Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan pampas, ufak dokunuşlar yaparak evlerinizi trend bir görünüme kavuşturmayı sağlar. Püsküllü yapısı ve genellikle bej tonlarında olan rengiyle pampas otu, evinizin ya da işyerinizin farklı alanlarında kullanıma uygun sade ama dikkat çekici bir görünüm oluşturur. Hoş görünümünü şık bir vazo ile tamamlayabileceğiniz bu otu her türlü dekorasyon stilinde doğal bir dekoratif obje olarak kullanabilirsiniz. Çeşitli renklere boyanmış farklı seçeneklerini ortama canlı ve enerjik bir hava kazandırmak için değerlendirebilirsiniz.  

Pampas Nedir? 

Anavatanı Güney Amerika olan ve saz püskülü olarak da bilinen pampas bitkisi keskin kenarlı bir ot çeşididir. Genellikle sulak alanlarda kendiliğinden yetişen bu bitki, Ekim ve Ağustos aylarında çiçek açar. Pampas çiçeği buğday başağını andıran bir görünüme sahiptir. Başlangıçta dikine uzayan pampas otunun yaprakları zamanla eğim kazanır. Yenilmeyen ve herhangi bir işlevi bulunmayan bu ot, kurutulduktan sonra sunduğu benzersiz görünüm ile dekoratif bir obje halini alır.   

Pampas Otu Nerede Bulunur? 

Sıcak ve nemli ortamı seven pampas otunu genellikle sazlık bölgelerde bulmak mümkündür. Türkiye’de de rastlayabileceğiniz bu otu tarlalarda su birikintilerinin yanında yabani otlarla beraber bulabilirsiniz. Evde kendiniz pampas otu yetiştirmek için sürekli güneş alan bir bahçeye sahip olmanız gerekir. Arsız bir bitki olarak 5-6 metreye kadar uzayabilen bu otu saksıda yetiştirmenin imkanı yoktur. Bir bahçeniz varsa farklı renk çeşitleri de bulunan pampas otu tohumu ekimini yapabilirsiniz. Tohumlar için en ideal ekim zamanı bahar aylarıdır. Pampas tohumu ekildikten sonra fazla bir bakım gerektirmez. Gün geçtikçe kendiliğinden gelişerek büyür. Yalnız ekimin yapılacağı toprağın nemli olmasına dikkat etmek gerekir. Suyu seven bir bitki olduğu için su kenarlarına ekmek en uygun tercih olacaktır. Bu sayede bitkiyi sürekli sulamanız da gerekmez. Bu hoş görünümlü bitkiyi evinizde dekoratif bir unsur olarak kullanmak için saplarından keserek güneş altında kurutabilirsiniz. Eğer kendi yetiştirme imkanınız yoksa çiçekçilerden ya da dekorasyon ürünleri satan mağazalardan pampas otunu temin ederek evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Pampas otu fiyatı, dekorasyonunuzu şık bir görünüme kavuşturmak için bütçenizi zorlamayan hesaplı seçeneklerden oluşur.     

Pampas Otu Nasıl Şoklanır? 

Evlere oldukça şık bir görünüm kazandıran pampas otu dökülme sorunuyla bilinir. Pampas otunun dökülmesiyle uğraşmak istemiyorsanız seçim yaparken şoklanmış çeşitleri tercih edebilirsiniz. Bitkinin öz suyuna eklenen özel bir kimyasal sıvı yardımıyla gerçekleştirilen şoklama işlemi pampas otunun canlı görünümünü uzun süre muhafaza etmesini sağlar. Evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerle de bu otu dökülme sorunu olmadan yıllarca kullanabilirsiniz. Pampas otu boyama işlemini gerçekleştirerek ya da sprey vernik kullanarak şoklama yöntemine yakın sonuçlar alabilirsiniz. 

Pampas Dökülmesin Diye Ne Yapılır? 

Eğer canlı bir görünüm arzu ediyorsanız pampas boyama işlemini evde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda bitkinin dökülmesini de oldukça azaltacaktır. Pampas otunu boyamak için sprey boyalar kullanmanız gerekir. İstediğiniz renkte sprey boyaları seçerek açık tonlara sahip olan pampas otlarını rengarenk bir görünüme kavuşturabilirsiniz.  

Pampas Otu Dökülmemesi İçin Ne Yapmalı? 

Pampas otunun dökülmesini engellemek için sprey verniklerden de faydalanabilirsiniz. Sprey verniği bitkinin her yerine eşit bir şekilde sıkarak sanki şoklanmış gibi bir görünüme ve dökülmeyen bir yapıya ulaşabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde büyük pampas çeşitlerini evlerin zeminlerinde dökülme korkusu yaşamadan özgürce kullanabilirsiniz. Pampas otu vazosu modelleriyle bitkinin dekorasyona sağladığı şık görünümü tamamlayarak keyifli bir ortam yaratabilirsiniz.  

Kuru Pampas Otu Dökülmemesi İçin Ne Yapmalı?

En çok dökülmenin yaşandığı çeşit olan kuru pampas otlarını her evde bulunan basit malzemelerle sabitleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bunlardan biri olan saç spreyi bitkinin yapraklarını sabitleyerek dökülme yaşanmasını engeller. Saç spreyini pampas otunun her yerine uygulayarak sabitleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bütün bu yöntemlerle uğraşmak istemiyor ama pampas otunun sade güzelliğinden de vazgeçemiyorsanız yapay pampas otlarını tercih edebilirsiniz. Farklı renk seçenekleriyle göz dolduran yapay pampas çiçeği çeşitlerini dökülme korkusu olmadan evinizin her yerinde dekoratif bir unsur olarak kullanabilirsiniz.  

Pampas Otu ile Evinizde Sade Ama Şık Bir Görünüm Oluşturun

Doğal ve şık görünümüyle pampas otu dekorasyon yaparken evin her alanında kullanabileceğiniz objeler arasında yer alır. Bej tonlarının hakim olduğu pampas otu çeşitleri her türlü zevke ve dekorasyon stiline uygun benzersiz bir görünüm sunar. Bu tarz pampas otlarını uzun yapılarından dolayı evin zemininde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sapları da hoş bir görünüm sunan bu otu isterseniz sapları isterseniz de sadece püskülleri görünecek şekilde vazoya yerleştirebilirsiniz. Pampas vazo çeşitlerini bitkinin bej renklerine uygun olarak tercih etmenizi öneriyoruz. Cam, porselen ya da hasır vazo modelleri bitkinin doğal güzelliğini ortaya çıkaran en ideal seçenekler arasında bulunur. Evinize sade bir şıklık katan bej rengin yanı sıra beyaz pampas otu çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Nötr renklerin hakim olduğu bir mekana sahipseniz beyaz pampas otlarını dekorasyona zarif bir dokunuş yapmak adına kullanabilirsiniz. Farklı bir kullanım alanı olarak beyaz rengi yeni yıl süslemeleri için de değerlendirebilmeniz mümkündür. Üzerine asacağınız LED ışıklandırmalar ve ufak yılbaşı süsleri alışılmışın dışında dikkat çekici bir görünüm oluşturacaktır. Pampas dekorasyon seçenekleri arasında duvar ya da kapı süslemeleri de yer alır. Bu dekoratif otu vazo olmadan duvara ya da kapınıza asarak şık bir ortam yaratabilirsiniz. Özellikle evlerin giriş kapılarını pampas otları ve kapı aksesuarları ile süsleyerek misafirlerinizi şık bir şekilde karşılayabilirsiniz. 

Farklı Tonlardan Oluşan Pampas Otu Çeşitleriyle Dekorasyonunuza Renk Katın

Dekorasyonu biraz renklendirerek ortama daha canlı bir görünüm kazandırmak için renkli pampas çeşitlerini kullanabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü rengin tonlarını bulabileceğiniz bu çeşitler sayesinde evinizde dikkat çekici bir ışıltıya kavuşabilirsiniz. Farklı renkleri aynı vazo içinde kullanarak rengarenk bir görünüm oluşturabilirsiniz. Vazoda pampas otu kullanırken bu rengarenk görünümüne uygun seçeneklerden özgürce faydalanabilmeniz mümkündür. İster koyu ya da açık tonlara sahip olan vazolarla renk harmonisini tamamlayabilir, isterseniz de sade vazo modelleri ile bitkinin renklerini ön plana çıkarabilirsiniz. Pampas vazosu seçerken dikkat çekici bir görünüm için kontrast renklere yönelebilirsiniz. Pampas otlarınız kırmızı renkteyse yeşil bir vazo, sarı renkteyse mor bir vazo tercih edebilirsiniz. Pampas otu ve vazo uyumunu zahmetsiz bir şekilde yakalamak için hazır seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Vazolu pampas otu çeşitlerini evinizin dekorasyonuna ve kişisel zevkinize göre karar vererek satın alabilmeniz mümkündür. Genellikle büyük yapısından dolayı zeminlerde kullanılan pampas otunun saplarını kısaltarak sehpa ya da masa üzerinde değerlendirebilirsiniz. Bej tonlarında bir pampas otu tercih ettiyseniz bu doğal görünümü vazonun altına yerleştirebileceğiniz yuvarlak, hasır bir Amerikan servisi ile tamamlayabilirsiniz. Hasır ya da keten örtü modelleri de bu görünüme en uygun tercihler arasında yer alır. Eğer evinizde hasır ve jüt halı modelleri bulunuyorsa mutlaka dekorasyona eklemeniz gereken objelerden biri pampas otlarıdır. Bunun için dikkat etmeniz gereken pampas otu ve vazosunu halının üzerine değil, halıya yakın bir köşeye konumlandırmak olmalıdır.