Origami daha çok Japon kültürüne ait olan bir el sanatı ürünüdür. Görünüş açısından zor gibi olsa da yapımı çok zor değildir. Origami ile birçok tasarım yapabilirsiniz. Ayrıca boş zamanınızı origami yaparak değerlendirebilir, stres atabilirsiniz. 

Origami; kağıtların katlanmasından oluşan bir tasarımdır. Bu tasarımın diğer kâğıt ile yapılan el sanatlarından farkı ise kesinlikle yapıştırıcı ya da makas kullanılmamasıdır. Yani bu tasarım aslında biraz da yeteneğinize bağlıdır. Yeteneğiniz ne kadar iyi ve gelişmiş ise origami yapımında da o kadar iyi olabilirsiniz. 

Origaminin Japon kültürüne ait olduğu söylense de aslında Çinlilere ait olduğu da belirtilir. Çünkü kâğıdın icadını ilk olarak Çinlilerin bulduğu bilinir. Bu yüzden origami de bir kâğıt katlama sanatı olduğu için bunun Çinlilere ait olduğu düşünülür. 

Origami sanatını yapmaya başladığınızda kendinizi durduramayabilirsiniz. Bu eğlenceli bir sanat olduğu için her an zevk ile yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu tasarımınızı bir arkadaşınıza ya da ailenizden birine de hediye edebilirsiniz. Origami bir el sanatı olduğu için hediye ettiğiniz kişi de böylesine hoş bir hediye karşısında mutlu olabilir. 

Origami yapımı tamamen hayal gücünüze bağlıdır. Bu yüzden kendiniz için, arkadaşınız için, ya da bir başkası için sevdiği bir figürü bulup, origamisini yapabilirsiniz. Dekorasyon olarak da oldukça güzel duran bu tasarımınızı evinizin güzel bir köşesine koyabilirsiniz. 

Origami Ne Demek?

Origami ne demek sorusuna en genel cevap olarak Japonya’da ünlenmiş bir kâğıt katlama sanatıdır. Bir kâğıttan ne olabilir ki? düşüncesinin estetik bir hal almasıdır. Origami; kâğıt ve makas kullanmadan yapılan bir tasarımdır. Bu tasarımın aslında birçok modeli vardır. Bunlardan en yaygın olanı hayvan ve bitki modelleridir. 

Bu, sizin tamamen isteğiniz ve zevkleriniz ile alakalıdır. Örneğin; mutfağınıza bir origami yapmak istiyorsanız, mutfak araç gereçlerinden birini yapabilirsiniz. Ya da salonunuza yapmak istiyorsanız, çiçek motifi salonunuza farklı bir hava katabilir. Ayrıca bu tasarımlar tamamen el işlemesi olduğu için de sizin için daha değerli ve önemli olur. 

Bu tarz el tasarımları bir ortama girdiğiniz an da en dikkat çeken dekoratif ürünlerdir. Origami yaratıcılığınıza bağlı bir sanat türüdür. Bu yaratıcılık ile beraber; doğa izleminiz, gözlem gücünüz, zihinsel gelişiminiz de gelişir. Origami bir kağıt katlama sanatı olduğu için işlem sırasında, kağıdın nasıl şekilleneceğini, figürün nasıl olacağını düşünürken ilk olarak bunu zihninizde hayal edersiniz. 

Bu şekilde figürü kâğıtta çıkarmaya başlarsınız. Böylelikle de bazı gelişimlerinize büyük ölçüde katkıda bulunur. Origamiye ilk başladığınız zamanlar size biraz zor ya da karışık gelebilir. Her geçen gün farklı bir figür yaptıkça kolay bir sanat olduğunuz fark edebilirsiniz.

Yapabildiğinizi görünce siz de bu yeteneğinize karşı mutlu olabilir, en karmaşık figürleri bile kısa sürede ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca origami; ailecek de keyifli bir şekilde birlikte zaman geçirebileceğiniz bir oyundur. Hem sizin hem de çocuklarınızın sıkılmadan keyif alarak bir aktivite yapmasını istiyorsanız origami tam da size göredir. Böylelikle gün içindeki stresinizi atabilir, ailecek güzel bir vakit geçirebilirsiniz. 

Çocuklar için de inanılmaz etkileri vardır. Bu aktivite ile el-göz koordinasyonu, matematiksel algı, konuşma becerisi de gelişir. Ayrıca çocukların her yaptığı origamide özgüveni gelişir ve girdikleri ortamlarda kendilerini daha iyi bir şekilde ifade ederler. Siz de böyle güzel bir vakit geçirmek ve boş zamanlarınızı değerlendirmek için origami malzemelerine göz atabilirsiniz. Bu şekilde zihninizi sürekli oyalar ve değişik fikirler düşünebilirsiniz.

Origami Modelleri 

Origami çeşitleri günden güne artar. Bu da size bu aktiviteyi yaparken seçim yapma fırsatı verir. Genel hatları ile origami yapılırken, en çok tercih edilen origami klasik olanıdır. Yani kâğıttan origami olarak da adlandırılır. Origami yaparken ilk olarak hayvan figürlerinden başlamanız sizin için hem daha zevk verici hem de daha kolay olabilir. 

Örneğin kelebek origami sıkça kullanılan bir figürdür. Bu figür dekoratif olarak da şık duran bir tasarım olduğu için istediğiniz bir alana koyabilirsiniz. Origaminizin rengini seçerken, özgür olabilirsiniz. Kelebek origamisi oldukça göze hitap eden bir tasarımdır. Dilerseniz desenli kağıtlarda kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal dünyanız ile alakalıdır. 

Eğer beyaz bir kâğıt kullanmış iseniz, origaminizi bitirdiğinizde kağıdın üstüne 12’li renkli kalem seti ile şekiller de çizebilirsiniz. Hayvan figürünün yanında bitki figürleri de kullanabilirsiniz. Örneğin; origami gül tasarımı ile yemek masanızda farklı bir hava katabilir. Bunun yapımı da oldukça kolay olup, adeta canlı bir çiçekmiş gibi bir görüntü verir.

Özellikle anneler gününde anlamlı ve dikkat çekici bir hediye olarak karşınıza çıkan bu model ile hem yapım aşamasında hem de dekoratif olarak kullanıldığında mutlu olabilirsiniz. Çocuklar için de her anlamda geliştirici bir oyun niteliğinde olan bu aktivite; robot origami olarak da oldukça dikkat çeker. 

Sadece çocuklar için değil yetişkinler de bu origami tasarımı zevkli bir aktivitedir. Böylelikle birkaç katlama ile gün içinde zamanınızı boşa harcamadan daha anlamlı ve dolu bir zaman geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Origamiler genel olarak 3D origami şeklindedir. Bazı 3D origami yapımları gerçekten kâğıdı kağıt olmaktan çıkarır ve bambaşka bir hale sokar. 

Bittiğinde ahşap, plastik ya da başka malzemeden yapılan herhangi bir tasarımdan hiçbir farkı olmaz. Genel olarak bu tasarımların boyutları büyük olur. Siz de bu tarz etkileyici bir sanat icra etmek istiyorsanız 3D origami modellerini inceleyebilirsiniz. 

Her Yaşa Hitap Eden Origami Sanatı 

Origami, özellikle çocukların yapması gereken bir sanattır. Okul öncesi çağda başlaması çocuk için daha etkili olur. Ayrıca el ile yapılan bir aktivite olduğu için de ince kas motorlarının gelişiminde büyük etkisi vardır.

Origami sanatı aynı zamanda bir sabır işidir. Bu işe giriştiğiniz andan itibaren yılmadan sabretmeyi öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde origaminin hiçbir masrafı da yoktur. Sadece bir kâğıt ile tasarımınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Origami yapımında genel olarak kare kağıtlar kullanılır. Tabii sadece kare kağıtla kendinizi sınırlandırma gerek yoktur. 

İsterseniz beşgen veya altıgenden de güzel figürler ortaya çıkarabilirsiniz. Tamamen katlama sanatı olan origami ile anın keyfine daha çok varabilirsiniz. Akşamları evde ne yapacağız diye düşünmeye artık son verebilirsiniz. Gün içinde işlerinizi hallederken ya da bir işte çalışırken aklınız evde yapacağınız yeni figürler de olur. 

Ayrıca origaminin psikolojiye de etkileri vardır. Origaminizi yaparken sadece figürünüze odaklanırsınız ve başka hiçbir şey düşünmesiniz. Sonucunun olumlu olduğunu görünce de mutlu olursunuz. Bu açıdan origami ruh sağlığının iyi olmasına yardımcı olarak stres atmanızı sağlar. 

Çocuğunuz ile origami yapıyor iseniz, çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerini de bu aktivite de keşfedebilirsiniz. Figür seçerken nelerden hoşlandığını, hangi konuları daha çok istediğini fark ederek, bu konularda yoğunlaşabilirsiniz. Origaminizi yaparken ister düz bir kâğıttan yapabilir, isterseniz de bunun için özel olan origami kağıtlarından yararlanabilirsiniz.  Bu kağıtlar desenleri ve renkleri ile daha ilgi çekici olduğu için origaminizi yapmak daha keyifli bir hale gelebilir. Tüm bu kağıtlara, kalemlere ya da daha farklı modellere Evidea’dan ulaşabilirsiniz.