütçesi gerekmediğinden dekorasyondaki bu değişikliği hemen gerçekleştirebilirsiniz. 

Salonda ıhlamur yeşiline iltifat etmesi için altın- kahverengi gibi sıcak renklere yer verebilirsiniz. Yavruağzı, bohem bir dekorasyon yaratmak istiyorsanız salonlarda yer verebileceğiniz tonlar arasındadır. Bu renk de ıhlamur yeşili ile birlikte kullanıma uygundur. Kırık beyaz gibi tonlara da salonda yer vererek ferah ve sakin bir atmosfer yaratabilirsiniz. Evlerinizin istediğiniz her parçasına ıhlamur yeşili katarak bu dekoratif güzelliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. 

Dilerseniz ev dekorasyonunuzda farklılık oluşturacak katacak “Evde Doğru Ayna Kullanımı” yazımıza da göz atabilirsiniz.