Küçük yaşam alanları, doğru mobilya seçimiyle işlevsel ve estetik olarak göze hoş gelen bir noktaya taşınabilir. Koltuklar, seçim sürecine dikkat edilmesi gereken temel mobilyalardan birisidir. Sizler için hazırladığımız yazımızda salonda berjer kullanımı konusunu ele aldık. Seçim sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken temel noktaları, dekorasyon için önemli detayları ve uzun bir süre memnun kalacağınız mobilyalara ulaşmanın yollarını yazımızın kalanını inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

Küçük Evlerde Oturma Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Küçük ev için tekli kanepe ve berjer seçerken dikkat edilmesi önerilen noktalar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Odanın büyüklüğü: Küçük bir kanepe ve berjer, büyük bir odada komik bir görüntü yaratabilir. Bu nedenle alanla orantılı ölçüleri seçmek önemlidir. Birbirinden farklı ölçülere sahip tekli koltuk modelleri arasından seçim yapmadan önce yaşam alanınızın ölçülerini bilmeniz önerilir. Bu ölçüleri tam olarak öğrenip bir köşeye not aldıktan sonra mobilya alışverişine başlayabilirsiniz. Böylece bulduğunuz ürünlerin ölçüleriyle evinizdeki boş alanın boyutlarını karşılaştırabilirsiniz. 
  • Odanın tarzı: Geleneksel veya resmi bir oturma odası, çağdaş bir parça için en iyi yer olmayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Odanın genel tarzına uygun bir kanepe ve berjer seçmek önemlidir. Dekorasyon uyumluluğu, girdiğiniz anda hoş bir görünüm sergileyen odalar elde etmenizi sağlar. 
  • Odanın işlevi: Oturma odasına misafir ağırlamak ve eğlenceli etkinlikler düzenlemek için mobilya alıyorsanız birden fazla mobilyaya yer vermeniz gerekebilir. Birbirine dönük şekilde yerleştirilen berjerler bu amaç için ideal olabilir. Aileyle paylaşılan ortak bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız tekli koltuk yerine küçük bir kanepe eklenebilir. Odayı kullanım amacınız kendi başınıza sakin dakikalar geçirmek, kitap okuyabileceğiniz, kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir köşe yaratmak ise tek bir koltuk yeterli olacaktır. Yaşam alanını kullanım amacınızı belirlemek, karar verme sürecini kolaylaştırır. 
  • Bütçe: Her türden eşyanın alışveriş sürecinde olduğu gibi mobilya alırken de bütçenin belirlenmesi gerekir. Fiyatlar malzemeye, boyuta ve stile bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğinden mobilyaları incelerken bu özelliklerin göz önünde bulundurulması önerilir. Tekli koltuk dekorasyon için bu kriterleri hesaba katarak hızlı ve kolay bir alışveriş sürecini tamamlayabilirsiniz. 

Hangi Renk Tekli Koltuk ve Berjer Seçilmeli?

Bu noktalara dikkat ettikten sonra akıllara renk seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, sorusu gelir. Hangi renk tekli koltuk ve berjer seçilmesi gerekir? Küçük bir oda için renk seçerken, her rengin alanın genel hissi üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmak önemlidir. Özellikle sıcak renklerin kullanımı sırasında dikkatli davranmak gerekir. Çünkü sıcak ve yumuşak tonların yaşam alanlarını olduklarından daha küçük gösterme gibi bir riskleri bulunur. Dekorasyonda sıcak tonlara yer vermek isterseniz bu renkleri soğuk tonlarla dengelemeniz önerilir. Soğuk renklerin, küçük bir odayı olduğundan daha büyük gösterme gibi bir faydası bulunur. Dekorasyonda yer verebileceğiniz sıcak tonlara örnek olarak; turuncu, krem, sarı, kırmızı ve kahverengi verilebilir. Bu renklerin ev dekorasyonunda ön plana çıkan çeşitli alt tonları bulunur. İç dizaynda son trendleri takip etmek isteyenler berjer dekorasyon seçimi sırasında bu tonlara öncelik verebilir. Sütlü kahve, salmon pembesi ve bal rengi bu tonlardan bazılarıdır. Bunları dengelemek için ekleyebileceğiniz soğuk renklere örnek olarak; yeşil, mavi, mor ve gri verilebilir. Popüler soğuk alt tonları arasında ise, zeytin yeşili, füme grisi ve okyanus mavisi vardır. 

Mobilyaların seçim süreci sırasında her rengin yansıttığı ışık miktarını da dikkate almak önemlidir. Daha koyu renkler ışığı emerek odayı daha küçük ve samimi hissettirir. Koyu tonlar kullanılacak ise lambader kullanımı ile aydınlatma dengelenebilir. Açık renklerdeki tekli koltuk ve berjer, ışığı yansıtarak odayı daha büyük ve ferah hissettirir. Koltuk ve tekli kanepenin renkleri, odadaki diğer mobilyaları tamamlayacak ve genel olarak uyumlu bir görünüm oluşturacak şekilde seçilmelidir. 

Renklerin seçim sürecinde göz önünde bulundurulması gereken detaylar arasında desenler yer alır. Bazı mobilyalar düz renklere sahip iken diğerlerinin tasarımında desenlere yer verilir. Düz renkler sade duruşları sayesinde küçük evler için en ideal seçenek olacaktır. Eğer görsel ilginin artırılması için desenli modelleri tercih etmek isterseniz fazla karışık tasarımlardan uzak durmanız önerilir. Göz yormayan desenlerin seçimi ile şık dekoratif görünümler elde edebilirsiniz. 

Berjer Koltuk Nereye Konur?

Mobilyaların seçimi kadar önemli olan konulardan bir diğeri, oda içerisine yerleştirilmesidir. Berjer koltuklar, geniş ve tek kişilik tasarımları sayesinde oturma alanlarında kullanım için ideal özellik gösterir. Küçük bir oturma odasında doğru konumlandırılması, işlevsel faydaları ve estetik güzelliği için değerlidir. Berjer ve tekli koltuk modelleri dekorasyonda çeşitli şekillerde kullanılabilir. 

Tekli koltuklar, bağımsız parçalar olarak veya daha büyük bir düzenlemenin parçası olarak tercih edilebilir. Bir odaya renk ve ilgi katmak, bir odak noktası sağlamak içinde kullanılabilirler.

Berjer modellerini bağımsız parçalar olarak kullanırken odadaki ölçeğini ve yerleşimini dikkate almak önemlidir. Aşırı kalabalık olmayacakları veya mekanın genel tasarımında kaybolmayacakları bir alana yerleştirilmesi önerilir. Koltuğun önünde sehpa, kitaplık, bitki saksısı gibi eşyaların bulunmaması önerilir. Bu eşyalara yakın yerleştirilen mobilyalar hem kalabalık bir görüntü yaratacak hem de koltuğun kullanım sürecinin zorlaşmasına yol açacaktır. Tekli koltuk veya berjere oturmak içi farklı eşyaların çevresinden dolaşmanız gerekmeyecek bir konuma yerleştirmeniz önerilir. Böylece sunduğu konforun tadını çıkarabileceğiniz mobilyalara sahip olabilirsiniz. 

Küçük evlerde televizyonlar sıklıkla duvara monte edilecek şekilde yerleştirilir. TV sehbası gibi ek mobilyaların kullanımı için gerekli alan yoktur. Eğer yaşam alanında duvara monte edilmiş bir televizyon bulunuyor ise tekli koltuğu bu açıya bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz. 

Pencerelerden gelen doğal ışığı, yaşam alanını olduğundan daha büyük şekilde göstermek için kullanabilirsiniz. Tekli koltuk ve berjer gibi büyük mobilyaları, pencereye yakın bir konuma yerleştirebilirsiniz. Doğal ışığın vurduğu bu alanda oluşacak ferah görüntü, mobilyanın kalabalık bir hava yaratmasını engeller. 

Tekli koltuk ve berjer yerleştirirken göz önünde bulundurmanız önerilen detaylardan bir diğeri, ortamda başka oturma alanlarının olup olmadığıdır. Puf koltuk, bean bag, bar taburesi gibi küçük evlerde sıklıkla kullanılan oturma alanları varsa tekli koltuğu bu alanlara bakacak bir açıyla yerleştirebilirsiniz. Böylece yaşam alanını paylaşan bireyler, oturma odasında bir araya geldiğinde rahatça oturabilecekleri ve sohbet edebilecekleri bir ortam yaratabilirsiniz. Oturma alanlarının bu açıyla yerleştirilmesi, misafir ağırlarken samimi bir ortam elde etmenizi de sağlar. 

Küçük Ev Dekorasyonu için Öneriler

Küçük yaşam alanlarında ev dekorasyon ürünlerine yer vermek zorlu bir görev olabilir. İç dizayna kişisel bir dokunuş eklemek isteyip yeterli alanı bulamamak herkesin korktuğu durumlar arasındadır. Eğer oturma alanına berjer ve tekli koltuk yerleştirdiyseniz bu mobilyaları dekoratif parçalar olarak da kullanabilirsiniz. Koltuk üzerine koyacağınız, estetik tasarıma sahip bir yastık ile ortama renk katabilirsiniz. Yastıkların desenleri ve renklerinin seçimi sırasında kişisel zevkinizi yansıtmasına öncelik vermeniz önerilir. Böylece dar yaşam alanını kalabalık göstermeden iç dizaynı geliştirebilirsiniz. Ayrıca yastıkların konforlu bir oturma süreci kazandıran işlevsel özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.