Sonbahar ve kış ayları yaklaştığı zaman insanlar kendilerini eve hapseder. Soğuk havalardan korunmak ve hasta olmamak için dışarı çıkmak yerine ailecek evde vakit geçirme fikri her zaman daha eğlenceli olmuştur. 

Soğuk havalarda yumuşacık pofuduk kıyafetler giyip, sıcak ve lezzetli kokulara sahip olan yemekler ile evde uzun uzun vakitler geçirmek oldukça keyiflidir. Kimi insanlar genişli havaları, kumu ve incecik kıyafetleri severken kimileri kapalı ve soğuk havaları, kalın kıyafetleri sever. Tabi işin özünde her mevsimin kendine ait olan muhteşem güzellikleri vardır.

Kış aylarında ve soğuk havalarda evde boş zamanlarınızı değerlendirme fikri çok güzeldir. Çünkü bu havalarda dışarı çıkma düşüncesi dahi sizi üşütmeye yeterli olabilir. Soğuk kış mevsimlerinde dışarıda olmak yerine evde, konforlu ortamınızda biraz miskinlik yapmak ve sıcacık battaniye ile en yakın arkadaş olmak oldukça cazip bir fikirdir. 

Elbette evde vakit geçirmek sadece dinlenmek, uzanmak ve hiçbir şey yapmamak anlamına gelmez. Hatta çoğu insanlar için evde yapılan aktiviteleri dışarıda yapılan aktivitelere göre daha eğlenceli ve daha güzel buluyor.

Kış ha geldi ha geliyor derken soğuk havalar geldi çattı. Artık günler daha kısa ve güneş ışığı bir o kadar az. Bu yüzden soğuğu fazlasıyla hissettiğiniz günler geldi. Havanın soğuması ile birlikte zorunlu olmayan durumlarda evden dışarı çıkmak pek de tercih edilen bir durum değildir. 

Yaz ayları kadar olmasa da kış aylarında da evde yapılacak aktiviteler oldukça fazladır. Evde zaman geçirmek düşündüğünüz kadar da zor değil. Eski günlerde soğuk kış günlerinde aile bireyleri kömür sobasının etrafında toplanır, kestane dumanı ve kaynayan ıhlamur kokusu içinde keyif dolu vakitler geçirirdi.

Kışın Evde Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Kışın evde kendi başınıza ve aileniz ile birlikte yapabileceğiniz birçok aktivite bulunur. Soğuk zamanlarda kendinizi evden dışarı atmak yerine evde mükemmel aktiviteler yapabilirsiniz. Bu sayede hem siz hem de aile bireyleriniz büyük keyif alabilir ve evden dışarı çıkmak aklınızın ucundan bile geçmez. Size en uygun aktiviteleri seçerek unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Dizi ve film seansları yapabilirsiniz. Sürekli ertelediğiniz ya da ilk izlediğinizde büyük keyif aldığınız dizi/filmleri izlemenin tam da sırası. Uzun uzun dizi maratonları ve uzun süreli filmleri izlemek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Dışarıda kar yağarken aileniz ile birlikte sıcacık yuvanızda battaniye altında saatlerce film/dizi izleme keyfi yapabilirsiniz. Bu seansları yaparken yanınızda lezzetli atıştırmalıklar bulundurarak yaşadığınız hazzı ikiye katlayabilirsiniz.
 • Ailenizle birlikte kitap okuma saatleri yapın. Tüm aile bireyleri ile sevdiğiniz veya okumaya devam ettiğiniz kitapları sıcak bir bitki çayı eşliğinde okuyabilirsiniz. Evde pencerenin yanındaki koltukta dışarıda lapa lapa kar yağarken bu keyfi yaşamak paha biçilemez.
 • Dışarıda yağan karı ölümsüzleştirmek için aileniz ile birlikte mutlu pozlar verip eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Aileniz ile birlikte yeni hobiler elde edebilirsiniz. El becerisine ve sabrınıza güvenciniz varsa eviniz özelinde çeşitli dekoratif malzemeler üretebilirsiniz. İsterseniz dekoratif heykeller, maketler, tablolar yapabilir ve aile dostlarınıza hediye edebilirsiniz. Evinizde takı tasarlayabilir ve soğuk kış günlerinde hem sizi hem de sevdiklerinizi koruyacak atkı ve bereler örerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu konuda nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız “Evde Canı Sıkılanlar İçin Örgü Önerileri” yazımız da size faydalı olabilir.
 • Evinizi kışa uygun hale getirmek için çalışmalar başlatabilirsiniz. Kışı doyasıya yaşamak ve hissetmek için ufak dokunuşlar sayesinde evinizi kış atmosferine çevirebilirsiniz. Kar küreleri, renkli pikeler, kokulu mumlar bu atmosferi yaratmak için ihtiyacınız olan birkaç materyal.
 • Ailecek spor hareketleri yaparak kışı zinde geçirebilir ve yaza bomba gibi girebilirsiniz. Yapacağınız birkaç basit egzersiz hareketi ile kendinizi ve aile bireylerini zorlamadan bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.
 • Yoğun ve tempolu hayatınızdan hiç fırsat bulamadığını ve gözünüze hep dağınık gelen o dolabı toparlamak için tam da sırası. Bütün dolaplarınızı toplayarak yepyeni bir düzen içine girebilirsiniz.
 • Çocuklarınıza eğitici ve öğretici özellikteki kitapları okurken büyük bir zevk alabilirsiniz.
 • Aile bireyleriniz ile mutfağa girin ve hepinizin bir işin elinden tutun. Her zaman merak ettiğiniz ama yapmak için zaman bulamadığını o yemeği yapmanın tam da sırası.
 • Aileniz ile birlikte sanal müze turlarına katılın ve teknolojiye ayak uydurun.
 • Çocuklarınıza fotoğraf albümlerini açın ve eğlenceli bir şekilde eskiyi yad edin.
 • Aileniz ile birlikte herkesin dahil olabileceği toplu oyunlar oynayın.
 • Müziğin geniş dünyasına kendinizi bırakın. Aileniz ile birlikte muhteşem müzikler dinleyerek hep beraber dans edin ve enerjinizi bırakın. Dans ederek zihninizi dinlendirebilir ve yenilenebilirsiniz.
 • Ev dekorasyonunda ufak tefek değişiklikler yapın. Dışarıdaki olumsuz havayı değiştirecek ve havayı dağıtacak ortamlar hazırlayın.
 • Ailecek sessiz sinema oynayın. Bu sayede hem bağlarınız güçlenir hem de eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.
 • Farklı konular açarak aileniz ile beyin fırtınası yapın. Herkesin söylediği fikri önemseyin.
 • Kozalak ve taş boyama işlemi yapın. Tüm ailenin dahil olabileceği bu aktivite oldukça basittir. Bu boyama işleminin rahatlama seviyesi oldukça yüksektir. Taşları ve kozalakları boyadıktan sonra dekor olarak kullanabilir ve kullandığınız ortamda çok farklı bir hava yaratabilirsiniz.
 • Aileniz ile birlikte puzzle yapın. Puzzle tamamlandıktan sonra çerçeve olarak kullanabilir ve sonsuza dek kalacak bir anı yaratabilirsiniz.

Yukarıda da görebileceğiniz üzere kışın evde aileniz ile yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Bu aktivitelerin birçoğu masrafsız ve zahmetsizdir. Siz de kışın bu aktiviteler arasından herhangi bir birini ya da daha fazlasını yaparak aileniz ile muhteşem zamanlar geçirin.

Kışın Evde Çocuklarla Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Kış mevsimini en çok seven ve özleyen tabi ki çocuklarınız. Çocuklar kışın keyfini kar oynayarak ve karda kayarak çıkarır. Peki çok soğuk olduğu zamanlarda evde kalmak durumunda olduklarında dışardaki gibi bir eğlenceye sahip olabilirler mi, sorusunun cevabı tabi ki evet. Evde aileniz ile çok güzel zamanlar geçirebilir ve zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamayabilirsiniz. Çocuklarınızla yapabileceğiniz aktivitelerden bazılarını şöyle sıraladık:

 • Çocuklarınız ile sessiz sinema oynayarak hem bilgi dağarcığının gelişmesine katkıda bulunabilir hem de keyifli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.
 • Satranç oynayarak muhteşem zevkli dakikalar geçirebilirsiniz. Satranç ile hem zaman geçirebilir hem de beyninizi iki kat daha fazla çalıştırarak zinde kalabilirsiniz.
 • Çocuklarınıza eski aile tablolarını gösterebilir ve anılarınızı canlandırabilirsiniz.
 • Sadece yılbaşı oyunu olarak bilinse de normal akşamların da vazgeçilmezi olan tombala oynayabilirsiniz.
 • Mısır patlatarak çocuğunuza uygun olan filmlerden birini izleyebilir ve film sonrası eleştirmenlik yapabilirsiniz.
 • Monopoly, Pictureka, Jenga gibi kutu oyunları oynayabilir keyifli geçen zamanınızı ikiye katlayabilirsiniz.
 • Çocukluğunuzun vazgeçilmez oyunu “İsim-Şehir-Hayvan” oynayabilir ve bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.
 • Komşularınızı rahatsız etmeyecek şekilde yapılan bir Karaoke partisine kimse hayır demez.
 • Legolar kullanarak farklı yapılar tasarlayabilirsiniz.

Havanın soğuması ve karın düşmesi ile birlikte bu aktiviteleri yaparak eğlencenize evde devam edebilirsiniz. Eğlence sadece dışarıda değildir. Evde de muhteşem aktiviteler yaparak ailenizle birlikte muhteşem zamanlar geçirebilir ve bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bu aktiviteleri aileniz ile yapabileceğiniz gibi kalabalık arkadaş grubunuzla da yapabilir ve unutamayacağınız eğlenceli zamanlar yaşayabilirsiniz.