Yaşam alanlarının daha işlevsel ve göze hoş gelen bir noktaya taşınması için kullanılan mobilyaların başında dekoratif objeler yer alır. Dekoratif objelerin çeşitliliği, herkesin evine kendinden bir parça ekleme özgürlüğüne ulaşmasını sağlar. Dönemsel olarak kullanılan dekoratif objeler farklılık gösterir. Geçmişte oldukça faydalı ve trend olan bir eşya, günümüzde unutulmuş olabilir. Sizler için hazırladığımız yazımızda iç dizaynı güzelleştirmek için sıklıkla kullanılan objelere değindik. Hem geçmişte kullanılan hem de günümüzde tercih edilen objelere yer verdik. Vintage bir dekorasyon tarzı elde etmek için günümüze taşınmış ürünlerden de bahsettik. Yazımızın kalanını okuyarak gazetelik dergilik, dilsiz uşak, şemsiyelik, gaz lambası, bakır terazi gibi farklı eşyalar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.  

Evlerde Kullanılan Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze taşınmış dekoratif ürünler arasında ilk sıralarda duvar saatleri yer alır. Tarzları, materyalleri ve renkleri gibi detayları farklılık göstermiş olsa da duvar saatlerinin kullanımı sarsılmaz olarak kalmıştır. Günümüzde teknolojinin yenilikleri sayesinde saat takibinin yapılmasının daha birçok farklı yolu bulunur. Tablet, televizyon, telefon, bilgisayar derken birçok cihazın ekranında saat vardır. Ancak duvar saatinden zamanın öğrenilmesinin basit, pratik ve nostaljik bir yanı bulunur. Saati öğrenmek gibi basit bir işleminin yapılması için bir ekrana bakma gerekliliğini ortadan kaldırır. Yatak odasından salona kadar evin birçok farklı kısmında duvarların süslenmesi için saatler kullanılabilir. 

Gaz lambaları, geçmişte işlevsel amaçla kullanılıyor olsa da günümüzde sadece vintage dekoratif parçalar olarak tercih edilen ürünlerdir. Kitaplık, vitrin dolap gibi çeşitli alanlarda sergilenmek için alınabilir. 

Gazetelik hem işlevsel hem de dekoratif özellikleri sayesinde kullanılan eşyalardan bir diğeridir. Günümüzde fiziksel olarak gazete satın alınması ve okunması giderek azalan bir aktivitedir. Güncel haberlerin takip edilmesi için teknolojik cihazların kullanılması artmaktadır. Teknolojinin sağladığı kolaylık ve sürekli erişim imkanı, klasik gazete okuma aktivitesini geçmişin bir parçası haline getirmiştir. Parlak ekranlardan uzak şekilde haberleri takip etmek isteyenler hala fiziksel gazete baskılarını alır. Gazetelik; kitap, dergi gibi eşyaların düzenli şekilde tutulması için de kullanılabilir. Yaşam alanlarında dekoratif amaçlarla kullanılan bu eşya, ortama samimi ve sıcak bir enerji kazandırır. 

Erkek valesi olarak da bilinen dilsiz uşak geçmişte sıklıkla tercih edilen bir mobilyadır. Kıyafetlerin kırışmadan asılması için özel olarak tasarlanmış eşyalardır. Günümüzde bu eşya hala kullanılıyor olsa da fonksiyonel özelliklerinden çok dekoratif katkısı için tercih edilen bir parçadır. 

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Vintage dekorasyon, evlerin dizaynında sıklıkla yer verilen ve samimi bir yaşam alanı yaratan seçeneklerdir. Geçmişte kullanılan eşyalar ile farklı dönemlere ait renk skalasının kullanıldığı bir dekoratif tarzdır. Vintage dekorasyon ürünleri arasında eskitilmiş ahşaptan yapılan tüm mobilyalar yer alır. Eskitilmiş ahşap görüntüsü, vintage dekorasyona ulaşmanın en kolay yollarından birisidir. Ahşap gazetelik, bu amaç için yer verebileceğiniz eşyalara örnek olarak gösterilebilir. Gazeteliğin kullanım amacı da geçmişte kalmış bir dönemi vurguladığından harika bir parça niteliğindedir. 

Vintage ev dekorasyon ürünleri arasında eski görünümlü saksılar, masa saatleri, dolaplar gibi birçok parça vardır. Renk skalası olarak dingin bir enerjiye sahip tonlar, bu dekorasyonu harika şekilde tamamlar. Bej ve krem tonları, vintage dekorasyonda sıklıkla tercih edilen renklerin başında yer alır. Eskitilmiş ahşap materyalinden ötürü altın- kahverengi tonlarına da yer verilir. Soluk lila tonları, yumuşak bir renk arayanların tercih edebileceği dekorasyon seçenekleridir. Çok parlak olmadığı sürece, gök mavisi, zümrüt yeşili, balkabağı turuncusu gibi zengin tonlara da yer verebilir. Bu renklerin canlılığı, vintage dekorasyonda göz dolduran sonuçlar elde etmenizi sağlar. 

Gazetelik Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Evlerinize gazetelik alarak bu dekoratif parçaların şık görünüşünden yararlanmak isterseniz alışveriş sürecinde dikkat etmeniz önerilen belli başlı noktalar bulunur. 

  • İlk olarak gazeteliğin materyaline özen göstermek gerekir. Yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi ahşap görünümü vintage dekorasyonu hedefliyorsanız harika bir ekleme olacaktır. Eğer dekoratif olarak modern tarza daha yakın sonuçlar elde etmek istiyorsanız metal materyalinden yapılmış ürünleri tercih etmeniz gerekir. 
  • Materyal seçimini hangisinden yana yaparsanız yapın kaliteli ürünler bulmanız önemlidir. Dayanıklı materyallerden üretilmiş gazetelikler hem daha uzun ömürlü bir kullanım süreci kazandırır hem de yüksek kalitesini dış görünüşüyle de belli eder. 
  • Renk seçimi, gazetelik alırken dikkat etmeniz önerilen noktalardan bir diğeridir. Ahşap materyalinden üretilmiş ürünler istiyorsanız koyu kahve ve açık kahve arasından seçim yapabilirsiniz. Metal materyalinde popüler olarak kullanılan gazetelik renkleri arasında siyah, altın ve gri yer alır. Bu dekoratif mobilyayı koymayı düşündüğünüz odanın genel renk skalasını göz önünde bulundurarak doğru seçimi yapabilirsiniz.
  • Eğer yaşam alanında sehpa ihtiyacınız bulunuyorsa gazetelikle bu mobilyayı bir araya getiren tasarımlara sahip ürünler alabilirsiniz. Sehpaları, kahve kupanızı konforlu şekilde yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Sonrasında sehpanın alt kısmındaki gazetelikten okumak istediğiniz içeriği çıkararak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Gazetelik sehpa tasarımları, alandan tasarruf etmenize de yardımcı olur. İki farklı amaca hizmet eden mobilyayı tek bir noktada buluşturur. Bu özelliği, dar yaşam alanlarına sahip bireylerin favori dekoratif ürünleri arasında yer edinmesini sağlar.

Dilsiz Uşak Ne İşe Yarar?

Dilsiz uşak, ceketler başta olmak üzere, gömlek, pantolon, elbise, kaban gibi birçok farklı giyim parçasının kırışmadan asılması için hazırlanmış dekoratif mobilyalardır. Genellikle ahşap materyalinden üretilen bu mobilyalar hem kullanım amaçları hem de estetik duruşları ile vintage dekorasyonu harika şekilde tamamlar. 

Dilsiz uşak ne ise yarar sorusuna verilebilecek birçok farklı cevap bulunur. Bu mobilyaları koyduğunuz yere göre kullanım amaçları farklılık gösterir. Kapının hemen yanına konulan dilsiz uşak, evden çıkmadan önce ceketinizi almanız için idealdir. Yatak odaları veya giyinme odalarına yerleştirildiğinde bir sonraki günün kombinini hazırlayabileceğiniz bir alan sağlar. Yatmadan önce, bir sonraki sabah giyeceğiniz kıyafetleri belirlemek, geç kalma riskini minimuma indirir. Ayrıca güne sakin şekilde başlamanızı ve şık kombinlerle dışarı çıkmanızı mümkün kılar. Dilsiz uşağa yerleştirilen kıyafetler kırışmaz ve sabah olduğunda giyime hazır şekilde bulabileceğiniz kombinleriniz olur. Bu dekoratif mobilyalar, misafirlerin ağırlandığı oturma odası veya salonun hemen yanına da yerleştirilebilir. Böylece misafirler odaya geçmeden önce dış giyim parçalarını kırışmadan asabilecekleri bir alan sunulur. 

Şemsiyelik Nasıl Olmalı?

Geçmişte sıklıkla kullanılan ve günümüzde de dekorasyonun bir parçası olarak yer verilen objeler arasında, şemsiyelik yer alır. Bu mobilyaların hem işlevsel amacına hizmet etmesi hem de konulduğu ortamın mevcut iç dizaynını tamamlaması için sunması gereken farklı özellikleri vardır. 

Şemsiyelik modelleri, sızdırmaz tasarımlara sahip olmalıdır. İçine konulan şemsiyelerden akan suyun toplanması için gerekli alt bölmeleri özenle hazırlanması gereken bir kısımdır. Böylece yağmur sularının evin yerine akması engellenmiş olur. 

Evdeki mevcut şemsiye sayısının hepsinin sığacağı kadar geniş bir alana sahip olması da gerekir. Evde dört kişilik bir aile yaşıyorken sadece iki şemsiyenin asılabileceği bir ürünün tercih edilmesi istenmeyen sonuçlara yol açar. Eğer evinizde misafir ağırlamayı seviyorsanız ekstra boş alana sahip olacak modellere yönelmeniz önerilir. Böylece gelen misafirlerin şemsiyelerini asabilecekleri bir alan da sunabilirsiniz. 

Şemsiyelik renk ve tarzı, dikkat etmeniz önerilen son noktadır. Bu dekoratif eşyalar, genellikle dış kapının yanına yerleştirilir. Bu nedenle ayakkabıların konulduğu dolap ve rafların tarzıyla uyumlu olması, hoş görüntüler elde etmenizi sağlar.