Sürekli kullandığımız gardıropları düzenlemek sizin için zor geliyorsa bu yazı tam size göre. Eğer düzenlemek istiyor ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız gardırop düzenleme rehberine bir göz atabilirsiniz. Dolabınızı düzenliyor ama bir süre sonra dağıldığını görüyorsanız ya da ne yaparsanız yapın bir süre sonra dolabınız karışıyor ve aradığınızı bulamıyorsanız sizin için bazı ip uçlarımız var. Sürekli gardırop düzenlemeye son vermek için aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu pratik çözümler sürekli olarak dağılan ve karışan gardıroplara son verecek ve görmek istemediğiniz o karışıklığı engelleyecek. Aradığınız her şeyi bir kerede ve kolaylıkla bulabileceksiniz. Hazırsanız gardırop düzeni nasıl olmalı diyerek başlıyoruz.

Kıyafetlerinizi Kategorize Edin

Dolabınızın düzenli olmasını sağlamak ve aynı zamanda da dağınık olan görünümü ortadan kaldırmak için ilk yapmanız gereken kıyafetlerinizi kategorize etmek. Öncelikle dolabınızda bulunan tüm eşyalarınızı çıkarın. Bir yatağın ya da koltuğun üzerine hepsini koyabilirsiniz.  Kıyafetlerinizi kışlık, yazlık, etekler, kazaklar, montlar, mevsimlikler, gömlekler, pantolonlar, iç çamaşırları ve aksesuarlar gibi farklı kategorilere ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Kıyafetlerinizi bu şekilde kategorilere ayırmak yerleştirirken çok işinize yarayacak. Böylece aynı tip olan kıyafetleri bir arada bulabileceksiniz. Ayrıca görsel olarak da kıyafetlerinizle hoş bir görünüm elde edeceksiniz. Böylece dolabınızı her açtığınızda da hoşunuza gidecek bir görünüm oluşacak. Ayrıca tüm kıyafetleri elden geçirmek, kıyafet detoksu yapmak için de ideal bir yöntem. Size küçülen, artık zevkinize hitap etmeyen kıyafetleri de bu sayede ayıracak ve ihtiyaç sahiplerine verebileceksiniz.

İhtiyacınız Olmayan Kıyafetleri Ayırın

Burada yapmanız gereken kıyafetlerinize alıcı gözüyle bakmak. Örneğin dolabınızda bulunan bir kazağı senelerdir giymediyseniz bundan sonra da giymeyecekseniz ve artık o kazağa ihtiyacınız olmayacak anlamına gelir. Uzun zamandır giymediğiniz ama gözden de çıkaramadığınız kıyafetlerinizi ise mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü zamanla değişen beden ölçüleriniz nedeniyle bu kıyafetlere artık ihtiyacınız kalmamış olabilir. Düzenli bir dolapta fazlalık olmamalıdır. Senelerce dolap bekleyen kıyafetleri bu aşamada ihtiyaç sahiplerine vermek oldukça iyi ve hoşunuza giden bir fikir olacaktır. 

Kıyafetlerinizi Yazlık ve Kışlık Olarak Ayırın

Kışlık olan kabanlar ve montlar dolapta fazla yer kaplar. Bu nedenle kıyafetlerinizi yazlık, kışlık ve mevsimlik olarak ayırabilir ve kışlık olan kalın kıyafetleriniz için farklı depolama çözümleri üretebilirsiniz. Böylece dolabınızda yer açabilir ve dolabınızın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dolu olduğu için ortaya çıkan sıkışık görüntüyü de engellemiş olursunuz.

Tüm Kıyafetlerinizi Alacak Bir Gardırop Edinin

Farklı dolaplarda kıyafetlerinizi tutmak yerine tüm kıyafetlerinizi alacak bir gardırop edinmek en kolay çözümlerden birisi olabilir. Evde yeteri kadar depolama alanınız yoksa ya da farklı yerlerde dağınık depolama alanlarınız varsa bunları kullanmak yerine ihtiyacınıza yönelik büyük bir gardırop alabilirsiniz. Alacağınız gardırop bol bölmeli, çekmeceli ve içi ihtiyacınız doğrultusunda dizayn edilmiş olursa tüm kıyafetlerinizi en kolay şekilde yerleştirebilirsiniz. Eğer yeni bir gardırop alacak bütçeniz yoksa mevcutta bulunan gardırobunuzu düşük bütçelerle yenileyebilirsiniz. Dolabınızı istediğiniz renklere boyayabilir, kulplarını değiştirebilir ve dilediğiniz gibi zevkinize göre tasarlayabilirsiniz. Bu konuda çeşitli internet sitelerinden fikir alabilirsiniz. Zarar gören çekmece ya da kırık raf ya da bozulmuş olan farklı noktalar varsa kendiniz tamir edebilir ya da profesyonel birinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Dilerseniz yenileme aşamasında dolabınıza yeni eklemeler de yapabilirsiniz.

Önce Gardırobunuzu Temizleyin

Tüm kıyafetlerinizi dolabınızdan çıkardıktan sonra dolabın içini nemli bir bez yardımıyla silin ve tozunu iyice alın. Daha sonrasında kuru bir bezle dolabınızı kurulayın. Sürekli kapalı kalan mobilyaların içinde zamanla toz birikir. Özellikle köşelerde biriken tozun düzenli şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği durumlarda ise dolapların ve mobilyaların içinde hoş olmayan bir koku oluşur ve bu koku zamanla dolabın içinde bulunan kıyafetlerinize siner. Temizliği yaptıktan sonra gardırop düzeni nasıl yapılır sorusunun cevabına geçebiliriz. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra da kıyafetlerinizi gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Doğru Şekilde Belirlemeye Özen Gösterin

Tamamen sizin istediğiniz gibi bir dolap içi düzenlemesi için ihtiyaçlarınızı doğru şekilde düzenlemeniz gerekir. Dolabın içinde bulunan gözler, bölmeler ve çekmeceler dışında kalan ihtiyaçlarınız için dolap için düzenleme ekipmanlarından satın alabilirsiniz. Bütçeniz doğrultusunda en ihtiyacınız olan her şeyi aldıktan sonra dolabınızı düzenle kısmına geçebilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Kategorilere Göre Yerleştirin

Daha önceden ayırdığınız kıyafetlerinizi aynı kategorilere göre dolabınıza yerleştirin. Mesela kazaklar için ayrı bir çekmece ya da raf ayırabilir, pantolonları ayrı bir bölüme asabilir ya da katlayarak koyabilirsiniz. İç çamaşırlarınız ve çoraplarınız için ayrı bölmeli kutulardan alarak çekmecelerinizin içine yerleştirebilirsiniz. Ütüsü bozulmaması gereken tüm kıyafetlerinizi dikkatli şekilde asabilirsiniz. Kıyafetlerinizi sürekli kullandıklarınız, daha az kullandıklarınız ve nadiren kullandıklarınız gibi gruplara da ayırabilirsiniz. Bu düzene göre bir yerleştirme yapmanız sürekli olarak dolabınızın bozulmasını önleyecek ve size konforlu bir kullanım sunacaktır.

Askıya Asılması Gerekenleri Atlamayın

İpek gibi değerli kumaşlardan elbiseler, etekler ya da ceketleriniz varsa, ütülü kalması gereken pantolonlarınız ve gömlekleriniz için de askılı olan bölümde yeteri kadar yer ayırdığınıza emin olmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca montlar, mevsimlik elbiseler de kırışıklıkları engellemek ve sürekli ütü yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için asılması gerekenler arasında yer alır.