Kış aylarında çoğu kişi, vaktinin büyük bir kısmını evde geçirir. Havaların da iyice soğuması sebebiyle evlerde kalan insanlar uzun kış gecelerinde daha eğlenceli vakit geçirmek için örgü örer. Örgü örmek hem stres atmanızı sağlar hem de zamanın çok daha hızlı geçmesinde size yardımcı olur. 

Aklınıza gelebilecek her türlü ürünü örgü ile yapabilirsiniz. Battaniyeler, yatak örtüleri, dekoratif süsler, oyuncaklar ve çok daha fazlasını örgü örerek yapabilirsiniz. Kış mevsimine çok daha fazla uyumlu olacak şekilde farklı motiflerle ve örgü modelleri ile hazırlayacağınız ürünler evinize farklı ve sıcak bir hava katar. 

Birbirinden farklı ip modelleri ve örgü motifleri ile hazırlayabileceğiniz örgü dekorasyon modelleri ile evlerinizin tasarımını oldukça farklı bir havaya sokabilirsiniz. Bu motifleri yaparken de hem eğlenirsiniz hem de oldukça uzun geçen kış gecelerini daha hızlı atlatabilirsiniz. 

Banyo paspasından tutun da battaniye modellerine, sepetlerden, oyuncaklara ve çiçeklere varana kadar birçok modeli örgü ile ortaya çıkarabilirsiniz. Bu da evinizde yaşayanların dikkatini çekerek evinizin tasarımına da olumlu katkılar sağlar. 

Kış aylarında sizi soğuk havalardan koruyacak olan örtü, battaniye gibi ürünlerin yanında yemek masalarını süsleyecek masa örtüleri, kilimler, paspaslar ve hatta yastık modellerini bile örgü ile ortaya çıkarabilirsiniz. Örgü yapmaya başlamayı planlayanlar için “Evde Canı Sıkılanlar İçin Örgü Önerileri” yazımızın da yararlı olacağını düşünüyoruz.

Göz Alıcı Örgü Dekorasyon Modelleri

Uzun kış gecelerinde hem vakit geçirmek hem de evinizi daha güzel ve renkli bir hale getirmek için yapabileceğiniz birçok örgü dekorasyon modeli bulunur. Bu modeller sayesinde evinizi istediğiniz gibi dekore edebilir ve kendinize harika bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Birbirinden güzel ve yapması bir o kadar da eğlenceli olan örgü modellerini sizler için derledik. Bu yazımızı okumadan dekorasyon için bir karar vermeyin. Birbirinden şık ve renkli örgü modeli fikirleri sizlerle:

 • Banyo Paspası: Banyo ya da mutfak gibi su ile direkt teması olan alanlarda örgü modelleri çok sık kullanılmaz. Bu nedenle oluşturacağınız değişik örgü modelleri ile farklılık yaratarak banyonuza değişik bir hava katabilirsiniz.
 • Battaniye: Örgü ile yapılan ve en sık karşılaşılan modellerden biri şüphesiz ki battaniye modelleridir. Battaniye örerken hayal dünyanızın sınırı yoktur. Çok farklı renkleri bir araya getirerek oluşturabileceğiniz modellerin yanında değişik desenleri karıştırarak da oluşturabileceğiniz çok farklı ve güzel battaniyeler mevcuttur. Televizyon izlerken, uzanırken üzerinize alabileceğiniz battaniye modellerini ister tek renk olarak isterseniz de farklı renkleri bir araya getirerek oluşturabilirsiniz. 
 • Sepet Modelleri: Evlerinize farklı ve renkli bir hava katmak için en güzel yollardan biri de örgü sepet modelleridir. Gazete ya da dergi koymak için, ip koymak için, çeşitli dekoratif süs eşyaları koymak için kullanabileceğiniz bu örgü sepet modellerini yaparken dikkat etmeniz gereken şey sağlamlığı ve kalitesidir. Astığınızda üzerine koyduğunuz ürünün ağır gelebilmesi ihtimaline karşılık, dayanıklı ve kalın iplerden yapılan ürünler kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Süslü ve dekoratif çiçekler: Çiçekler şüphesiz ki evlere en çok yakışan ürünlerin başında gelir. Rengarenk yapıları ve güzel görüntüleri sayesinde içinizi açar ve evinize güzel bir hava katar. Örgü ile yapılan çiçek modelleri ise başta kaktüs olmak üzere son zamanlarda oldukça popülerlik kazanan modellerden biridir. 

En Kolay ve Şık Örgü Dekorasyon Fikirleri 

Oldukça uzun süren ve zamanın çok yavaş geçtiği kış gecelerinde daha güzel ve eğlenceli vakit geçirmek için genellikle örgü örmek gibi zaman alan aktiviteler tercih edilir. Birbirinden renkli ve farklı örgü dekorasyon fikirleri ile uzun süren kış gecelerinde zamanınızı değerlendirebilir ve bunun yanında da evinize dekoratif anlamda çok farklı bir hava katabilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz modeller ile sınırlı kalmayan çok farklı seçenekler de bulunur. Örgü örerken hayal gücünüzü sınırlamayın ve içinizden ne geliyorsa onu yapın.

 • Kilim: Değişik renk ve modelleri ile kilimler evinize çok yakışır. Evlerin bazı alanlarında ördüğünüz kilim modellerini kullanarak evinize farklı bir doku kazandırabilirsiniz.
 • Duvar süsleri: Günümüzde bohem tarzının ön plana çıkması ile makrome ile örülen duvar süsleri büyük bir popülerlik kazanır. İstediğiniz desen ve renk seçenekleri ile örüp duvara asabileceğiniz bu ürünleri örmesi de oldukça kolaydır. Makrome tekniği ile örülen bu tarz ürünleri sadece duvarda değil kapılarda da kullanabilirsiniz. 
 • Puflar: Puf şüphesiz ki bir eve en çok yakışan ürünlerden biri olarak karşınıza çıkar. Kalın ve büyük ip modelleri kullanarak örebileceğiniz puf modellerini ister sehpa gibi isterseniz de ayaklarınızı uzatıp keyif yapabileceğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İstediğiniz renk modeli ile örüp kullanabileceğiniz puf modelleri ile evlerinizin dokusu değişecek.
 • Armut Modelleri: Tıpkı puf gibi armut modelleri de sıklıkla tercih edilen ürünlerden biridir. Özellikle gençler arasında oldukça yaygın olarak kullanılan armut modelleri ile günün yorgunluğunu atıp keyif yapabilirsiniz.
 • Saksı Kılıfı: Evinizde çok fazla çiçek var ancak saksılarınız renksiz ve sıkıcı mı? O halde yapmanız gereken şey oldukça basit: saksı kılıfları… İstediğiniz renk ve desenler ile örebileceğiniz bu kılıflar ile saksılardaki tek düzelikten kurtulabilirsiniz. Üstelik öreceğiniz saksı kılıfı modellerini duvara asabilecek şekilde de yapabilirsiniz. Ancak bu tarz bir yol izleyecekseniz kullanacağınızın ip modelinin sağlamlığına dikkat etmelisiniz.

Evlerinizde Yepyeni Bir Hava Katan Örgü Modelleri 

Örgü örmek insanlar için stres atmanın en iyi yollarından biridir. Hem stres atıp hem de evinizin dekorasyonunu istediğiniz gibi oluşturabileceğiniz örgü modelleri ile evinizi renklendirebilirsiniz. 

 • Depolama sepeti: Depolama ürünleri evlerde en sık kullanılan ürünlerden biridir. Depolama sepetleri ile kitaplarınız, dergiler, ip modelleri ya da ortadan kalkmasını ve düzenli bir şekilde durmasını istediğiniz her şeyi bir arada tutabilirsiniz. Hem evinizi renklendirmenize hem de düzenli olmanıza yardımcı olan bu ürünler ile evleriniz artık çok daha renkli.
 • Yastık Modelleri: Yastıklar evlerin en renkli ve yumuşak dekoratif ürünlerinden biridir. Yatakta, koltuklarda ya da puflarda da kullanıma uygun olan yastık modellerini istediğiniz ip seçeneği ile rengarenk olarak örebilirsiniz.
 • Yılbaşı süsleri: Kış aylarının en çok sevilen ve beklenen günü olan yılbaşı gecesinde kullanmak için kendinize süsler örebilirsiniz. Evinizin her yerine asabileceğiniz çizme süsleri, örgünün içine koyabileceğiniz ledler ile rengarenk bir gece için size yardımcı olur. 
 • Dekoratif Nihale Modelleri: Soğuk kış akşamlarında içinizi ısıtmak için çay ya da kahve demlediniz ancak demliği masanın üzerine koymak istemiyorsunuz. Yapacağınız şey oldukça basit. Bir nihale örmek. Rengarenk nihale modelleri ile evinizi ve mutfağınızı şenlendirebilisiniz. Kalın ip modelleri kullanılarak yapacağınız bu ürün ile çaydanlık ya da demlikleri masaya direkt olarak koymayıp masayı da koruyabilirsiniz. Aynı zamanda çok fazla da kullanılan nihale modelleri ile örgü örmek çok daha eğlenceli.