Minimalist dekorasyon son zamanların öne çıkan trendlerinin başında geliyor. Minimal dekorasyon yapılan tüm mekânlarda asıl amaç tüm alanın göz yormayan, sade ve doğal hatta nört renk tonlarıyla hoş bir görünüm kazanmasıdır. Minimalist yaklaşımda özellikle siyah ve beyaz renkler en çok tercih edilenler olarak öne çıkar. Bunun yanında soft renk skalasından seçilen bej ve tonları, gri ve tonları ayrıca kahverengi tonları da kullanılabilir. Ancak sadece bu renklerin kullanımı mekânı olduğundan daha boş ve soğuk gösterebileceğinden farklı dekorasyon objeleri ve ahşap malzemelerle tamamlanması daha uygun olur.

Minimalist yaklaşımın en önemli özelliklerinden birisi de iç mimaride bulunan 60/30/10 kuralına uyumlu şekilde dekorasyon yapmaktır. Örneğin renk kullanırken ana rengi mekânın yüzde atmışlık kısmına denk gelecek şekilde kullanmak, yan renkleri de yüzde otuz ve on olacak şekilde bölmek doğru bir uygulama şekli olacaktır. Yüzde otuz olan renk ana mekânda kullanılan ikinci renk, yüzde on olan ise ana mekânda kullanılan yardımcı renk olarak geçer. Dilerseniz bu renkleri halılarda, aksesuarlarda ve diğer dekorasyon objelerinde de kullanabilir, bu şekilde dekorasyonunuzda farklılık yaratabilirsiniz.

Minimalist dekorasyonunun en büyük riski, doğru şekilde uygulanmadığında mekânlarda tek düze ve soğuk bir görünüm yaratma ihtimalidir. Bu nedenle renklerin doğru kullanılması, doğru mobilyalar ve mefruşatla desteklenmesi ve doğru dekorasyon objelerinin kullanılması, minimalist dekorasyonun tamamlayıcıları olarak bilinir.

Duvarları boyadığınız nötr renklerin üzerine çıta ya da duvar kağıdı gibi farklı uygulamalar yapabilir ve mekâna böylece hareketlilik katabilirsiniz. Ayrıca çeşitli aydınlatma fikirleri, kırlentler, yastıklar, halılar ve farklı objeler de mekâna hareketlilik katacaktır. Bunların tamamı doğru şekilde kullanıldığında hem bulunduğunuz ortam olduğundan daha samimi ve sıcak bir görünüm kazanacak hem de göz yormayan, her şeyin sade ve yerli yerinde olduğu bir alan dekorasyonuna imza atmış olacaksınız.

Minimalist Dekorasyon Özellikleri

Peki, minimal ev dekorasyon nasıl yapılabilir, özellikleri nelerdir, hangi ürünleri kullanmak minimal bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olur? Çok fazla seçenek olmakla birlikte kısaca sıralamak gerekirse iyi bir minimal dekorasyon için gerekli olanlar şöyle sıralanabilir:

·       Siyah, beyaz, bej, gri, turuncu, yeşil ya da neon renklere sahip olan bir mefruşat seçimi yapmak, kırlent kılıflarınızı ya da kumaşlarınızı ve perdelerinizi bu renklerden seçmek dekorasyon için uygun olabilir.

·       Ahşap mobilyalar, yemek masaları, sehpalar, çeşitli ebatlardaki mumlar ya da keten kumaş gibi tamamen doğal malzemeler kullanmak dekorasyonunuza ayrı bir hava katabilir.

·       Doğal malzemelerden devam edecek olursak, dekorasyon için kullanılan çeşitli dekoratif taşlar, doğal ağaç dalları ya da bu dallardan yapılan malzeme ve objeler ve organik olan diğer ürünler de kullanabilirsiniz.

·       Keçeden faydalanabilirsiniz. Koyu renklerle yaratacağınız bir minimalist dekorasyon hayal ediyorsanız eşyalarınızın bazılarını keçe kullanarak kaplayabilir, fitilli kadifeden puflar, koltuklar kullanabilir ya da deri olan eşyalara yönelebilirsiniz. Keçe ve fitilli kadife dışında yün kumaş kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

·       Eskitilmiş ya da geri dönüştürülmüş mobilyaları kullanarak da minimal dekorasyonu destekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Antikacılardan ya da mezatlardan satın aldığınız mobilyaları, çok düşük bütçelerle kendiniz de yenileyebilirsiniz. Ve bu objelerin tamamını dekorasyon öğesi olarak kullanabilirsiniz. Ahşap masalar, tabureler, sehpalar ya da doğal eskitilmiş şekilde cilalanmış mobilyalar, evinizde ya da dilediğiniz mekânda hoş bir görünüm yaratacaktır.

·       Eşyalarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise hantal olan ya da hantal bir görünüm sahibi olan eşyalardan uzak durmanız. Daha pratik, kullanımı kolay ve samimi bir görünüm veren eşyaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Unutmayın ki minimalist dekorasyonun en büyük amacı az eşyayla mekânları göz yormayan ve insan ruhuna iyi gelen alanları dönüştürmektir. Bu nedenle az eşya, çok huzur felsefesini benimsemenizi tavsiye ederiz.

Minimal Tarz Dekorasyon Nedir, Ne Değildir?

Minimal tarz dekorasyon konusunda en çok karıştırılanlardan biri de neyin minimal olup olmadığı konusu olarak öne çıkar. Örneğin minimal salon dekorasyon uygulaması yapacaksanız, duvarları hangi renge boyayacağınızdan tutunda hangi renkleri yardımcı kullanacağınıza, mobilya seçiminden mefruşat seçimine kadar farklı fikirler arasında bocalayabilirsiniz. Bu nedenle minimal dekorasyon nedir ve ne değildir gibi soruların cevaplarını sizin için araştırdık ve maddeler halinde sıraladık.

Minimal Dekorasyon Biçimi Nedir?

·       Öncelikle minimal dekorasyon bir yaşam tarzıdır. Bu dekorasyon türünde mekânların sadeliği ön plandadır. Bu nedenle eşyaları öne çıkarmayan bir stil belirmelisiniz.

·       Korkmadan sadeleştirin! Minimalist yaklaşımlar her zaman sadedir, sade görünür ve sadelikten gelen doğallık ruhunuzu okşar ve dinlendirir. Bu nedenle korkmadan sadeleştirin. Hayatı, mekânları, evinizi, ruhunuzu sadeleştirin. Fazla eşyalardan kurtulun. Sadeleşmek azalmak ve eksilmek anlamına gelmez. Bu kuralı asla unutmayın.

Minimal Dekorasyon Biçimi Ne Değildir?

·       Minimal dekorasyon demek sahip olduğunuz tüm eşyalardan bir anda kurtulmak ve mekânları bomboş ve ruhsuz alanlara çevirmek demek değildir.

·       Minimalizm demek cimri olmak demek değildir. Daha az para harcamaya çalışmak ya da para biriktirmek anlamına da gelmez.

·       Minimalizmin çok katı kuralları bulunmaz. Önemli olan mekânlar sadeleşirken sizin de sadeleşmeniz, daha samimi bir ortamda daha huzurlu ve mutlu bir hayat felsefesini benimseyerek yaşamanızdır. Dolayısıyla siz nasıl isterseniz minimalist yaklaşımınız da o şekilde olmalıdır. Minimalizm sizin hayatınızı kısıtlamak üzerine kurulu bir dekorasyon şekli değildir.