Dünyanın her yerinde su kullanımı oldukça fazladır. Hal böyle olunca suyu israf etmemek, tasarruflu bir şekilde kullanmak önemlidir. Sizler de evinizde küçük değişiklikler yaparak daha çevre dostu bir su kullanımı benimseyebilirsiniz. 

Böylelikle su faturalarınız azalır, daha az miktardaki suyu daha işlevsel kullanırsınız. Üstelik bunu oldukça basit bir şekilde sağlamanız mümkündür. Perlatörler, diğer adıyla musluk ucu aparatları çeşitlerine göre yüksek su tasarrufu sağlayan aparatlardır.

Perlatör aslında her evde bulunan küçük bir araçtır. Pek çok kişi farkında olmasa da bu aparatın işlevi ve önemi büyüktür. Perlatör, evinizdeki batarya ve muslukların ucunda bulunur. Suyun kontrollü ve düzenli bir şekilde akmasına yardımcı olur. Çeşitli model, marka ve kalitelerde perlatör anahtarı mevcuttur.

Ürün oldukça küçük ve önemsiz gibi görünse de aslında gerekli ve işlevsel bir musluk ucu aparatıdır. Bu aparat sayesinde banyo, mutfak, tuvalet gibi evinizin ve iş yerlerinizin her alanındaki bataryalardan akan suyun kontrolü sağlanır. Böylece perlatörler hem suyun daha tasarruflu hem de daha kontrollü akmasını sağlar.

Musluk ucu aparatı olarak da bilinen bu küçük ve fonksiyonel aracın pek çok kullanım amacı ve çeşidi vardır. Kullanım amacınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda perlatör çeşitleri de değişkenlik gösterir. Duş başlıklarından lavabolarınıza kadar eviniz ve iş yerlerinizdeki her alanda perlatöre ihtiyaç duyarsınız. Siz farkında olmasanız da su faturalarınızın az gelmesine perlatörler yardımcı olur.

Çeşitli model ve markalarına göre perlatör fiyatları da değişkenlik gösterir. Musluk bataryası satın aldığınızda ucunda zaten bir aparat bulunur. Ancak yalnızca perlatör değiştirmek istediğiniz durumlarda ürünü ayrıca satın almanız da mümkündür. Satın aldığınız batarya ve armatürlerin kalitesine göre perlatörlerin kalitesi de değişebilir. Üstün kaliteli çeşitleri daha iyi su tasarrufu sağlar. Böylece hem doğayı hem de bütçenizi koruyabilirsiniz.

Pek çok amaca hizmet eden bu ürün küçük gibi görünse de gerekli bir ihtiyaçtır. Musluk ucu aparatının çeşitli kullanım amaçlarını sizler için derledik. Bunları inceleyerek evinizde ihtiyaç duyduğunuz modellere rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Perlatör Ne Anlama Gelir?

Temizlik herkes için oldukça önemlidir. Evinizin, iş yerlerinizin ve kişisel temizliğinizin sağlanması için su kullanımı gerekir. Ancak temizlik amaçlı kullanılan suyun israf edilmemesi de gerekir. Suyu israf etmemek ve mümkün olduğunca az miktarda sudan en yüksek faydayı sağlamanız için çeşitli aparatlar mevcuttur. Perlatör, diğer adıyla musluk ucu aparatı da bunlardan biridir.

Perlatör nedir sorusuna pek çok yanıt olabilir. Çevrenizde gördüğünüz tüm bataryalarda bulunan bir musluk ucu aparatıdır. Küçük ve önemsiz gibi görünen, çoğu kişi tarafından varlığı bile bilinmeyen bu ürün aslında oldukça gereklidir.Farklı çeşitleri farklı amaçlar için kullanmanız mümkündür. Kendi ihtiyacınıza karar verebilmeniz için perlatörün çeşitli kullanım amaçlarını derledik.

Perlatörler kalitesi ve modellerine göre %70’e kadar su tasarrufu yapmanızı sağlar. Su tasarruflu perlatörleri kullanmanız evinizin ve iş yerlerinizin su faturalarının düşmesine yardımcıdır. Üstelik çevreye dost bir şekilde davranmanız ve israf etmemeniz için de su tasarruflu seçeneklerin tercih edilmesi gerekebilir.

Musluğunuzun ucundaki bu aparat su akışının konforlu olmasını sağlar. Yumuşak ve düzenli bir şekilde akışın sağlanması için perlatör kullanımı gereklidir. Duş başlıklarınızda ve kullandığınız tüm musluklarda bulunmasının en önemli nedenlerinden biri de budur. Bu sayede çeşitli ihtiyaçlarınıza uygun ayarlarda su akışı sağlamanız mümkün olur. Hareketli perlatör çeşitleri sayesinde lavabonuzun içerisindeki her alana kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Akış ayarı bulunan perlatörlerle de pek çok ihtiyacınıza uygun su akışı sağlarsınız. Dilerseniz fıskiye ve sprey gibi akış modları ile bahçenizi sulayabilir dilerseniz de yumuşak akış modları ile duş alabilirsiniz. Tazyikli modları ise yiyeceklerinizi yıkamak için kullanabilirsiniz.

Aslında her bir perlatör başlı başına bir su arıtıcısı görevi görür. Musluklarınızın ucuna takılan bu aparat suyunuzun daha temiz akmasını sağlar. Perlatörlerde bulunan filtreler sayesinde suların içinde bulunabilen tortuların ve gözle görülmeyen kumların dışarı çıkması engellenir. Bu sayede su borularının içindeki hiçbir pisliğin musluğunuzdan akmaması sağlanır. 

Her perlatörün arıtma işlevi görmesinin yanı sıra üstün artıcı fonksiyonu bulunan perlatör modelleri de mevcuttur. Eğer suyunuzun içme suyu kalitesine gelmesini istiyorsanız su artıcı perlatör çeşitlerini evinizin musluklarında kullanabilirsiniz. Arıtıcı perlatörler suyunuzun içimini daha yumuşak ve sağlıklı hale getirir.

Perlatörler filtre görevi de görürler. Filtre görevi gören bu ürünler kireçlenmeyi de engeller. Musluk ucu aparatları sayesinde elinizde bile yıkasanız çaydanlıklarınızda, tencerelerinizde ya da diğer çelik mutfak ürünlerinizde kireçlenme söz konusu olmaz.

Bu işlevsel musluk ucu araçları suyunuzun basıncını da dengeler. Su kesintisi sonrası suyun yüksek bir basınçla gelmesi perlatörler sayesinde engellenir. Suyunuzun kontrollü akışı bu aparatlar sayesinde sağlanmış olur.

Bu musluk ucu aparatlarının pek çok faydalı işlevi vardır. Evinizde, iş yerlerinizde hatta suyun kullanıldığı her alanda gizli bir kahraman görevi üstlenirler. Su tasarrufu sağlamaları sayesinde çevre dostu bir üründür. Üstelik tasarruf sağladığı için su faturalarınızın da düşük gelmesine yardımcı olur. 

Gereksiz su kullanımını perlatör çeşitleri sayesinde azaltmanız mümkündür. Çeşitli fonksiyonu ve akış modu bulunan modelleri az miktardaki suyun bile tazyikli akmasını sağlar. Böylelikle pek çok ihtiyacınızı daha az su kullanarak giderebilirsiniz.

Perlatörler hem çevreniz hem de sizin için faydalı ürünlerdir. Üstelik suyun akışını dengelemesi ile daha konforlu bir kullanıma yardımcı olur. Yumuşak bir şekilde akan su ile ihtiyaçlarınızı gidermeniz daha kolay olur. Yüksek basınçla ya da kontrolsüz bir şekilde akan suyun kullanımı konforsuz olabilir. 

Suyu arıtma özellikleri ile sağlığınız için de yararlıdır. Arıtılan sularla duş almanız, bulaşıklarınızı ve sebze meyvelerinizi yıkamanız daha sağlıklı olur. Kireçli suların gıdalarınızla temas etmesi çeşitli bakterilerin vücudunuza girmesine sebep olabilir. Bu anlamda perlatör kullanımı önem taşır.

Perlatör Nasıl Takılır?

Tüm musluklarınızın ucunda bulunan perlatörleri sonradan değiştirmeniz de mümkündür. Eğer musluğunuzun ya da duş başlığınızın ucundaki aparatın işlevlerini arttırmak istiyorsanız daha fazla fonksiyonu bulunan perlatör modellerini satın alarak takabilirsiniz. 

Perlatörler oldukça kolay değişir ve pratik bir şekilde takılır. Hatta çoğu modelini elinizle bile dakikalar içerisinde takabilirsiniz. Perlatörü musluğunuzun ucuna tutup saat yönünde çevirmeniz takılması için yeterlidir. Herhangi bir aletten yardım almanıza gerek yoktur.

Perlatörleri takarken bataryalarınızın büyüklüğüne uygun seçimler yapmanız önemlidir. Pek çok farklı modeli bulunan bu ürünün boyut seçenekleri de mevcuttur. Evinizdeki bataryaların her birinin ucunun çapı değişir. Bu yüzden perlatörünü değiştirmek istediğiniz musluklar için uygun boyutlarda seçim yapmanız daha konforlu bir kullanım sağlar. 18 mm perlatör standart musluk bataryalarınız için uygun boyutlardan biri olabilir.

Değiştirmek istediğiniz musluk ucu aparatlarını çıkarmak da tıpkı takmak kadar kolaydır. Aparatı saat yönünün tersine doğru elinizle çevirmeniz yeterli olur. Bu sayede yıpranmış musluk ucu aparatınızı kolaylıkla çıkararak yeni modeli takabilirsiniz.