Zamanla eskiyen ya da renginden memnun olmadığınız mutfak dolaplarını yepyeni bir görünüme kavuşturmanın en pratik yöntemi; boyama işlemi uygulamaktır. Mutfak dolabı boyama işlemini her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz basit malzemeleri temin ederek pratik bir şekilde kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Hayalinizdeki şık mutfağa ulaşmanın en hesaplı yolu olan bu yöntemi nasıl uygulayabileceğinize dair hazırladığımız rehbere gelin, beraber göz atalım. 

Mutfak Dolabı Boyama Hangi Boya İle Boyanır? 

Mutfak dolaplarını boyamak için kullanılacak boyanın düzgün bir görünüm ve uzun ömürlü bir kullanım sağlaması için dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Boya seçimi söz konusu olduğunda tercihinizi dolapların imal edildiği malzeme çeşidine ve uygulama yöntemine göre yapmanız oldukça önemlidir. Akrilik boya, yağlı boya ya da sprey boya çeşitleri koku, dayanıklılık, hızlı kuruma ve uygulama kolaylığı açısından farklı seçenekler sunar. Ahşap mutfak dolabı boyama işlemi için genellikle akrilik boya çeşitleri tercih edilir. Bunun en önemli sebepleri bu tarz boyaların koku yapmaması ve hızlı bir şekilde kurumasıdır. Uygulama açısından daha pratik bir yöntem gibi görünen sprey boya ise akma, damlama ve yüzeyde dalgalanmaya sebep olabileceği için geniş yüzeyler için zahmetli ve uğraştırıcı olabilir. Bu açıdan sprey boya ile mutfak dolabı boyama yerine bu boyayı kulp ya da menteşe gibi küçük parçaları boyarken kullanmanızı öneriyoruz. 

Mutfak Dolabı Boyama Nasıl Yapılır? 

Daha önce hiç boyama işlemi yapmadıysanız mutfak dolaplarını boyama fikri gözünüzü korkutabilir. Aslında uygun malzeme seçimi ve doğru yöntemler uygulanarak mutfak dolaplarını boyamak oldukça kolay ve pratik bir iştir. Mutfak dolabı boyama öncesi sonrası yapılması gerekenlere dikkat ederek istediğiniz görünüme sahip şık bir mutfağa kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Herhangi bir yardım almadan, tek başınıza evde mutfak dolabı boyama işlemini gerçekleştirerek kendi kişisel zevkinizi mutfak dolaplarına yansıyabilirsiniz. 

Mutfağınıza Uygun Renkler Seçin

Boyama işlemine başlamadan önce karar vermeniz gereken en önemli konu; kullanacak olduğunuz renkleri seçmektir. Birbirinden farklı birçok tonunu bulabileceğiniz mutfak dolabı boyama renkleri sınırsız bir özgürlük alanı tanır. Buna rağmen seçim yaparken özgür davranmak yerine mutfağın yapısına uygun bir tercih yapmanız ferah, kullanışlı ve şık bir mutfağa sahip olmanızı sağlar. Bunun için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken mutfağın aydınlığı ve ışıklandırmasıdır. Eğer bol güneş alan yeterince aydınlık bir mutfağınız varsa koyu renkleri kullanabilirsiniz. Karanlık ve küçük bir mutfak içinse her zaman açık tonları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi halde olduğundan daha karanlık bir ortam yaratarak mutfaktaki işlerinizi yapmakta zorlanabilirsiniz. Mutfak dolaplarında genellikle beyaz renk sıklıkla tercih edilir. Daha ferah ve temiz bir görünüm sağlayan beyaz ve beyazın tonlarını küçük ya da büyük, aydınlık ya da karanlık; her türlü mutfakta kullanabilirsiniz. Yeterince aydınlık olmayan bir mutfağınız varsa ama koyu renklerden de vazgeçemiyorsanız mutfak dolaplarının alt ve üst kısımlarını farklı tonlarda boyayabilirsiniz. Örneğin alt dolaplar için mat bir gri, üst dolaplar içinse beyaz rengi tercih edebilirsiniz.  

Gerekli Malzemeleri Temin Edin

Uygulamak istediğiniz renge karar verdikten sonra mutfak dolabı boyama malzemeleri ve eşyalarını eksiksiz bir şekilde temin ederek işe başlayabilirsiniz. Öncesinde bütün malzemeleri uygulayacak olduğunuz yönteme ve boya yapacak olduğunuz alanın büyüklüğüne göre satın almak, boyama işleminin yarıda kalmasını engelleyerek size hız ve kolaylık sağlayacaktır. En önemli malzeme olarak farklı boya çeşitlerini kullanabileceğinizden bahsetmiştik. Sprey boya ya da ona benzer bir şekilde uygulanan boya tabancası ile mutfak dolabı boyama işlemine karar verdiyseniz satın alacağınız malzeme seçenekleri daha az olacaktır. Ancak biz, en uygun yöntem olarak akrilik boyaları kullanmanızı önerdiğimizden alınması gereken malzeme listesini buna göre hazırladık. 

Akrilik boya ile mutfak dolabı boyamak için gereken malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Akrilik boya (Su bazlı ya da plastik boya olarak da bilinir)
  • İpek uçlu kestirme fırçası
  • Sünger rulo fırça
  • Astar boya
  • Akrilik vernik
  • Sprey boya
  • Zımpara
  • Maskeleme bandı
  • Sergi naylon

Boyama İşlemine Başlamadan Önce Hazırlık Yapın

Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle dolap kapaklarını ve çekmeceleri yerlerinden sökün. Kapak ve çekmecelerde bulunan kulp ve menteşeleri de sökmeyi unutmayın. Boyama işlemini gerçekleştirmek için evin bir köşesinde alan belirleyin. Eğer geniş bir balkonunuz varsa en uygun tercih burası olacaktır. Belirlediğiniz alana sergi naylonu serin. Aynı zamanda boya damlamasından endişelendiğiniz buzdolabı ya da bulaşık makinesi gibi eşyaların ve tezgahın üzerine de bu naylonu sermeyi ihmal etmeyin. Dolap kapaklarınızda cam bulunuyorsa maskeleme bandı ile camları boya sıçramasına karşı korumaya alın. Dolaplarınız kirliyse boyaya başlamadan önce mutlaka bir bez yardımıyla silin. Hazırlık aşamasına zımparalama işlemini de dahil edebilirsiniz. Parlak mutfak dolabı boyama işlemine başlamadan önce yüzeyin zımparalanması boyanın tutması ve daha düzgün bir görünüm için oldukça önemlidir. Özellikle parlak yapıda olan lake mutfak dolabı boyama işlemi için zımpara yapmak, eşit bir şekilde boyanın yüzeye dağılması ve dalgalı bir görünüm oluşmaması için atlanmaması gereken bir uygulamadır. Zımpara işlemini tamamladıktan sonra yüzeyde oluşan tozları yine bir bez yardımıyla silmeyi unutmayın.  

Planlı Bir Şekilde Hareket Edin

Her işte olduğu gibi boya yaparken de planlı bir şekilde hareket etmenin size büyük yardımı dokunacaktır. Boyaya başlamadan önce bütün çekmece ve kapakları boya yapmak için hazırladığınız alana taşıyın. Hazırlık aşamasında uygulayacağınız zımparalama işlemini de bu alanda yaparak etrafın fazla kirlenmemesi sağlayabilirsiniz. Parlak ve kaygan yüzeylere sahip olan kaplama mutfak dolabı boyama işlemini yapmadan önce uygulamanız gereken zımparalama sizi biraz zorlayabilir. Özellikle MDF mutfak dolabı boyama işlemi bu açıdan zaman alan uğraştırıcı bir iş halini alabilir. Mutfak dolabı boyama yorumları arasında zımpara yapmadan da boya uygulanabileceğine dair fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi bu tarz yüzeyler için mümkünse mutlaka zımparalama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer zımparalama yapmakta zorlanıyorsanız direkt astar yapmaya başlayabilirsiniz. Rulo yardımıyla akrilik astarı bir kat çekmece ve kapaklara uygulayın. Astarın tamamen kuruması için mutlaka 5 saat kadar bekleyin. Astar uyguladıktan sonra boya işlemini ertesi güne bırakmayı astarın tamamen kuruduğundan emin olmak için tavsiye ediyoruz. Kapak ve çekmecelere uyguladığınız astar kururken dolapların dış yüzeylerini astarlamaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde planlı hareket etmek vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Dolapların sadece dış kısımları boyayacaksanız içlerini boşaltmanız gerekmez. Astar kuruduktan sonra rulo yardımıyla bir kat akrilik boyayı çekmece ve kapaklara uygulayın. Rulo fırçanın yetişemediği köşeler için kestirme fırçasını kullanabilirsiniz. Birinci katını uyguladığınız boyanın kuruması için yine en az 5 saat bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra aynı şekilde ikinci katı uygulayın. İstediğiniz görünüme ulaşmak için üçüncü ya da dördüncü kat boya uygulaması da yapabilirsiniz. Eski mutfak dolabı boyama işlemi sonrasında vernik kullanımı dolabınızı daha dayanıklı ve kolay temizlenebilir bir yapıya kavuşturacaktır. Bunun için vernik uygulamasını dolaplarınızı boyadıktan iki gün sonra gerçekleştirebilirsiniz. Daha hoş bir görünüm için çekmece ve kapak kulplarını da boyayabilirsiniz. Ufak boyutlu bu eşyaları boyamak için sprey boya kullanabilirsiniz. Eğer var olan kulplardan sıkıldıysanız boyamak yerine birbirinden farklı ve şık modelleri bulunan dekoratif kulp çeşitlerini satın alarak kullanabilirsiniz.