Mutfakların en sık kullanılan ve en dikkat çekici yeri olan tezgahların görünümünden sıkılanlar için tezgah üstü kaplama uygulaması pratik bir yöntem olarak öne çıkar. Tezgahın zamanla eskiyen görünümünü değiştirmek ya da tamamen dekorasyonda farklılık yaratmak için bu suya dayanıklı yapışkan kaplamaları kullanabilirsiniz. Bu sayede yepyeni bir görünüme sahip şık bir mutfağa kavuşabilirsiniz. Hem kırma işlemi gerektiren hem de maliyeti oldukça yüksek olan tezgah değişimi yerine birbirinden farklı ve şık seçenekler sunan kaplama çeşitlerini tercih ederek kendi tarzınızı mutfağınıza yansıtabilirsiniz. Üstelik uygulanması oldukça kolay olan düşük maliyetli bu yöntemin sonucundan memnun kalmazsanız kaplamayı sökerek tezgahınızı eski haline tekrar döndürebilirsiniz veya tezgahınız için farklı bir renk ya da desen uygulamayı deneyebilirsiniz.   

Farklı Renk ve Doku Seçenekleri Bulunan Kaplamalarla Mutfağınızı Bambaşka Bir Görünüme Kavuşturun

Tezgah üstünü kaplamak için özel üretilen yapışkan folyolar farklı renk, desen ve doku alternatifleriyle her zevke hitap eden seçenekler sunar. Genel olarak PVC malzemelerden üretilen kaplamalar suya ve neme oldukça dayanıklı olan yapısı sayesinde az bir maliyetle mutfağınızı bambaşka bir görünüme kavuşturmayı sağlar. Bu kaplamaları seçerken mutfağınızın genel tarzına uygun bir tercih yapabilirsiniz. Bunun için mutfak dolaplarınızın modeline, dokusuna ve rengine uygun bir seçim yapmanız gerekir. En çok tercih edilen beyaz renk kaplama çeşitlerini koyu renkli mutfak dolaplarınızı vurgulamak için kullanabilirsiniz. Ortama ferah ve temiz bir görünüm kazandıran beyaz ve beyazın tonlarına sahip olan kaplamalar, farklı renklerle de oldukça uyumlu bir modeldir. Tezgah üstü kaplama çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilen bir diğer renk seçeneği de siyahtır. Kullanıldığı ortama zarif bir şıklık katan bu renk, mutfağınız için daha modern bir görünüm elde etmenizi sağlar. Canlı ve parlak renklerden oluşan seçenekleri ise dekorasyonu hareketlendirmek ve mekana enerjik bir görünüm kazandırmak için tercih edebilirsiniz. 

Düz renklerden oluşan seçeneklerin yanı sıra ahşap ya da mermer görünümlü doku alternatifleri bulunan modelleri de tezgah için kullanmak mümkündür. Daha doğal ve sıcak bir ortam yaratmak için öncelikle ahşap görünümlü modelleri tercih etmenizi öneriyoruz. Özellikle rustik tarzda döşenmiş bir mutfağınızın varsa bu tarza en uygun görünümü bu model sağlayacaktır. Ahşap görünümlü tezgah kaplama üzerine yerleştirebileceğiniz aynı özellikte mutfak aksesuarları ve düzenleyiciler sayesinde mutfağınız için oldukça uyumlu ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. 

Daha klasik ve dikkat çekici bir görünüm için mermer desenli kaplama modelleri en ideal tercih olacaktır. Genellikle beyaz renkli tasarımları sıklıkla kullanılan kaplamaların farklı renk tonlarına sahip mermer görünümlü modelleri de mevcuttur. Zamanla parlaklığını yitirebilen doğal mermer tezgahlar yerine bu kaplamaları kullanarak her zaman parlaklığıyla göz kamaştıran bir tezgaha kavuşabilirsiniz. 

Tezgah üstünü bu kullanışlı ve hoş görünümlü folyolarla kaplarken fayansları da unutmayın! Farklı renk ve desen seçenekleri bulunan tezgah üstü fayans kaplama modellerini tezgah üstünde kullandığınız kaplamaya uygun bir şekilde seçerek mutfağınızı baştan başa yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.  

Tezgah Üstü Kaplama İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Zorlanmadan kolaylıkla temin edebileceğiniz tezgah üstü folyo kaplama malzemeleri kaplama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Gerekli malzemeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak kaplama işlemi sonucunda daha pürüzsüz ve düzgün bir yüzey elde edebilirsiniz. 

Tezgah üstü kaplama yapmak için gereken malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yapışkanlı folyo; seçim yaparken suya dayanıklı olmasına dikkat edin.
 • Spatula; silikon olması kaplamayı daha rahat bir şekilde sabitlemenizi sağlar.
 • Makas; sivri, ince uçlu ve keskin bir yapıda olması daha kolay ve düzgün bir şekilde kesim yapmanıza imkan tanır.
 • Şerit metre; ölçü alarak kesim işlemini düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için gereklidir.
 • Maket bıçağı; özellikle fazlalıkların kesilmesi ve kenar kısımlara rötuş yapılması için lazımdır.
 • Kalem; kesim yerlerini işaretlemek için kurşun kalem kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Soğuk silikon; köşe kısımları daha iyi sabitlemek ve evye kenarlarından kaplama altına su sızmasını engellemek için gereklidir.    

Tezgah Üstü Kaplama Nasıl Yapılır? 

Kaplama için gerekli malzemeleri eksiksiz bir şekilde tedarik ettikten sonra daha kolay, hızlı ve düzgün bir şekilde kaplama yapmak için işlemi, birinden yardım alarak en az kişi yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Tezgah üstü kaplamayı şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

 • Tezgah üstü yapışkanlı folyo ile mutfak tezgahı kaplama işlemine geçmeden önce tezgah üzerinde ve ocakta bulunan bütün aksesuarları kaldırın. 
 • Tezgahınızda kirler ya da yemek kalıntıları varsa uygun temizlik ürünlerini kullanarak silip temizleyin. Ardından hiç ıslaklık kalmayacak şekilde iyice kurulayarak zemini kaplama için uygun hale getirin. 
 • Tezgahın ölçüsünü şerit metre kullanarak alın. Ölçü alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; tezgahın alt kısımlarını da hesaba katmaktır.
 • Aldığınız ölçüye uygun şekilde folyo üzerinde kurşun kalemle işaretlemeler yapın. İşaretlemeyi folyonun tersinden yaparak renk ya da desen üzerinde bir iz kalmasını engelleyebilirsiniz. 
 • İşaretlediğiniz yerlerden makas kullanarak dikkat bir şekilde kesim işlemini gerçekleştirin.
 • Elinizin alışması için öncelikli olarak süpürgelikleri kaplayabilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir alana sahip olan tezgah üstü için pratik yapmış olursunuz. 
 • Daha sonra folyoyu yapışkan kısmından 5 ila 10 cm kadar ayırarak tezgaha yerleştirmeye başlayın. Bu işlemi gerçekleştirirken olabildiğince yavaş ve dikkatli olun. 
 • Bir yandan folyoyu açarak yapıştırın, bir yandan da yapıştırdığınız kısımları silikon spatula yardımıyla dışa doğru itin. Bu, hava kabarcığı oluşmaması ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Tezgahı tamamen kaplayana kadar bu işleme devam edin. 
 • İsterseniz folyoyu tezgahın farklı kısımlarına göre keserek parça parça bir kaplama gerçekleştirebilirsiniz. Ancak en ideal yöntem, folyoyu bütün bir şekilde kullanarak tezgahı kaplamaktır. Bütün bir şekilde kaplama işlemi tamamlandıktan sonra ocak ve evye gibi kısımları bir falçata ya da maket bıçağı yardımıyla kesebilirsiniz.
 • Kenarda oluşan fazlalıkları maket bıçağı yardımıyla kesin ve son rötuşları yapın. Eğer dikkat etmenize rağmen yüzeyde küçük hava baloncukları oluştuysa bunları bir iğne ya da kürdan yardımıyla patlatabilirsiniz. 
 • En son aşamada soğuk silikonu köşelere, evye ve ocak çevresine uygulayın. Bu şekilde kaplamanızı daha uzun süre herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.        

Tezgah Üstü Kaplama Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mutfak tezgah üstü kaplama çeşitlerini uzun süre sorun yaşamadan kullanmak için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Suya ve neme oldukça dayanıklı olan bu kaplama folyolarını temizlerken istediğiniz temizlik ürününü kullanabilirsiniz. Normalde kullandığınız deterjanları kaplama yüzeyi temizlerken de tercih edebilirsiniz. Temizlik yaparken dikkat etmeniz gereken husus; sert yüzeyli temizlik gereçlerini kullanmamaktır. Sünger kullanacaksanız silme işlemini mutlaka yumuşak tarafıyla yapın. Aynı şekilde bıçakla bir şeyler kesip doğrarken mutlaka bir kesme tahtası kullanın. Aksi halde kaplamanın yüzeyinde çizikler ya da kesikler oluşabilir. Sıcak yüzeylerin direkt kaplamayla temas etmesini mümkün olduğunca engelleyin. Ocaktan yeni aldığınız tencere ya da çaydanlığı kaplama zemine koymanız sonucunda istenmeyen yanıklar oluşabilir.