Ofis dekorasyonu çalışanların rahat ve konforlu bir şekilde işlerini yapmalarını sağlayacak özellikte tasarlanır. Böyle bir mekan oluşturmak için göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Dikkat dağıtıcı unsurların olmaması, yeterli ışıklandırmanın sağlanması, ergonomik ofis mobilyalarının seçilmesi ve motive edici unsurların ofis dekorasyonuna eklenmesi gibi birçok konuya dikkat ederek ister kendiniz ister ofiste çalıştığınız tüm arkadaşlarınız için keyifli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Aynı zamanda dekorasyon için uygun tercihler yaparak çalışanlarınızın verimini de artırabilirsiniz. Ofis dekorasyonunu en çok etkileyen ve bu yüzden dikkat edilmesi gereken yerlerin başında duvarlar gelir. Peki ofis ortamına uygun bir şekilde duvarları nasıl dekore edebiliriz, diye merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız yazıda yer alan ofis duvar dekorasyon fikirleri ve önerilerinden faydalanabilirsiniz.

Duvar Rengi

Renklerin insan psikoloji üstünde farklı etkilerinin bulunduğu bilimsel bir gerçektir. Bu yüzden tıpkı ev dekorasyonunda olduğu gibi ofis dekorasyonunda da duvarlarda kullanılan renk seçimini dikkatli yapmak gerekir. Ferah ve aydınlık bir ortam yaratarak çalışanların kolaylıkla işlerine odaklanmasını sağlamak için ofis duvarlarında açık tonları tercih edebilirsiniz. Özellikle beyazın tüm tonları ofislerde en çok kullanılan renkler arasında yer alır. Özgüveni, gücü ve disiplini simgeleyen siyah renk ve farklı tonları da aynı beyazda olduğu gibi konsantre olmayı kolaylaştıran bir etki sağlar. Yalnız siyah renk kullanırken dikkat etmek gerekir. Eğer ofis ortamınız yeterince aydınlık değilse duvarlarda siyahı tercih etmemenizi öneriyoruz. Yine aynı şekilde bütün bir ofisi siyaha boyamak iç karartıcı ve bunaltıcı bir hava oluşturacağı için yapmamanız gerekenler arasında. Bunun yerine genel olarak duvarlarda açık renkleri tercih edip, sadece birkaç duvara siyah renk uygulayarak rahatsız edici olmayan dengeli bir ofis oluşturabilirsiniz. Enerji ve canlılık veren parlak renkleri de ofis duvarları için kullanabilirsiniz. Bu renklerden biri olan kırmızı, harekete geçiren enerjik bir renktir. Güven duygusunu perçinleyen yeşil çalışanlar üzerinde sakinleştirici bir etki yaratır. Mavi, huzurlu ve verimli bir ortam için kullanabileceğiniz renklerden biridir. Ofisinize daha samimi ve sıcak bir hava katmak içinse ofis duvar dekorasyon rengi olarak kahverengi ve bej gibi toprak tonlarını tercih edebilirsiniz.  

Duvar Kaplamaları

Ofis duvarlarında, renk kullanmak yerine çeşitli kaplamalarla hareketli bir görünüm oluşturabilmek mümkündür. Özellikle son yıllarda oldukça trend olan ahşap, tuğla ya da taş desenine sahip olan duvar kaplama çeşitleri ofis dekorasyonunda dikkat çekici bir unsur olarak sıklıkla yer alır. Bir diğer kaplama seçeneği olarak duvar kağıtlarını da kullanabilirsiniz. Ofis duvar kağıdı dekorasyon açısından hem kolay uygulanabilmesi  hem de sayısız seçenek sunması ile öne çıkar. Özellikle 3 boyutlu baskı tekniği ile üretilen duvar kağıtları arasından dünya ve ülke haritalarının yer aldığı ya da şehir ve manzara fotoğraflarının bulunduğu çeşitleri ofisinize farklı bir hava kazandırmak için tercih edebilirsiniz. Kaplama ve duvar kağıdı uygulamalarını yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunur. Seçtiğiniz modeli bütün ofis duvarlarına uygulamanız oldukça bunaltıcı bir hava oluşturacaktır. Bunun yerine kaplama ve duvar kağıtlarını öne çıkarmak için tek bir duvara uygulamanızı öneriyoruz.  

Yazı Tahtaları ve Panolar

Ofis duvarlarında, hem dekoratif hem de çalışma ortamı için gerekli olan eşyalara da mutlaka yer vermenizi tavsiye ediyoruz. Bunlardan biri olan yazı tahtası günlük planları ya da acil yapılması gerekenleri üzerine yazarak çalışanlara duyurmanızı sağlayan oldukça hoş ve dekoratif bir üründür. Ofis duvarına asarak kullanabileceğiniz büyükçe bir yazı tahtası sayesinde bütün ekip toplanıp beyin fırtınası da yapabilirsiniz. Tahta kalemi ile yazıp bir sünger yardımı ile kolayca silinebilen yazı tahtaları gibi tebeşirle yazılan kara tahtaları da ofis için tercih edebilirsiniz. Daha dekoratif ve şık bir görünüm için tercihinizi kara tahta olarak yapmanızı öneriyoruz. Yazı tahtaları gibi oldukça kullanışlı olan panolar da önemli notları asmak için mutlaka ofis duvarlarında yer alması gereken eşyalar arasındadır. Farklı renk ya da ebat seçenekleri bulunan ve notları raptiye yardımıyla tutturmanızı sağlayan mantar panoların yanı sıra günümüzde oldukça revaçta olan metal panoları da daha hoş bir görünüm için tercih edebilirsiniz.  

Duvar Rafları

Duvarları, önemli eşyaları ya da dekoratif objeleri koymak için kullanışlı bir halde getirmenin tek yolu duvar raflarıdır. Ofis mobilyalarıyla uyumlu olarak farklı renklerde, ahşap ya da metal olarak seçebileceğiniz rafları kolaylıkla ofis duvarlarına monte ederek kullanabilirsiniz. Bu raflara faaliyet gösterdiğiniz sektörle alakalı bilgilendirici kitapları koyabilirsiniz. Veyahut dünya edebiyatına ait tanınmış eserlere duvar raflarında yer vererek çalışanlarınızın molalarını sıkılmadan keyifli bir şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz. Dekoratif objeleri de bu raflara dizerek sıcak ve hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Yalnız dekoratif objeleri kullanırken aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Bu şık aksesuarları çok yoğun bir şekilde kullanmanız çalışanların dikkatlerinin dağılmasına sebep olabilir. 

Tablolar, Fotoğraflar

Ofis dekorasyon duvar seçeneklerinden biri de tablolardır. Dünya çapında tanınmış resimlerin replikalarıyla ofisinizin duvarlarını süsleyerek şık bir görünüm oluşturabilirsiniz. Aynı durum fotoğraflar için de geçerlidir. Hoş bir manzara tablosu ya da fotoğrafı huzur ve dinginlik veren özelliğiyle ortamda bulunan herkes için pozitif enerji kaynağı olur. Ofis çalışanları ile düzenlediğiniz etkinliklerde çektirdiğiniz fotoğrafları da çerçeveletip ofis duvarlarına asabilirsiniz. Bu şekilde herkesin kendini evinde gibi hissetmesini sağlayarak daha samimi ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Fotoğraf ve tabloların öne çıkmasını sağlamak için tablo apliği de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu aplikler sayesinde tabloları hoş bir şekilde aydınlatarak dekorasyonda dikkat çekici bir unsur haline dönüştürebilirsiniz. Tablo ve fotoğraf gibi ofis duvarlarında motive edici sözlerin yer aldığı yazıları da kullanabilirsiniz. Böylelikle çalışanlarınızın güne daha enerjik ve motive olmuş bir şekilde başlamasını mümkün kılabilirsiniz.     

Duvar Saatleri

Ofis duvarlarında mutlaka yer alması gereken hem dekoratif hem de kullanışlı eşyalardan birisi de saatlerdir. Duvara asacağınız duvar saati ile hem zamanı takip edebilir hem de ofisinizin görünümüne şıklık katabilirsiniz. Farklı ebat, renk, malzeme ve tasarım özellikleri olan saatleri ofisin genel dekorasyonu uygun olarak seçebilirsiniz. Ofisteki tüm çalışanların rahatlıkla görebilmesi için büyük ebatlarda bir duvar saati tercih edebilirsiniz. Parçaları tek tek duvara monte edilen bu saatler hem görünüm hem de kullanım açısından oldukça rağbet gören modellerden biridir. Duvar saati seçiminde en az tasarımı kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da sessiz çalışması olmalıdır. Sesli çalışan bir saat ofis ortamında hem rahatsız edici hem de dikkat dağıtıcı bir unsur haline gelebilir.   

Bitkiler

Doğanın herkes üzerinde sakinleştirici ve huzur veren bir etkisi vardır. Ofis ortamında çalışırken çokça ihtiyaç duyulan bu etkiyi dekorasyona dahil edeceğiniz bitkilerle sağlayabilirsiniz. Doğanın bu etkisini ofise taşımak için çiçeksiz bitkileri kullanmanızı öneriyoruz. Daha sade ve minimal bir görünüm sunan çiçeksiz bitkileri şık saksıların içinde duvar raflarına yerleştirebilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak ofis duvarlarını büyük bitkiler ve sarmaşıklarla da süsleyebilirsiniz.