Sararmış Yatak Nasıl Temizlenir?

Yataklarda oluşan sarı lekeler pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Kötü görüntüye sebep olan bu lekelerden, kolay bir şekilde kurtulmak mümkün. Hem de bir değil, birden fazla yöntemle. Bu konuda, önceden bilinmesinde fayda bulunan bir detay da var. Yatakları belirli aralıklarla havalandırmak, sarı leke oluşumuna karşı önceden önlem almanıza yardımcı oluyor. Yine de uzun süreli kullanım sonucu, yatak yüzeyinin solması ve sararması gibi sorunlar kapınızı çalabilir. İşte bu noktada, yazımızda yer alan küçük ipuçlarına göz atabilirsiniz. Çok da fazla efor sarf etmeden doğru adımları atarak yatağınızı, ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Yataklar Neden Sararır?

Yatakların sararmasına yol açan birden fazla faktör söz konusudur. Yaz ya da kış fark etmeksizin her gece belirli oranda terlersiniz. Tabi ki bu durum, yaz aylarında çok daha üst seviyelere çıkar. Teri emen yatağınız, ıslak gibi görünmese bile iç yüzeyinde nemi hapseder. Bu da zamanla sarı lekelerin görülmesine yol açar. Yatakları korumak ve güzel bir görünüm elde etmek için kullandığınız çarşafların da dolaylı yoldan sararmaya yol açtığını biliyor muydunuz? Belirli aralıklarla havalandırılmayan yatak yüzeyleri, maalesef sarı leke oluşumuna açık hale geliyor. Şayet bir de rutubetin yüksek olduğu yerlerde yaşıyorsanız nasıl olduğunu anlamadan rengi solmuş bir yatakla karşılaşabilirsiniz. Son bir detay olarak da fazla güneş ışığına maruz kalmanın, yatak yüzeylerini sararttığı söylenebilir.

Yataktaki Sarı Leke Nasıl Geçer?

Yatak yüzeylerinin neden sarardığına baktıktan sonra bu sorunu çözmek için yapılabilecek maddelere geçebilirsiniz. Sarı lekelerin tamamen çıkarılması için anlık olarak yapılan müdahaleler oldukça önemli. Zira bu izler zamanında temizlenmediğinde, yatağın alt katmanlarına dek ulaşabiliyor. Bu da ne kadar çabalasanız da ufak lekelerin kalmasına sebep olabilir. Özellikle çocukların ve yatalak hastaların kullandığı ürünlerde, idrar kaçırmasına bağlı sarı lekeler oluşuyor. Böyle bir durumda kaldığınızda, vakit kaybetmeden yatağı temizlerseniz lekenin derine işlemesini de engellemiş olursunuz. Bu noktada, evinizde bulunan karbonattan da yardım alabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız; karbonat kullanarak sarı lekelerin yerleşmesini önlemek mümkün. Yatağın idrar bulaşan kısmına bolca karbonat serpip birkaç saat bekledikten sonra elektrik süpürgesiyle çekebilirsiniz. Daha sonra da sabunlu bir bezle yatağın yüzeyini iyice silmeniz yeterli olur. Islak yerler tamamen kuruyunca yatağınız kullanıma hazır demektir. 

Doğal Yöntemlerle Yatak Temizliği

Kullandığınız yatağın hem hijyenik hem de hoş bir görünüme sahip olmasını istemek, elbette ki en büyük hakkınız. Bu noktada, kimyasal bazlı temizleyicileri kullanmak şart değil. Evinizde yapacağınız bazı yöntemlerle doğal bir temizliğe merhaba, diyebilirsiniz. Üstelik bunun için sadece birkaç malzeme kullanmanız yeterli. Hemen hemen her mutfakta bulunan bazı ürünlerle temizlik yapmak, ekonomik bir seçenek olarak da dikkat çekici. Limon suyu, bu doğal seçeneklerden sadece biri. İçinde bulunan asidik güç ile limon suyu, lekelerin ortadan kalkmasına yardımcı olabiliyor. Uygulamayı kolay hale getirmek için sıktığınız limonları, bir sprey şişesine doldurarak lekeye doğrudan sıkabilirsiniz. Karbonatı da derin temizleme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Etkili bir temizlik için belirli orandaki karbonatı suyla karıştırarak macun haline getirmeyi deneyebilirsiniz. Macunu, sarı lekelerin olduğu alana iyice yedirip bir süre bekledikten sonra duru suya batırılmış bezle silebilirsiniz. Karbonatın etkisini yükseltmek için oksijenli sudan da yardım alabilirsiniz. Böylece lekelerle savaşırken elinizi çok daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. 

Yatak Sararmalarına Karşı Alınacak Önlemler

Yatağınızı, sarı lekelerden arındırmak için harcadığınız zaman size kalsın, istemez misiniz? O halde atmanız gereken en önemli adım, yatağı belirli aralıklarla havalandırmak olur. Ancak belirtmekte fayda var ki sadece düzenli havalandırma da yetersiz kalabilir. Yeni oluşmaya başlayan sarı lekeler, gün gelip tüm yatağı sarabilir. Bu tür tatsız bir durumla karşılaşmak, sizin için can sıkıcıysa şimdiden önlem almanız gerekiyor. Yatağı havalandırmanın yanı sıra düzenli bir temizleme işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için nemli bir bez yardımıyla yatağın yüzeyini silmeniz yeterli. Bu işlem sonrasındaki en hassas detay ise yatak tamamen kuruyup havalanmadan üstüne çarşaf sermemek. Böylece iç katmanlarda nem kalmasını engelleyebilirsiniz. İşin içine ara sıra yapılan derin temizlik aşamlarını da katınca yatağınızı uzun bir süre daha yeni gibi kullanabilirsiniz, demektir. Ancak bu konuda bir detayı daha hatırlatmakta fayda var. Sarı lekeleri çıkarmaya çalışırken yatağınızın yıpranmaması için hassas davranmak da önemli.

Yataktaki Lekeleri Nasıl Temizlemek Gerekir?

Evinizin belki de en konforlu eşyası olan yatakları temizlerken bazı noktalara dikkat ederek yıpranma riskinin de önüne geçmek istemez misiniz? O zaman sizin için bazı önerilerimiz var. Pek çok kişinin leke temizliğinde aklına gelen ürünlerden ilki, çamaşır suyudur. Ancak teoride beyazlatma etkisi yüksek olan bu ürün, aşırı kullanıldığında yatağın yıpranmasına neden olabiliyor. Çamaşır suyunu ilk uyguladığınızda, lekelerin kaybolduğunu görebilirsiniz. Fakat özellikle derine işleyen sarı lekeler, kısa süre sonra yeniden yüzeye çıkabilir. Üstelik çamaşır suyu, yatak tekstilinin çürümesine de neden olabiliyor. Diyelim ki doğru temizleme ürününü buldunuz, bu defa da yaptığınız işlem ön plana çıkıyor. Sarı lekeleri yataktan uzaklaştırmak için dairesel hareketlerle yapılan silme işleminin etkili olduğunu söylemek mümkün. Yatak temizliğinin püf noktalarından biri de kurutma işlemini doğru şekilde yapmak. Eğer temizlik sonrası vakum yapılmayacaksa kullanılan bezin çok ıslak olmamasına dikkat edebilirsiniz. Böylece sıvı, yatağın alt katmanlarına işlemez ve kurutma için de fazladan efor sarf etmeniz gerekmez. Temizleme sırasında lekeli kısma hafif bir basınç uygulamak da işlerinizi kolaylaştırır. Bu aşamada kullandığınız bezin, yatak yüzeyine zarar verecek kadar sert olmamasına da dikkat edebilirsiniz. 

Yataktaki Sarı Leke Nasıl Çıkar?

Yatağınızda oluşan sarı lekeler için özel temizleme ürünlerinden de yardım alabilirsiniz. Şayet evinizde vakumlu bir temizleme cihazınız varsa bu işlem çok daha kolay bir hal alıyor. Güçlü vakum özelliğine sahip ürünler, yatağın alt katmanlarına dek uzanan hijyen anlamına geliyor. Bu durum hem lekelerden uzaklaşmak hem de mikroplardan arınmak için ideal. Yataktaki sarı lekeler için bulaşık deterjanı da tercih edebilirsiniz. Leke çözücü özellikli pek çok ürün de bu aşamada devreye giriyor. Bazı temizlik maddelerini ise lekenin üzerinde belirli bir süre bekletmeniz gerek. Doğala yöneldiğinizde ise sirke gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. İnatçı lekeler için sirke ve karbonattan oluşan karışımlar da yapılabilir. Kullandığınız sirkenin kokusu için de endişe etmenize gerek yok. Temizlikten kısa bir süre sonra koku tamamen ortadan kalkacaktır. Ancak yatağınızda hoş bir koku oluşmasını isterseniz temizlik suyunun içine birkaç damla lavanta da ekleyebilirsiniz. Bu koku, sizi rahat bir uykuya da davet ediyor. Şayet yatak üzerinde, kalıplaşmış inatçı sarı lekeler varsa ve ne yaparsanız yapın bu izler geçmiyorsa profesyonel bir yardım almayı da düşünebilirsiniz. Sonuç olarak, yatak çarşaflarınızı değiştirirken sarı lekelerle karşılaşırsanız panik yapmanıza gerek yok. Birden fazla yöntem arasından kendi temizlik rutininizi oluşturarak tüm bu izlerden kurtulabilirsiniz. Geriye kalan tek adım ise konforlu yatağınızın keyfini çıkarmak olur.

Ev temizliğine dair daha fazla püf noktaları keşfetmek için “Mutfak Dolabı Neyle Silinir?” ve “Ev Temizliğinde Duvar Silme Yöntemleri” yazılarımızda göz atabilirsiniz.