Dolap İçi Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Aydınlatma her mekânda olduğu gibi sürekli olarak kullandığımız dolaplarda ve gardıroplarda da önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Sürekli kullandığımız gardırop, mutfak dolabı, banyo dolabı, ardiyedeki dolaplar ve çamaşır dolabı dolapların içinde kendine özel bir aydınlatma sisteminin bulunması kullanım kolaylığı ve konforu sağlar. Ayrıca mobilyalara eklenen farklı tarzlardaki aydınlatma sistemleri, şık görünümleri nedeniyle de dekorasyon stilinizin bir parçası olarak görülür. Özellikle içi görünen dolaplar için kullanacağınız aydınlatmalar, evinize farklı bir hava katar. Dekorasyonunuzun oldukça hoş görünmesini, öne çıkmasını sağlar ve dilediğiniz her ortamda hoş bir ambiyans yaratır. Dolap içi aydınlatmaların birden çok modeli ve sistemi bulunur. Sensörlü dolap içi aydınlatma ve pilli sensörlü dolap içi aydınlatma gibi farklı şekillerde adlandırılan bu sistemler en yaygın kullanılan iki sistem olarak bilinir.

Aydınlatmada Doğal Işık Önemlidir

Aydınlatmanın doğal ışık gibi görünmesi ve yapay bir görüntüden uzak olması aydınlatma sistemlerinin olmazsa olmaz kuralıdır. Neresi için aydınlatma kullanıyor olursanız olun her durumda ışığın doğal şekilde gelmesi ve aydınlatılan yerin gözü yormayan şekilde aydınlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle dolap içinde kullanılan aydınlatmaların ışık seviyelerinin iyi kontrol edilmesi gerekir. Aydınlatmanın şık görünmesi için de oldukça önemli olan doğallık, çeşitli ampuller kullanılarak, kullanıcı tercihlerine göre dilediğiniz şekilde yansıtılabilir. Işığın doğal olması demek, dolap içi aydınlatmanız her devreye girdiğinde sizi rahatsız etmeyecek, estetik şekilde görünecek bir ortam oluşması anlamına gelir.

Dolap İçi Aydınlatma Nedir?

Sıklıkla evlerimizde kullanmaya alıştığımız ve genelde özel olarak yaptırdığımız gömme dolaplar ve gardıroplar, salonda kullanılan vitrin adı verilen dolaplarda ya da kitaplıklarda kullanılan, fonksiyonel bir tasarım olarak adlandırılabilecek olan sistemlerin tamamına dolap içi aydınlatma sistemleri adı verilir. Dolapların içinde takılan spot ya da led aydınlatmalar özellikle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen sistemlerden biridir. Modern tasarımların üretimlerinde bulunan dolap içi aydınlatma sistemleri oldukça faydalı, kullanışlı ve konforlu tasarımlar olarak öne çıkar.

Dolap İçi Aydınlatma Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Dolap içi aydınlatma kullanmanın çok sayıda avantajı var. Özellikle giyinme odalarında bulunan büyük ve geniş gömme dolaplarda kullanılan dolap içi led aydınlatma sistemleri, kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlar. Büyük ve geniş dolaplarda kullanılan aydınlatmalar, dolabı açtığınızda otomatik olarak devreye girer ve dolabın içinde bulunan eşyalarınızı daha kolay şekilde görmenizi ve aradığınızı daha kolay şekilde bulmanızı sağlar. Ayrıca bu aydınlatma sistemleri dolabınızı yerleştirirken ya da düzenlerken de size konfor ve kolaylık verir. Dolap içi aydınlatma sistemleri ile karanlık olan dolapların içini kolayca görebilirsiniz. Hava karardıktan sonra dolabınızdan bir şey almak istediğinizde ayrıca bir aydınlatmaya ihtiyaç duymazsınız. Dolapta bulunan eşyalarınızın tamamını en net şekilde ve kolaylıkla görürsünüz. Ek bir aydınlatma olmaksızın kolaylıkla dolabınızı kullanabilir, düzenleyebilir ya da eşyalarını yerleştirebilirsiniz. Dolap içi aydınlatma sistemleri ek ışık gerektirmediğinden, elektrikten de tasarruf edebilirsiniz. Böylece enerji sarfiyatınız da azalmış olur.

Dolap İçi Aydınlatma Nasıl Çalışır?

Dolap içi aydınlatmalar dolap içi led aydınlatma sensörlü sistemle çalışır. En yaygın ve kullanımı en kolay olan bu sistem, dolabınızı açtığınızda devreye girer. Dolabı açar açmaz devreye girmesi için dolabın içine dolap içi aydınlatma anahtarı ya da fotoselli dolap içi aydınlatma sistemi monte edilir. Bu sistem kendi kendine devreye girer ve aydınlatma sağlar. Ayrıca dolap içi pilli led aydınlatma denilen modelleri de bulunur. Bu modeller pille çalışır, sensörlü ve sensörsüz olan modelleri de vardır. Ancak sensörlü olan otomatik modeller her zaman daha konforludur ve bu nedenle çok daha fazla tercih edilir.

Mutfak Dolaplarında Aydınlatma Nasıl Olur?

Mutfak dolaplarında da normal dolaplarda olduğu gibi dolap içi sensörlü aydınlatma ya da pilli dolap içi aydınlatma sistemleri kullanılır. Dolaplarda olan mantığıyla çalışan bu sistemler genellikle geniş mutfak dolabı olan evlerde ya da ardiyelerinde dolaplar olan evlerde sıklıkla tercih edilen sistemlerin başında gelir. Evdeki diğer yerlerde olduğu gibi mutfak dolaplarında da mutfak eşyalarınızı aydınlatma sayesinde net şekilde görebilir, aradıklarını kolayca bulabilir ve mutfak dolaplarınızda kolayca yerleştirme ya da düzenleme yapabilirsiniz. Özellikle erzak dolabı olarak kullanılan dolaplarda depoladığınız erzaklarınızın ya da sürekli kullanmadığınız mutfak eşyalarınızın tamamını görebilir ve kolayca takibini yapabilirsiniz. Erzak ya da mutfak dolaplarında dolap içi aydınlatma pilli modellerini ya da diğer mutfak dolap içi aydınlatma modellerinden birini istediğiniz şekilde seçebilirsiniz.

Dolap İçi Aydınlatma Sistemleri Başka Nerelerde Kullanılır?

Evde bulunan gömme dolaplar ve mutfak dolapları dışında da dolap içi aydınlatma sistemlerinin sensörlü modellerini farklı noktalarda kullanabilirsiniz. Bu sistemleri kullanarak çekmecelerinizi aydınlatabilir, akıllı aynalarda kullanabilir ya da mutfak dolaplarınızın alt kısmına bu sistemi ekleyebilirsiniz. Çekmecelerinizde kullanacağınız bu sistemleri, çekmeceleriniz açıldığında otomatik olarak devreye girecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz dekoratif olarak da kullanabileceğiniz bu sistemi, yatak odanızda yatak kenarında kullanabilirsiniz. Gece siz kalktığınızda ayağınızın hareketiyle çalışan sensör odanıza loş bir ışık verebilir ve sonrasında kendiliğinden kapanabilir. Dilerseniz okuma lambası olarak dilerseniz koridorunuzda sensörlü aydınlatma amacıyla da bu sistemleri kullanabilirsiniz. Çok sayıda kullanım alanı bulunan sensörlü ya da pilli dolap içi aydınlatma sistemlerini evinize ve  dilediğiniz her noktaya gönül rahatlığıyla monte ettirebilirsiniz.

Dilerseniz, dolap içi aydınlatma ürünleriyle birlikte “Yüklük Dolap Modelleri ile Evinizde Yer Açın!” yazımızı da okuyarak evinizi daha düzenli ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.