Son yıllarda oldukça revaçta olan punch, birbirinden farklı modeller ve desenler yapmanıza olanak veren bir nakış türüdür. Punch nakışı yapmak için tasarlanan özel iğneler sayesinde zahmetsiz ve kolay bir şekilde istediğiniz deseni ya da modeli kumaşa işleyebilirsiniz. Öğrenmesi oldukça kolay olan punch yapımı sayesinde boş zamanlarınızı değerlendirebilir, stres atarak günün yorgunluğundan arınabilirsiniz. İsterseniz birbirinden şık modellerle evinizin dekorasyonunu zenginleştirebilir ya da bu nakışları sevdiklerinize hediye ederek el emeğinizi sergileyebilirsiniz.

Punch Nedir? 

Bir nakış türü olan punch, 3 boyutlu desenleri kumaşlara işlemenizi sağlar. Kabarık yapısı sayesinde dikkat çekici bir görünüm oluşturan bu nakışı uygulamak için ihtiyaç duyulan punch malzemeleri ve kumaş çeşitlerini temin etmeniz gerekir. Eğer ilk defa punch nakışı uygulayacaksanız ve malzemeler hakkında fazla bilginiz yoksa punch başlangıç seti çeşitlerini satın alarak dilediğiniz modeli ya da deseni işlemeye başlayabilirsiniz. Bu setlerde yer alan ve en önemli parça olan punch iğne çeşitleri sayesinde başlangıç seviyesinde basit ve şık nakışlar yapabilirsiniz. Eliniz zamanla iğneyi kullanmaya alıştıkça daha karmaşık ve göz alıcı modeller de işleyebilirsiniz.

Punch Ne Demek? 

Sağladığı 3 boyutlu görünümle diğer nakış türlerinden ayrılan punch, her türlü modeli farklı kalınlıklarda ve kabarıklıkta işleyerek kumaşa aktarmanızı mümkün kılar. Bulunması oldukça kolay olan malzemeler sayesinde birbirinden farklı ve şık punch modelleri ve desenlerini farklı eşyaların üzerine işleyebilirsiniz. Yastık, havlu, paspas, pano ve kırlent kılıfı gibi aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı bambaşka bir görünüme kavuşturmak için kullanabileceğiniz bu nakış yöntemi, evinizi ya da kıyafetlerinizi süslemenin en eğlenceli ve pratik yollarından biridir. Nakış için gerekli malzemelerin bulunduğu punch seti çeşitleri sayesinde istediğiniz zorluk düzeyinde modelleri kumaşlara uygulayabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan bu nakışa özel iğnelerden oluşan punch iğnesi seti ile de farklı kalınlıkta ve yapıda ipleri kullanabilir, kendi hayal gücünüz doğrultusunda yepyeni modeller ortaya çıkarabilirsiniz.

Punch Nasıl Yapılır? 

Punch yapımına geçmeden önce gerekli malzemeleri eksiksiz bir şekilde temin etmek gerekir. Öncelikle farklı kalınlarda imal edilen iğnelerin yer aldığı punch iğne seti çeşitlerinden birini satın almakişinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha sonra nakış için uygun bir kumaş ve kumaşı gererek rahat bir şekilde nakışı gerçekleştirmek için bir adet kasnak, bulundurmanız gerekenler arasında yer alır. İşin en eğlenceli kısımlarından biri olan model seçimi ise tamamen size kalmış durumdadır. İsterseniz punch örnekleri ve modellerini internetten seçerek kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz desenleri, çıktısını aldıktan sonra karbon kağıdı yardımıyla kumaşa aktarmanız mümkündür. Bunun yerine punch desenleri ve şekillerini keserek de şablonlar oluşturabilirsiniz.

Punch Nakışı Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra punch nakışı yapımına başlayabilirsiniz. Öncelikle uygulamak istediğiniz deseni kumaşa aktarın ve kumaşı kasnağa yerleştirerek gerin. Daha sonra nakış yaparken kullanacağınız ipliği bu nakışa özel üretilen iğneye geçirmeniz gerekir. İpi geçirmeden önce iğnenin gövdesinde bulunan düğme ile kalınlık ayarı yapın. Bu ayarı artırarak daha dolgun ve kalın ilmekler, azaltarak ise daha ince ve zarif görünümlü ilmekler işleyebilirsiniz. Sıra geldi ipliği iğneye geçirmeye… İlk defa yapıyorsanız iğnenin farklı yapısı gözünüzü korkutmasın. İğneyle gelen aparatlar sayesinde oldukça basit bir şekilde ipliği iğneye geçirebilirsiniz. Bunun için uzun aparatı kullanarak ipliği iğnenin başından ucuna doğru uzatın. Kısa aparatı kullanarak da iğnenin ucuna doğru uzattığınız ipi iğne deliğinden geçirin. İşte punch nakışı yapmaya başlamak için her şey hazır. Punch nakışı kumaşın size göre ters kalan tarafında oluşacağı için kumaşı buna göre ayarlayarak nakışa başlamayı unutmayın. İğneyi kumaşa batırın ve geri çekin aynı işlemi desen oluşturmak için dıştan içe doğru tekrarlayın. Bu işlemi sık aralıklarla tekrarlamanız oldukça önemlidir. Aksi halde punch için gerekli olan podufuk görünümü oluşturamayabilirsiniz. Nakış sırasında iğnenin kesik tarafının dışa doğru olması gerekir. Kenar geçişlerini yaparken buna göre iğneyi ya da kumaşı çevirin. İşlediğiniz şeklin önce kenarlarını geçmek daha sonra içini doldurmak daha düzgün bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Deseninizi tamamladıktan sonra ipin alt tarafından elinizle tutarak ipi kesebilirsiniz. İşte hepsi bu kadar! Zamanla pratik yaptıkça ve eliniz alıştıkça daha hızlı bir şekilde punch nakışını tamamlayabilirsiniz. Birçok eşyaya uygulayabileceğiniz birbirinden hoş desenlerle evinizi renklendirebilirsiniz. En çok tercih edilen punch kırlent uygulaması sayesinde koltuklarınızın görünümüne farklı bir hava katabilirsiniz. Yatak odanızı ufak dokunuşlar yaparak güzelleştirmek içinse punch yastık uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle punch yastık kılıfı modellerini uygulayarak birbirinden hoş motiflerle yatak odalarının dekorasyonunu hareketlendirebilirsiniz.

Punch Kumaşı Nasıl Olmalı? 

Punch nakışı işlemek için farklı kumaş türleri kullanılabilir. Önemli olan seçilen kumaşın iğnenin büyüklüğüne uygun olmasıdır. Genellikle normal iğnelerden büyük olan punch iğneleri için delikli kumaş türleri daha ideal bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan en doğru punch kumaşı tercihi olarak keşiş kumaşı ya da bezi öne çıkar. %100 pamuklu olan bu kumaşı nakışa başlamadan önce daha sonra çekme sorunu yaşamamak için mutlaka yıkamak gerekir. Keten kumaşlar da punch için uygun olan bir diğer türdür. Özellikle yeni başlayanların punch şablonları ve desenlerini rahatlıkla aktarıp işleyebileceği bu kumaş türü için büyük iğne ve kalın iplikleri tercih etmek oldukça önemlidir. Etuval gardenya çeşitleri de punch nakışı için ideal kumaş türleri arasında yer alır. Punch kasnağı ile pratik bir şekilde gerebileceğiniz bu kumaş, kolay işlenebilir yapısıyla dikkat çeker. Uygun kumaş türünü seçip nakışınızı işledikten sonra modeli istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Punch nakışı sayesinde isterseniz şık bir kırlente, isterseniz de kıyafetleriniz ya da çanta gibi aksesuarlarınız için hoş bir detaya sahip olabilirsiniz. Dekoratif pano ve tablo yapımı için de oldukça elverişli olan punch nakışını şık bir çerçeve yardımıyla duvarınızı renklendirmek için kullanabilirsiniz. 

Punch İpi Nasıl Olmalı? 

Punch nakışı için uygun kumaş cinsi seçimi kadar ideal iplik türü tercihi de büyük öneme sahiptir. Punch ipi olarak farklı kalınlıklarda ve özelliklerde iplik çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu nakış türü için özel üretilen simli iplik çeşitlerinin yanı sıra örgü ve etamin ipliklerini de tercih edebilirsiniz. İplik seçiminde öne çıkanlar; ulaşmak istediğiniz görünüm ve kullanacak olduğunuz iğnenin büyüklüğüdür. Daha zarif ve ince bir görünüm için ince yapılı etamin ipliklerini punch ipliği olarak değerlendirebilirsiniz. Daha dolgun yapılı bir nakış için kalın örgü ipleri en ideal tercihlerden biri olacaktır. Simli punch iplikleri ise dikkat çekici ışıltılı motifler işlemek ve pofuduk bir görünüm oluşturmak için kullanmanız gereken iplik türlerindendir. Punch iğnesi çeşitlerini ipliklerin kalınlığına uygun bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Bunun için iğne deliğinin genişliği oranında bir iplik seçmek yeterli olacaktır. İp seçiminde öne çıkan bir diğer nokta da dayanıklılıktır. Binbir emek harcayarak işlediğiniz nakışın uzun süre dekorasyonunuzda yer alması için sağlam yapısıyla bilinen yün iplik çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Tamamen dekoratif amaçlı kullanıma yönelik bir punch nakışı gerçekleştirecekseniz akrilik iplikleri de kullanabilirsiniz.