Evler, her birey için dinlenmeyi, sakinleşmeyi ve yenilenmeyi ifade eden bir alandır. İş ve okul gibi dış faktörlerin yorgunluğundan kaçınmak için gelinen evlerin huzur dolu bir ortam olması oldukça önemlidir. Yaşam alanınız sakin ve huzurlu bir enerjiye sahip olduğunda her güne olabilecek en iyi ruh haliyle başlamanız mümkün olur. Evlerin tüm bu faydalarından yararlanmak için düzenli bir ortam olmaları gerekir. Eşyaların etrafta olduğu dağınık bir ortam, sakinleştirmek yerine stres kaynağına dönüşür. Ayrıca düzensiz bir yaşam alanı, aradığınız eşyaları bulmanızı da zorlaştırır. 

Ev içi düzenleyiciler kullanmak için geniş bir yaşam alanına veya birçok odaya sahip olmanız gerekmez. Dar bir yaşam alanına sahip olsanız bile eşyalarınızı düzenli şekilde tutmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız yazımızda evlerin farklı bölümlerinin düzenlenmesi için uygulayabileceğiniz yöntemlere yer verdik. Bu yöntemlerin hem geniş hem de dar yaşam alanlarında uygulamaya uygun özellik göstermesi, herkesin faydalanabileceği bilgilere ulaşmasını sağlar. Yazımızın kalanını inceleyerek hemen başlayabileceğiniz düzenleme taktiklerini öğrenebilirsiniz. 

Dolap Düzeni Nasıl Olmalı?

Kıyafetlerin saklanması için kullanılan dolaplar, düzen konusunda en çok problem yaşanan alanlardır. Evinizin bir köşesinde birikmiş kıyafet yığını ile karşılaşmamak için dolap düzenleyici yöntemlerini kullanmanız önerilir. Bu yöntemleri yatak odanızdaki küçük bir gardıroba da giyinme odası gibi daha geniş alanlara da uygulayabilirsiniz. 

  • Kıyafetlerin düzenli tutulması için sizlerle paylaşacağımız ilk öneri yazlık- kışlık kategorileri oluşturmaktır. Farklı hava koşullarında giydiğiniz kıyafetleri bir arada tutmanız hem düzenlemeyi zorlaştırır hem de aradığınız giyim parçalarına ulaşmayı imkansız hale getirir. Eğer bir giyinme odanız bulunuyorsa bir köşesine yazlık kıyafetleri ve karşı köşesine kışlıkları koymak için kullanabilirsiniz. Gardırobunuzda kısıtlı alanınız bulunuyorsa giymediğiniz parçaları bazaların altına kaldırabilirsiniz. Böylece var olan kısıtlı alanı olabilecek en verimli şekilde kullanmayı başarabilirsiniz. 
  • Mevsimlik kıyafetlerinizi de kendi içerisinde alt kategorilere ayırmanız gerekir. Örneğin ceketleri yan yana asmanız, pantolonları ve etekleri birbirinden ayrı olacak şekilde yerleştirmeniz önemlidir. Bu noktada dolap içi düzenleyici kullanımı oldukça faydalı olur. Sahip olduğunuz depolama alanını daha küçük kategorilere ayıran düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Bu organize etme yöntemi için farklı sayıda bölmeleri bulunan düzenleyiciler alabilirsiniz. Kıyafetlerinizi daha da düzenli tutmak isterseniz aynı çeşit olanları da kendi içerisinde ayırabilirsiniz. Bu alt kategorilere örnek olarak; eteklerin maxi, midi ve mini boylarına göre ayrılması gösterilebilir. 
  • Askıların kullanılması, kıyafet dolaplarının düzenlenmesi için hayati öneme sahip parçalardan birisidir. Küçük bir gardıroba sahip olsanız bile birkaç tane askının asılması için yeterli alanı bulmanız mümkündür. Böyle bir durumda kolayca kırışan ve narin kumaşlara sahip gömlekler, pantolonlar, elbiseler gibi parçaları asarak saklamanız gerekir. Askıları yerleştirme sıranızı da aynı çeşit giyim parçaları arka arkaya olacak şekilde ayarlamanız önerilir. Bu sistem hem narin kumaşların katlanarak kırışmasını engeller hem de askılardaki kıyafetlerinize kolayca göz atmanızı sağlar. 
  • Renk sırası oluşturmak, tamamıyla kişisel tercihe bağlı organizasyon tiplerinden birisidir. Kıyafetlerinizi yerleştirirken aynı çeşitten olan ve benzer tonlardaki parçaları arka arkaya gelecek şekilde koyabilirsiniz. Renklere göre organizasyon sisteminin iki temel faydası bulunur. İlk olarak dolabı açtığınız anda daha estetik ve göze hoş gelen bir görünümle karşılaşmanızı sağlar. İkinci olarak hızlıca kombin yapmak istediğinizde benzer tonlara sahip kıyafetlere ulaşmanızı kolaylaştırır. Böylece kombinlerinizin şık ve uyumlu özellikte olmasını mümkün kılar.  

Mutfak Düzeni Nasıl Sağlanır?

Mutfaklar, kullanım sıklığına öncelik verilerek düzen yapılması gereken bir alandır. Her gün kullandığınız bardaklarla sadece spesifik bir yemeğin tarifi için ihtiyaç duyduğunuz araç- gerecin aynı dolaba kaldırılması mantıksız bir düzenleme olacaktır. Mutfaklarda dolap ve çekmeceleri düzenlerken her gün kullandığınız parçaları bir araya ve nadiren kullandıklarınızı ayrı bir bölmeye koymaya özen göstermeniz önerilir. Böylece ideal düzenlemeyi oluşturabilirsiniz. 

Mutfaklarda organizasyonu sağlarken sık kullandığınız eşyaların dolabını, kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada seçmeniz de önemlidir. Her sabah kahvenizi yapmak için kullandığınız kupaları ulaşması oldukça zor olan yüksek bir rafa kaldırmanız oldukça faydasız bir düzenleme olacaktır. Bunun yerine elinizin altındaki, erişmesi kolay olan bir rafa kupaları dizerek konforlu bir mutfağa ulaşabilirsiniz. Yüksekliği fazla olan dolapları ise nadiren kullandığınız eşyaları koymak için kullanabilirsiniz. 

Mutfak organizasyonu denince en önemli parçalar arasında çekmece düzenleyici seçenekleri yer alır. Çekmeceler, mutfakların eşya depolama alanlarının geniş bir kısmını oluşturur. Uygun düzenleyici kullanılmadan koyulan çatal- kaşık ve bıçaklar arasından aradığınızı bulmak oldukça zorlu bir görev olur. Mutfak çekmecelerinin ölçülerini öğrenerek uygun sayıda bölmeye sahip düzenleyiciler satın alabilirsiniz. 

Ekstra alan kazanmak için deneyebileceğiniz pratik ev düzenleyiciler de bulunur. Kupa ve fincan askıları bu düzenleyicilerden birisidir. Hem dolap içinde kullanılabilen hem de tezgaha yerleştirilerek dekoratif bir parça olarak sergilenen alternatifleri vardır. Evinizde bulunan rengarenk kupa ve fincanları bu şekilde düzenleyerek hem alandan tasarruf edebilir hem de organizasyonu kolaylaştırabilirsiniz. 

Banyo Organizer Nasıl Kullanılır?

Banyolar, düzenlemesinin yapılması ve organizer kullanılması önerilen alanlardan bir diğeridir. Eğer banyonuzda bu amaç için hazırlanmış dolaplar bulunuyorsa organizasyonunu yapmak daha kolay olur. Dolaptaki alt raflara kimyasal içerikli temizlik malzemelerini yerleştirerek düzene başlamanız önerilir. Eğer mümkünse bu temizlik malzemelerini lavabonun altındaki bir dolap gibi tamamıyla ayrı bir alana kaldırmanız, olabilecek en ideal sonuçları elde etmenizi sağlar. 

Banyo temizlik malzemelerinin üstündeki rafa şampuan, saç kremi, duş jeli, sabun gibi kişisel bakım eşyalarının yerleştirilmesi önerilir. Ardından dolabın daha üst raflarına, bornozlar, saç havlusu, el havlusu, yedek tuvalet kağıtları gibi eşyalar düzenli olarak konulabilir. 

Banyonuzda bu amaç için tasarlanmış bir dolap bulunmuyorsa raflı sisteme sahip bir organizer alarak kendi alanınızı oluşturabilirsiniz. Rafların sayılarını ve ölçülerini, yerleştirmek istediğiniz eşyaların miktarına göre seçebilirsiniz. 

Banyodaki aynayı kullanarak makyaj yapmayı seviyorsanız bu alana makyaj ve takı organizeri de yerleştirmeniz önerilir. Makyaj malzemeleri kolayca dağılan, karışıklık yaratan ve kaybolabilen eşyalardır. Bu durumun önüne geçmek için tüm makyaj malzemelerinin sığacağı kapasiteye sahip bir organizer almanız önerilir. Makyaj ve takılarınızı düzenleyebileceğiniz bu kutuları, banyo dolabının içerisine veya lavabonun yanında banyo tezgahının üzerine koyabilirsiniz. 

Dağınık Bir Evden Kaçınmak için İpuçları

Sizlerle paylaştığımız tüm ev düzenleyiciler ve yöntemlerin yanı sıra deneyebileceğiniz farklı ipuçları bulunur. 

  • İlk olarak sahip olduğunuz tüm eşyaların belirli bir yeri olduğundan emin olmanız gerekir. Masanın üstünde kalan, koltuğun üstüne atılan ve sürekli ortada dolaşan eşyaların olmasından kaçınmanız önerilir. Her eşyanın belirli bir saklama alanı olduğunda yaşam alanını düzenli tutmak kolaylaşır. 
  • Nereye koyacağınızı bilmediğiniz ve evin içerisinde uygun saklama alanı olmayan eşyalar olabilir. Örneğin teknolojik cihazlarınızda kullandığınız priz uzatma kabloları, kullanılmadığı anlarda dağınıklık yaratan eşyalardır. Böyle rastgele eşyaların düzenli şekilde kaldırılması için dekoratif saklama kutusu modelleri almanız önerilir. Kutuların renklerinin ve desenlerinin iç dekorasyon tarzınızla uyumlu olmasını sağlayarak hoş görüntüler elde edebilirsiniz. 
  • Evinizde bir eşyayı kullanmanız bittiği anda saklamak için belirlediğiniz alana kaldırmanız önerilir. Anında kaldırdığınız sürece dağınıklığın birikmesi ve ev düzenleyici sisteminin bozulması engellenmiş olur.