Son yılların en popüler trendlerinden biri olan makrome objeler mekana doğal bir şıklık katar. Bu objeler arasında öne çıkan makrome ayna evin her alanında kullanıma uygun işlevsel bir duvar dekorudur. İstediğiniz motifleri özgürce yapabilmenize olanak veren makromelerin ayna çeşitleri ile uyumlu birleşimi sonucunda ortaya çıkan bu modelleri ister yatak odanıza, ister koridorunuza isterseniz de salonunuzun en güzel köşesine asarak bohem bir görünüm oluşturabilirsiniz. Her yerden kolaylıkla temin edebileceğiniz basit malzemelerle yapılan makrome ayna modelleri el emeğinizi sergilemenin en güzel yolu olarak duvarları süsler.

Makrome Ayna Nasıl Yapılır? 

Farklı düğüm teknikleri kullanılarak yapılan makrome şiş ya da tığ gibi herhangi bir araç gerektirmeyen bir dokuma yöntemidir. Makrome yaparken kullanılan düğümlerin her biri farklı bir şekilde atılır. Bu çeşitlilik ise her makrome modelinin eşsiz ve benzersiz bir görünüme sahip olmasını sağlar. Özellikle duvar süsleri yapmak için tercih edilen makrome, duvara asılan ayna çeşitlerini bambaşka bir görünüme kavuşturmak için sıklıkla tercih edilir. Makrome ayna yapımını kolaylık bulabileceğiniz birkaç basit malzeme yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Makrome ayna yapımı malzemeleri arasında makrome ipi, ayna, aynanın boyutlarında bir adet kasnak, makrome iplerini kısaltmak için makas ve makromeyi aynaya yapıştırma işlemi için soğuk silikon yer alır. Hazırlamak istediğiniz modele göre bu malzemelere boncuk, püskül ve parlak taşlar gibi süsleme seçeneklerini de ekleyebilirsiniz. Bu konuda tercih yaparken uygulayacak olduğunuz motif, istediğiniz tasarım özellikleri ve hayal gücünüz belirleyici unsurlardır.

Daha gösterişli ve dikkat çekici bir model için istediğiniz yoğunlukta süsleme malzemelerinden faydalanabilirsiniz. Sade ve doğal bir görünüm arzuluyorsanız herhangi bir süsleme malzemesi kullanmadan şıklığa ulaşabilirsiniz. Makrome ayna modeli yapımında ayna boyutlarında bir kasnağa ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Bu şık aynayı yapmak için gerekli malzemelerin yer aldığı hazır setleri satın alarak ideal ölçülere sahip olan bir kasnak bulmakla uğraşmayabilirsiniz. Farklı çaplarda ve ayarlanabilir yapıda üretilen plastik kasnak çeşitlerinin bulunduğu makrome ayna seti çeşitleri değişik renklerde ipleriyle de makrome ayna yapmak için gerekenleri eksiksiz bir şekilde sunar. Bu setler sayesinde yapmanız gerekenler bir ayna seçmek ve hoş bir motif belirlemek olur. Bazı setlerde kasnağın ölçülerine göre kesilmiş ayna çeşitleri de yer alır. Bu, içeriğinde ayna da bulunan setleri satın alarak, sadece bir motif beğenip el becerinizi konuşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer makrome yapmaya yeni başlıyorsanız yapımı kolay ve basit olan sade modelleri tercih etmenizi öneriyoruz. Zamanla eliniz alıştıkça ve düğüm teknikleri konusunda uzmanlaştıkça daha ileri seviyede makrome motiflerini de uygulayabilirsiniz. Hatta aynalarınızı kendi tasarladığınız motiflerlerle süsleyerek yaratıcılığınız ve el beceriniz ile herkesi şaşırtabilirsiniz.   

Makrome Ayna Hangi İple Yapılır? 

Genel olarak makrome yapımında her türlü ip çeşidini kullanabilirsiniz. Seçim yaparken makrome modeli, makromenin kullanılacağı eşya ve makrome yapmadaki tecrübenizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Makrome ayna yapımı kolay olsun ve modeliniz göz dolduran bir görünüme sahip olsun diye daha kalın ipler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İlk defa makrome yapacaksanız bu ipler hatalarınızı kamufle etme konusunda da oldukça yardımcı olacaktır. Makrome ayna için en sık kullanılan ip çeşidi 3 mm kalınlığındaki makrome ipleridir. Makrome yapımında kullanılmak üzere özel üretilen makrome ipleri, birkaç ince ipin bir araya getirilmesiyle elde edilen bir ip çeşididir. Genellikle burgu yapılı olan bu ipleri tarayarak açabilir ve bu sayede makrome modeli için hareketli bir görünüm sağlayabilirsiniz. 3 mm kalınlığında makrome ipi ile rahatlıkla yapabileceğiniz makrome ayna için farklı renkler tercih edebilirsiniz. Makrome ipten ayna yapımı için en çok tercih edilen renk beyaz ya da bej renginin tonları olsa da daha canlı ve enerjik bir görünüm için farklı alternatiflere de yönelebilirsiniz.

Bu konuda seçim yaparken makrome aynayı kullanacağınız ortama hakim olan renkleri ve mekanın dekorasyon stilini göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi durumda mekanda eğreti duran ve göz yoran bir model ortaya çıkabilir. Sıcak ve naturel bir görünüm için makrome aynayı yaparken toprak tonlarına sahip iplikler kullanabilirsiniz. Ortamda modern bir hava oluşturmak için siyah, antrasit ve gri tonları en ideal tercih olacaktır. Mekana enerji katmak için canlı ve parlak renkli iplik çeşitlerini kullanarak makrome aynanızı yapabilirsiniz. Alışılmışın dışında fark edilebilir bir görünüm içinse kontrast renklerden faydalanabilirsiniz. Duvarlarınızın rengiyle zıt olan renkte makrome ipliklerini seçerek aynanızı duvarda dikkat çekici bir unsur haline getirebilirsiniz. İsterseniz aynı makrome modeli için farklı renklerde iplikleri bir arada kullanabilirsiniz. Bu sayede ortaya çıkan rengarenk makrome ayna ile evinizin istediğiniz köşesine bu canlılığı taşıyabilirsiniz. Bu tarz bir model sade döşenmiş ve nötr renklerin hakim olduğu mekanlarda dekorasyonu hareketlendirmek için ideal bir görünüm sunacaktır.      

Makrome Ayna Nasıl Yapıştırılır? 

Şık motifler dokuyarak hazırladığınız makrome modelini aynaya yapıştırmak için ihtiyacınız olan tek şey silikondur. Farklı yapıştırıcı seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz, ancak en güvenli ve sağlam yöntem olarak yapıştırma işlemi için silikon kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Silikon tabancası yardımıyla kullanabileceğiniz soğuk silikon özellikle cam yüzeyler için sağlam bir tutunma sağlar. Yapıştırma işlemi için öncelikle silikonu aynanın üst yüzey kenarlarına sıkın. Silikon sıktığınız kısımlar makromenin altında kalacak ve modelin görünümünü bozmayacaktır.

Daha sonra düz bir zemine serdiğiniz makromenin üstüne aynayı yerleştirin. Aynayı yerleştirirken tam ortaladığınızdan mutlaka emin olun. Aksi halde silikonlu kısımlar makromenin dışından görünerek modelin şıklığını olumsuz yönde etkileyebilir. Aynayı yerleştirdikten sonra en az 4 saat kadar makromeyi yerinden oynatmayarak kurumasını bekleyin. Daha da sağlam bir şekilde yapışması için bu süreyi 12 saate kadar uzatabilirsiniz. Makrome aynayı duvara asıp kullanacak olduğunuzdan güvenlik konusunda tehdit yaratmaması için biz de bu süreyi olabildiğince uzatmanızı öneriyoruz. Silikon tamamen kuruduktan sonra makrome aynanız hazır demektir. Basit makrome ayna malzemeleri sayesinde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu modeli evinizin istediğiniz duvarına asarak şık bir ortam yaratabilirsiniz.  

Makrome Ayna Duvara Nasıl Asılır? 

Makrome aynayı duvara asmak için öncelikle duvarınıza uygun vidayı yerleştirmeniz gerekir. Bunu yaparken mutlaka duvar özelliklerini öğrenin ve buna uygun bir şekilde vida ve dübel seçimini yapın. İsterseniz daha güvenli olması açısından bir uzmandan bu konuda yardım alabilirsiniz. Uygun vidayı duvara monte ettikten sonra vidayı makrome iplerinin arasından geçirerek aynayı duvara sabitleyebilirsiniz. İsterseniz aynayı makromeye yapıştırmadan önce kasnağa sağlam bir ip bağlayarak ve bu ipi daha sonra vidaya dolayarak da aynanızı asabilirsiniz. Yalnız bu yöntemi kullanacaksanız vidanın makrome aynanın arkasından görünmemesi için ipi kısa tutmaya özen gösterin. Basit malzemelerle kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz makrome duvar süsü ayna yapımı sayesinde ortaya çıkarabileceğiniz bu güzel dekoratif obje duvarlarınızı uzun süre süslemeye devam edecektir. 

Dilerseniz Evde Canı Sıkılanlar İçin Örgü Önerileri yazımızı da inceleyebilir ve farklı örgü teknikleri konusunda fikir edinebilirsiniz.