Evinizdeki her alanın temiz ve özenli görünmesini beklersiniz. Her ne kadar temiz kullansanız da yıpranan bazı fayansların arası zamanla eskimiş bir görünüme dönüşür. Bu yüzden kirli olmasa bile kirliymiş gibi görünebilir. Özellikle mutfak ve banyonuzda sıklıkla kullandığınız fayansların arasının bakımsız görünmemesi için kullanabileceğiniz çeşitli ürünler vardır.

İki fayans veya iki karonun ortasındaki boşluğa derz adı verilir. Fayanslarınızın arasındaki boşluklu bölgenin daha temiz görünmesini derz kalemi ile sağlayabilirsiniz. Derz boyama kalemi fayansınızın arasındaki dolgunun kararmış ve sararmış görünümünden arınmasını sağlar. Genellikle beyaz olan fayans araları yılların verdiği yıpranma ile griye, siyaha ya da sarımsı bir renge dönüşebilir. Hani temizlik malzemesini kullanırsanız kullanın bazen bu durumdan kurtulmanız imkansız gibi görünür. Derz kalemi kirli görünen fayans aralarından kurtulmak isteyen kişiler için birebirdir. Temiz olsa dahi pis gibi görünen mutfak ve banyonuzu derz boyama kalemi ile yeni görünümüne kavuşturursunuz.

Özellikle fayans aralarında kullanılan bu ürünü seramik ve beton gibi yapıların arasında da kullanabilirsiniz. Derz dolgu kalemi sayesinde eviniz eskise ya da yıpransa bile mutfak tezgâhınızın arkasındaki fayansların ya da banyonuzdaki fayansların estetik görünümünü koruması mümkün olur.

Duşakabin ya da küvetinizin banyonuzdaki fayans ile birleştiği bölgelerde de yüksek neme bağlı sararma ve kararmalar gerçekleşir. Bu bölgelerin de temizliği için temizlik malzemeleri yeterli gelmeyebilir. Fayansların yanı sıra küvetlerinizin sararan bölümleri için de derz kalemi tercih edebilirsiniz. Beyaz rengi ile pek çok yüzeyde kullanabileceğiniz ürün evinizdeki eskimiş ve kirli görünen her şeyin estetik görünümüne kavuşmasına yardımcı olur. Küvet gibi yüzeylerin yanı sıra lavabolarınızın fayansla birleşim noktaları için de derz boyama kalemi kullanılabilir. Ürünün işlevsel kullanımı sayesinde evinizdeki pek çok ihtiyacınızı kolaylıkla giderebilirsiniz.  

Yaşadığınız alanın bakımsız görünmesi kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Özellikle sık kullanılan ve nemin yoğun olduğu bölgelerde fayansların arasındaki renk hızlı bir şekilde bozulabilir. Fayans, seramik ve karoların arasındaki dolguları temizlemesi de zordur. Oldukça dar bir alan olduğu için istediğiniz temizliği sağlayamayabilirsiniz. Bazen dar alanlara ulaşsanız dahi fayans arasındaki dolguları istediğiniz gibi temizlememeniz de mümkündür.

Bu dolgular farklı bir materyalden oluştuğu için sıradan temizlik malzemelerine karşı dayanıklılık gösterebilirler. Derz kalemi beyaz rengi sayesinde mutfak ve banyonuzdaki fayansların arasının tertemiz ve estetik görünmesini sağlarsınız. Böylece evinize gelen misafirlerin temizlik konusunda ne düşüneceği konusunda endişelenmenize de gerek kalmayacaktır. Ürünün beyazın yanı sıra farklı renk seçenekleri de vardır. Çeşitli renklerdeki dolgular üzerinde etkilidir.

Üstelik derz kalemini yalnızca fayans arası değil çeşitli yüzeylerde de tercih edebilirsiniz. Duvar ve ahşap gibi yüzeyler üzerinde de etkili olur. Evinizin her alanında estetik ve temiz bir görünüme bu sayede kavuşabilirsiniz. Çeşitli yüzeylerin temiz olsa dahi kirli görünümünü engellemek için bu ürün sıklıkla tercih edilir. Nemli ortamdan dolayı eskidikçe kirli gibi görünen fayans arası dolgulara derz kalemi ile veda edin.

Derz Kalemi Nasıl Kullanılır?

Kalem formunda olan ürünün kullanımı oldukça konforlu ve pratiktir. Evinizde rahatça istediğiniz alana uygulamanız mümkündür. Eskimiş ve kirli görünen fayans aralarına veda ederken derz kalemi nasıl kullanılır diye endişe etmenize gerek yoktur.

Kalemi fayansların arasında siyahlaşmış bölgelerin üzerinde kalem gibi çizgiler çekerek uygulayabilirsiniz. Kapağını açarak derzlerin arasında gezdirmeniz yeterlidir. Bu sayede yıpranmış görünen derzlere kolaylıkla veda edebilirsiniz. Zorlu derz lekeleri için dolgu kalemi en pratik ürünlerden biridir. Tıpkı ilk yapıldığı zamandaki rengine bu şekilde kavuşursunuz. Derzlerinin temiz kalmasını isteyen fakat fayans derz kalemi nasıl kullanılır bilmeyen kişilerin de ürünü kolayca çözmesi mümkündür. Kapaklı ve kalem formundaki derz kalemini tıpkı bir dakstil kullanır gibi uygularsınız. Kolaylıkla uygulayacağınız derz boyama kaleminin belli bir kuruma süresi bulunur. Kullandığınız alana ve miktara göre ürünün kuruma süresi değişkenlik gösterebilir. Derz boyaması ortalama olarak iki saat içerisinde kurur.  Ancak tam anlamıyla kurumasını istediğiniz bölge için 24 saat kadar beklemeniz gerekir. Genellikle mutfak ve banyo gibi nem oranı yüksek alanlarda kullanıldığı için derzin kuruma süresi de gecikebilir. Derz uyguladığınız alan kuruyana kadar mümkün olduğunda su sıçratmamanız kalemin daha hızlı kurumasına yardımcı olur.

Derz kalemi ne kadar alan boyar sorusunun cevabı ise tamamen kullanımınıza bağlıdır. Oldukça ince bir alana uygulayacağınız için derz kalemi ile pek çok yeri boyamanız mümkündür. Fayans araları oldukça ince oldukları için az miktarda boya harcanır. Bu yüzden derz kaleminizle büyük alanları boyamanız bile mümkün olur. 

Tek bir kalem tercih etmek yerine set halindeki derz boyama kalemlerini tercih etmeniz daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olur. Set halinde tercih edeceğiniz derz kalemleri sayesinde fayans araları eskimiş görünüm aldıkça yenilersiniz. Böylelikle evinizin her alanı her an temiz görünür.

Derz Kalemi Ne Kadar Dayanır?

Sararmış fayans arası görünümünden şikayetçi olan kişiler derz dolgu kalemi ile fayans aralarının bembeyaz görünmesini sağlayabilir. Temiz görünen fayans araları derz kalemi ne kadar dayanır sorusunu akla getirir. Derz kaleminin boyasının dayanıklılık süresi tamamen sizin kullanımınıza bağlıdır. Boyama kaleminin kalıcılığı uygulandığı yüzeye, kullanıldığı bölgeye ve kullanılan bölgenin şartlarına bağlı olarak değişir.

Nem oranı yüksek alan ve yüzeylerde fayans arası gibi alanlar daha hızlı sararır. Bu yüzden derz kalemi en sık mutfak ve banyolarda kullanılır. Evin en nemli alanları banyo ve mutfaklarınızdır. Sürekli yemek pişen ocağınızın arkasındaki fayansların arası yemeklerden çıkan buharlar sebebiyle kısa sürede sararır ya da kirlenir. Normal temizlik malzemeleri ile çıkaramadığınız bu lekeler üzerinde derz boyama kalemleri etkili olur. Dayanıklılık süreleri de bu yüzden kullanıldığı alana göre değişir.

Banyonuzda da sık sık su kullandığınız için fayans aralarında, küvette ya da lavabo kenarlarında sararma meydana gelir. Genellikle penceresi bulunmayan ya da oldukça küçük bir pencereye sahip olan banyolarda nemli bir hava hâkim olur. Bu yüzden derz kalemi kullanma gereği duyarsınız.

Banyonuzda kullandığınız derz kalemi ile mutfağınızda kullandığınız kalemin dayanıklılığı bile değişkenlik gösterebilir. Kalemlerin dayanıklılığı çeşitlerine ve kullanıldıkları bölgenin özelliklerine göre değişir. Ancak evinizin bakımında oldukça bütçe dostu bir çözüm olan derz kalemleri uzun süre boyunca fayans aralarınızın temiz görünmesini sağlar.

Derz Kalemi Fiyatları

Evinizdeki fayans arası gibi bölümlerin eskimiş görüntüsünü gideren derz kalemlerinin pek çok farklı marka alternatifi vardır. Derz kalemlerinin boyutları ve özellikleri de değişkenlik gösterebilir. Buna bağlı olarak derz boyama kalemlerinin fiyatları da değişir. Ancak ürünler evinizdeki sararmış ve yıpranmış görünümden kurtulmanız için oldukça pratik ve bütçe dostudur. Ekonomik bir şekilde bakımsız fayans arası görünümünden kurtulmanız mümkündür. Uygulaması da oldukça basit olan derz kalemi uzun süre fayans aralarınızın ya da uyguladığınız diğer bölgelerin beyaz kalmasını sağlar. Yedek uçlu ve derz dolgusu içerikli setleri tercih ettiğinizde ürünü daha uzun süre kullanabilirsiniz. Derz dolgusu ve kaleminin kullanımı çoğu temizlik malzemelerinden de bütçe dostu fiyata gelir. Pek çok temizlik ürünü ile deneyip çıkaramadığınız fayans arası lekelerinde derz kalemleri etkili bir çözüm sunar.