Günümüzde hemen her evde yer edinen televizyonlar, oturma odası, mutfak, çocuk odası ve salonların vazgeçilmez bir parçasıdır. Akşam vakitlerini keyifle geçirmek, beğenilen dizileri takip etmek, hayal gücünü geliştiren filmler izlemek ve gün içinde dünya gelişmelerinden haberdar olmak gibi birbirinden farklı aktiviteler için televizyonlar tercih edilir. 

Durum böyle olunca da her evin rengine, tasarımına ve dizaynına göre ayrı TV arkası dekor tercihleri bulunuyor. Siz de eviniz ile uyumlu bir dekor alternatifini tercih ederek, televizyonlarınızın bulunduğu alanı verimli bir şekilde kullanabilir ve ortamın atmosferini zevkinize göre değiştirebilirsiniz. 

Eğer günün büyük bir bölümünü evde geçiriyorsanız veya akşam eve geldiğinizde hoş bir atmosferde vakit geçirmek istiyorsanız, popüler dekor fikirlerini inceleyebilir ve karar kıldığınız modeli hemen uygulayabilirsiniz. Nostaljik bir tasarım için taş ve çerçeve-duvar gibi uygulamaları tercih edebilir ve birbirinden farklı renk ve modeldeki duvarlarınızı sanat galerisine çevirebilirsiniz. 

Ayrıca, eğer modern ve yenilikçi bir atmosferden yanaysanız da duvar kâğıdı ve dekoratif duvar askısı gibi uygulamalar sizin için uygun olabilir. Kitaplarınızı, dergilerinizi ve sevdiğiniz aksesuarlarınızı bir arada bulundurmak, eşyalarınızı düzenlemek için raf, dolap gibi tasarım modellerini inceleyebilir böylelikle geniş seçim yelpazesi sayesinde zevkinize ile bütçenize göre seçimler yapabilirsiniz.

TV Arkası Duvar Rengi Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Tv arkası duvar dekor tasarımlarından birini seçerken, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de duvar rengidir. Uygulayacak olduğunuz model ile duvar renginizin uyumlu olması, estetik ve şık bir görünüm için oldukça önemlidir. Siyah, kahverengi ve gri gibi dekor modellerini tercih edecekseniz, duvarınızı beyaz renge boyayabilir ve bu sayede uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Canlı ve enerjisi yüksek bir dekor istiyorsanız da duvarınızın rengini kırmızı, sarı, yeşil gibi renkler ile boyayabilir ve bu şekilde raf dolap ve duvar kâğıdı gibi dekorları tercih ederek alanınızı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. TV arkası duvar rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise, boyanın kalıcı ve dayanıklı olmasıdır. 

Özellikle duvar kâğıdı ve taş dekor gibi uygulamaları tercih ederken uzun süreli kullanımlar için, duvar boyasının sağlam olması son derece önemlidir. Siz de kullanım amacınıza ve zevkinize göre uygulayacağınız dekor fikirlerine göre duvar renginizi seçebilir ve bu sayede, hayalini kurduğunuz TV arkası alanını elde edebilirsiniz. TV arkası duvar rengi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Dekorasyonlar ve uygulamalar ile uyumlu bir duvar rengi
 • Kontrast oluşturan duvar renkleri
 • Yapılacak olan dekorasyona özel duvar boyası kaplamaları 

TV Arkası Dekor için Çerçeve-Tablo Uygulamaları

TV arkası dekor için çerçeve-tablo uygulamalarını tercih ederek, ortamlarınızın sanatsal bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Birbirinden farklı zevklere hitap eden klasik tablolar ve çeşitli özel renklerdeki çerçeveli tablolar ile siz de tarzınızı duvarlara yansıtabilirsiniz. 

Çerçeve-tablo uygulamaları yapılırken, dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de televizyonun boyutudur. Eğer büyük bir televizyona sahipseniz, sahip olduğunuz alan doğrultusunda küçük ve minimalist çerçeveler tercih etmeniz sizin için uygun olabilir. Bu sayede, estetik ve uyumlu bir dekor yapabilirsiniz. 

Dilerseniz çocuklarınızın resmini ya da mezuniyet fotoğraflarınızı çerçeveletip TV arkası dekor için de kullanabilirsiniz. Özellikle nostaljik bir görünüm için tercih edilen bu uygulama, eskileri yad etmek ve özlem gidermek için son derece kullanışlıdır.

Duvar Kâğıdı ile TV Arkası Dekor Tasarımları

Oturduğunuz ev kendinize ait değilse veya duvarınıza kalıcı bir uygulama yapmak istemiyorsanız, bazı dekor tasarımlarını değerlendirmeniz sizin için daha uygun olabilir. Özellikle son yıllarda TV arkası dekor fikirleri denildiğinde akla ilk gelen uygulamalardan biri de duvar kağıdıdır. 

Tropikal, eskitme, taş desen, tuğla, çıta ve harita gibi birbirinden farklı modeldeki duvar kağıtları sayesinde; sahip olduğunuz alana ve kişisel zevklerinize göre seçimler yapabilirsiniz. Bu uygulamaların sahip olduğu avantajlardan biri de kolaylıkla uygulanabilir olmasıdır. 

Siz de beğendiğiniz modeldeki duvar kağıdını, su terazisi ve yapıştırıcı tutkal kullanarak rahatlıkla duvarlarınıza yapıştırabilir ve hayal ettiğiniz ortamı elde edebilirsiniz. Eğer şık ve sade bir ambiyans elde etmek istiyorsanız, çizgili duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Özgür ruhlu bir alan için ise beton ve taş görünümlü modeller sizin için daha doğru bir seçim olabilir. 

Kullanım alanına ve kişisel zevklere göre değişmekle beraber, genel olarak tercih edilen duvar kâğıdı tasarımları şu şekildedir:

 • Geometrik dokulu
 • Çizgili
 • Eskitme
 • Beyaz taş
 • Güneş sistemi
 • Çiçek
 • Granit ve seramik

Televizyon Ünitesi Arkası Dekor için Raf-Dolap Tasarımları

TV ünitesi arkası dekor denince akla gelen tasarımlardan biri de raf-dolap uygulamalarıdır. Özellikle duvarlarınıza hareketlilik katmak ve kitap, dergi, duvar süsü ve plak gibi eşyalarınızı bir arada sergilemek için bu dekor fikrini tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kişisel ve özel bir alan oluşturmak için de ahşap, metal ve çelik gibi birbirinden farklı materyallerden üretilen rafları kullanabilir ve bu sayede estetik bir ortam oluşturabilirsiniz. 

Evinizin tavan yüksekliği yeterli ise, yüksek boyutlu rafları tercih edebilir ve böylece şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Kısıtlı bir alana sahipseniz ve bu alanı en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız da duvarınızı enine olacak şekilde dolaplar ile kullanabilirsiniz. Bu sayede, ister Playstation isterseniz de çeşitli hoparlör ve müzik aletlerinizi bu dolaplarda muhafaza ederek karmaşıklığı önleyebilirsiniz. 

Televizyonunuzun rengi siyah ise, aynı renkteki raf ve dolapları satın alarak uyumlu bir dekor yaratabilirsiniz. Dilerseniz cam fanus, mum ve çeşitli aksesuarlarınızı da raflara koyarak büyüleyici bir ortam yaratabilir ve özel zamanlarınızı unutulmaz kılabilirsiniz. 

Ayrıca, çeşitli doğal ağaçlar ve tütsüler koyarak da büyüleyici kokular ile hoş bir atmosfer elde edebilirsiniz. Eğer antika eşyalarınız veya plak koleksiyonunuz varsa, bunları raflarda sergileyebilir ve evinize gelen misafirleri en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.

TV Arkası Ahşap Duvar Paneli Dekorasyonları

Son yılların en popüler dekor fikirlerinden biri de ahşap duvar paneli dekorasyonlarıdır. Yeni ev trendlerinden olan bu uygulama, modern ve şık bir atmosfer elde etmenizde size yardımcı olur. 

Ahşap duvar paneli dekorasyonlarını ister duvarın tamamına isterseniz de sadece lokal olarak belirli yerlere uygulayabilir ve böylece farklı tarzlar yaratabilirsiniz. Doğa ile iç içe bir oturma alanı tasarlamak istiyorsanız, doğal ahşapları tercih edebilir ve bu sayede evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz.

Yenilikçi tarzları denemek istiyorsanız da siyah, kahverengi ve beyaz gibi ahşap duvar panellerini kullanabilirsiniz. Balkon ve teras gibi dış mekanlarınızdaki televizyonlarınız için ahşap lambri kaplamaları tercih edebilirsiniz. Lambrinin kullanıldığı yerlerde şık, temiz ve doğal bir görünüm elde edilir. 

Bu sayede, akşam vakitlerinizi keyifli bir şekilde geçirebilir ve büyüleyici atmosfer ile rahatlamanın tadını çıkarabilirsiniz. İç mekanlarınızın daha aydınlık gözükmesini istiyorsanız, oluklu levhalar ile karşıt biçimli dillerle birleştirilen lambri ahşap modellerini kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarını ve ışığı ikiye katlayan bu tasarım sayesinde, aydınlık ve ferah ortamlar yaratabilirsiniz. TV arkası ahşap duvar panelinin en sık kullanıldığı yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Teraslar
 • Balkonlar
 • Salonlar
 • Oturma odaları

Mutfaklar ve çocuk odaları