Okula dönüş zamanı öğrenciler için en heyecanlı dönemler arasında yer alır .Yeni bir eğitim yılının başlangıcını ifade eden bu dönem, okul alışverişi yapılan ve temel ihtiyaçların alındığı süreçtir. Öğrencilerin eğitim senesi için gerekli tüm eşyaları ve materyalleri almak zorlu bir görev gibi görülebilir. Nereden başlamanız gerektiğine karar vermek, hiçbir malzemeyi unutmamak için size yol gösterecek bir listeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız yazımızda okula dönüş alışverişinde dikkat edilmesi gereken temel noktalara yer verdik. Öğrencilerin hangi eğitim düzeyinde olduğuna göre çeşitli malzemeler ekleyip çıkarabileceğiniz bir liste paylaştık. Yazımızın kalanını okuyarak eylül ayının yoğunluğunu kolay şekilde atlatabilirsiniz. Karmaşık ve zorlu bir alışveriş süreci yerine eğlenceli bir deneyim elde edebilirsiniz. Okulun başında ihtiyaç duydukları tüm malzemeler alınmış olan öğrencilerin eğitim yılı boyunca başarı elde etmesine yardımcı olabilirsiniz.  

Okul İhtiyaçları Nelerdir?

Okul alışverişine başlamadan önce almanız gereken farklı eşyalar için kategoriler belirlemek ve buna uygun bir liste çıkarmak faydalı olur. Ayrıca öğrencinin ilkokul, ortaokul veya lise eğitiminde olmasına göre farklı materyal ihtiyaçlarının olacağının da göz önünde bulundurulması gerekir. 

 • Defter ve kitaplar alışveriş listesinin ilk kategorisidir. Defter sayılarının öğrencinin bulunduğu eğitim yılında göreceği ders sayısına göre seçilmesi önerilir. 
 • Kalem, silgi ve açacak, listeye eklenecek diğer bir kategoridir. 
 • Müzik ve resim aletleri, özellikle ilkokul ve ortaokul eğitim düzeyindeki öğrencilerin ihtiyaç duyduğu araçlardır. 
 • Çanta ve kalemlik, ihtiyaç duyulabilecek eşyalar arasındadır. Eğer önceki eğitim senesinden kalan ve hala kullanışlı olan çanta ve kalemlik bulunuyorsa yenisini almaya ihtiyacınız olmayabilir. 
 • Çanta boyu temizlik malzemeleri, öğrencilerin okul içerisinde hijyen standartlarını korumalarına yardımcı olacaktır. 
 • Sözlük, atlas gibi yardımcı kaynaklar, alışveriş listesine eklenmesi önerilen son kategoridir. 

Öğrencinin spesifik eğitim ihtiyaçları bulunuyorsa uygun kategorilerde listeye eklenebilir. Listenizdeki eşyaları ayrı ayrı almak yerine hazır olarak sunulan okula dönüş seti seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. Okullar açılmadan önce satışa açılan bu setleri takip ederek tüm ihtiyaçlarınızı bir arada sunan seçenekleri tespit edebilirsiniz. Zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak bu setler, öğrencilerin okula dönüş listesindeki herhangi bir ürünü unutmanızı da engeller. 

Okul Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Okula dönüş alışverişi, son dakikaya bırakılmaması önerilen bir süreçtir. Okulların açılmasından bir gün öncesinde bu alışverişe başlamak stresli bir süreçle karşılaşmanıza yol açar. Bunun yerine bir hafta kadar öncesinde ihtiyaçlarınızı almaya başlayabilirsiniz. 
 • Okul alışveriş listenizde bulunan ürünleri internet üzerinden almaya karar verirseniz kargo süresini de göz önünde bulundurarak sipariş vermeniz gerekir. Online alışveriş imkanları, evinizin konforundan ayrılmanıza gerek kalmadan çocukların ihtiyaç duyacakları tüm eşyalara ulaşmanızı sağlar. Bu nedenle her geçen günle popülerliği artan bir okul alışverişi olanağıdır. Ancak kargo süresini hesaba katmadan bu alışverişi yapmak, çocukların hazırlıksız şekilde okula gitmesine yol açabilir. Bu durumdan kaçınmak için kargo süresini düşünerek alışveriş yapabilir veya evinize yakın kırtasiyelere giderek okul ihtiyaçlarını satın alabilirsiniz.  
 • Kolayca kaybedilen eşyaların yedeğini almak, okul alışverişi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Özellikle okula yeni başlayan bir öğrenci için alışveriş yapıyorsanız bu noktaya daha fazla özen göstermeniz gerekir. Birinci sınıf öğrenciler yepyeni bir atmosfere girdiklerinden alışmaları uzun sürebilir. Alışma süreçlerinde eşyalarını kaybetmeleri ve yenisine ihtiyaç duymaları oldukça normaldir. Kalem, silgi, defter gibi eşyalarının yedeğini de alarak bu problemi çözebilirsiniz. 
 • Online alışveriş yerine çevrenizdeki kırtasiyelerden ihtiyaçlarınızı almayı seçerseniz listenizi oluşturarak gidebilirsiniz. Alışverişe giderken yanınızda geniş bir çanta götürmeniz önerilir. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm eşyaları almak için birden fazla kırtasiye gezmeniz gerekebilir Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız satın aldığınız eşyaları pratik şekilde taşıyabileceğiniz bir çantanın bulunması faydalı olacaktır. 

Okul Alışveriş Listesi

Yazımızda daha önceden belirttiğimiz temel kategorileri göz önünde bulundurarak alışveriş listenize ekleyebileceğiniz örneklere yer verdik. Bu örnekleri bir taslak olarak kullanarak kendi okula dönüş kırtasiye alışverişi listenizi yaratabilirsiniz. 

 • Defter ve kitaplar: Kareli, çizgili ve düz sayfalara sahip defterleri satın almanız önerilir. Matematik gibi işlem gerektiren derslerde kareli defterler tercih edilirken edebiyat gibi alanlarda düz sayfalar veya çizgili olanlar kullanılabilir. Ders sayısı kadar defter satın alarak öğrenci notlarının düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Okul tarafından sağlanan ders kitaplarına ek olarak alınması gereken kaynaklar bulunursa, eğitim yılı başlamadan önce belirtilir. Öğrencilere öğretmenleri veya okul tarafından sağlanan kitap isimlerinin de bu alışveriş listesine eklenmesi önerilir. 
 • Kalem, silgi ve açacak: Kurşun kalem, uçlu kalem, fosforlu kalem, keçeli kalem gibi çeşitli malzemeler kırtasiyelerden temin edilebilir. Kalemlerin türüne ve sayısına karar verirken öğrencilerin spesifik ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Silgi ve kalemtraş alırken yedeklerini de temin etmek güvence sağlar. 
 • Müzik ve resim aletleri: Müzik defteri, resim defteri, flüt, melodika, boya kalemleri ve daha birçok farklı araç- gereç bu kategoride değerlendirilebilir. Bu dersler için alınacak okul eşyaları, eğitim görülen kurum tarafından belirtilir. 
 • Çanta ve kalemlik: Tüm eşyalarını kolayca taşıyabilecekleri ve kişisel tarzlarını ifade eden ürünlerin satın alınması önerilir. Okula giderken her gün taşıyacakları çantanın işlevsel olması oldukça faydalı olsa da buna ek olarak görüntülerini beğenmeleri değerli bir detaydır. Sürekli yanlarında bulunduracakları bir eşyanın tasarımlarını sevmeleri gerekir.
 • Çanta boyu temizlik malzemeleri: Çocukların hiçbir sorun yaşamadan çantalarında taşımaları için küçük boyutlara sahip el dezenfektanı, ıslak mendil ve kuru mendil alınması önerilir. 
 • Yardımcı kaynak kitaplar: Dünya atlası, Türkçe sözlük, Türkçe- İngilizce sözlük gibi kitaplara ihtiyaç duyulabilir. Sözlükler ve atlaslar gibi yardımcı kaynaklar, farklı eğitim seviyeleri için kategorilere ayrılmış şekilde sunulur. Öğrencinin bulunduğu sınıf düzeyine uygun bir seçimin yapılması, içeriğini kolayca anlaması ve kullanması için gereklidir. 
 • Kırtasiyeden temin edebileceğiniz diğer okul malzemeleri arasında: oyun hamuru, makas, zımba, el işi kağıdı, renkli karton, yapıştırıcı, cetvel takımı, A4 kağıt, okuma kitapları, su matarası ve beslenme çantası yer alır.

Bir Öğrencinin Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Öğrencilerin okula giderken yanlarında götürecekleri eşyaların alınması ve gerekli eğitim materyallerinin edinilmesi oldukça önemlidir. Eşit derecede önemli olan bir konu, evde düzenli olarak ders çalışabilecekleri bir ortam hazırlamaktır. Okuldan eve geldiklerinde öğrendiklerini tekrar edecekleri, ödevlerini yapabilecekleri ve yarının dersine çalışabilecekleri bir çalışma masasının bulunması gerekir. Eğer evde böyle bir mobilya bulunmuyorsa okula dönüş alışveriş listesine çalışma masası eklenebilir. 

Çalışma masası seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar arasında depolama alanı yer alır. Bazı çalışma masalarında çekmeceler ve raflar yer alır. Eğer öğrencinin ek bir depolama alanına ihtiyacı bulunuyorsa bu masa modelleri tercih edilebilir. Masanın boyutları göz önünde bulundurulması önerilen bir diğer noktadır. Ev içinde masanın yerleştirileceği köşe belirlenmeli ve boyut seçimi buna göre yapılmalıdır. Materyal ve renk seçiminin de özenle yapılması gerekir. Bu özellikler, masanın estetik olarak öğrenciye uymasını ve ders çalışmak için hevesli olmasını sağlar. Okula dönüş listesini çalışma masasıyla tamamlayarak başarılı bir eğitim yılına başlayabilirsiniz.