Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı ürünler hanelerde yerini almaya başladı. Evlerde kullanılan ürünler akıllı hale geldikçe, onlardan alınan verim artış göstermekle birlikte aynı zamanda pek çok kişide merak da uyandırıyor. Geçmiş dönem çizgi filmlerinde izlenen gelecek projeleri birer birer gerçek oluyor ve sizler buna şahit olmanın keyfini sürüyorsunuz.

İnsan gücüne ihtiyaç duymadan, evde artık pek çok işin yapılması mümkün hale geldi. Çamaşır, bulaşık makinesi, kahve makinesi gibi sıradanlaşan elektrikli ev aletlerinin yanı sıra son dönemlerde popüler hale gelen robot süpürgeler de bunlardan biri oldu. Hem zamandan hem de insan gücünden tasarruf sağlayan bu akıllı cihazlar sayesinde, gün geçtikçe insan hayatı daha konforlu ve daha güzel bir hal aldığı yadsınamaz bir gerçek. 

Ev hayatını kolaylaştıran ve ev halkına konfor sağlayan ürünlerden biri de akıllı prizler. Akıllı priz evlerde bulunan elektrikli cihazlara bağlanan, çeşitli yerlerden kontrol edebilme imkanı sunan ve evde kullanılan prizle bütünleşen bir cihaz olarak tanımlanabilir. 

Akıllı prizler sadece akıllı ürünlerle birlikte kullanılmıyor. Size evdeki tüm elektrikli cihazları akıllı hale getirmeyi vaat ediyor. Dolayısıyla yalnızca bir akıllı priz sayesinde, çocukken hayalini kurduğunuz akıllı ev sistemine kavuşma imkanınız bulunuyor. 

Genel anlamda bakacak olursanız, akıllı prizler, internete bağlanma özelliği olmayan, prize bağlı çalışan elektrikli aletlerinizi, akıllı priz sayesinde internet üzerinden yönetebilme imkanı sunar. Akıllı prizler internet kullanarak yönetildiği için dünyanın herhangi bir yerinden akıllı prize bağlı olan çamaşır makinesi, ocak, ütü gibi elektrikli cihazlarınızı açıp kapatabilme olanağı tanır.

Akıllı Priz Ne İşe Yarar?

Yapay zeka, teknolojik ürünler, internetin yaygınlaşması ve kolaylaşan bir hayat. Çocukken hayalini kurduğunuz, çizgi romanlarda okuduğunuz o dünya yavaş yavaş etrafınızda gerçeğe dönüşüyor. Teknolojinin nimetlerinden faydalanan herkes, hayatını kolaylaştırıyor ve zamandan tasarruf ediyor. Peki bu nimetlerden biri olan akıllı prizler ne işe yarar? Gelin birlikte bakalım.

Akıllı prizler, evdeki elektrikli cihazların enerji kullanımını yönetmeye ve kontrol etmeye yardımcı olurlar. Örneğin, bir akıllı priz sayesinde evde bulunan bir lambayı zamanlamaya veya bir cep telefonu uygulaması kullanarak uzaktan kontrol etmeye olanak sağlar. 

Ayrıca, akıllı prizler sayesinde evdeki cihazların ne zaman çalıştıklarını ve ne kadar enerji harcadıklarını takip edebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, cihazların enerji tasarruflu bir şekilde çalışmasını sağlayabilir ve evinizdeki elektrik faturasını düşürebilirsiniz. Tasarruf ederken aynı zamanda bu denli teknolojik bir cihazdan yararlanmak kulağa oldukça hoş geliyor. 

Akıllı prizler aynı zamanda evde bulunan cihazların güvenliğini de artırır. Örneğin, bir akıllı priz sayesinde evde bulunan bir buzdolabının arızalanması durumunda, buzdolabının çalışmasını durdurabilir ve böylece evde yangın riskini azaltabilirsiniz. Akıllı prizler, ayrıca evdeki cihazların kullanımını takip etmenize yardımcı olur. Örneğin, bir akıllı priz sayesinde evdeki bir TV’nin ne zaman ve ne kadar süre izlendiğini takip edebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, evdeki cihazların daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Çocukların günlük televizyon izleme sınırlarını kontrol edebilir, kendiniz için de yeni düzenlemeler yapabilirsiniz.

Wi-Fi Akıllı Priz Ne İşe Yarar?

Akıllı evler, elbette herkesin içinde yaşamak isteyeceği ev türlerinden biri. Ancak akıllı özelliklere sahip olmayan evinizi, akıllı eve dönüştürmek Wi-Fi akıllı priz kullanımıyla mümkün hale geliyor. Akıllı prizlerin bir kısmı Bluetooth veya diğer haberleşme altyapısını kullanıyor ancak genel anlamda pek çoğu Wi-Fi özelliğine sahip. Hangisi daha pratik diye sorarsanız, şüphesiz Wi-Fi akıllı prizler hem kullanım hem de sağladığı avantajlar açısından oldukça sık tercih ediliyor. 

Wi-Fi akıllı prizler sayesinde, siz evde yokken cihazlarınızın ne zaman açık veya kapalı olduğunu takip edebilir ve cihazlarınızın ne zaman çalıştığını görebilirsiniz. Bu durum çocuklarınızın televizyon izleme, bilgisayar kullanma gibi alışkanlıklarını görmek ve takibini yapmak açısından oldukça kıymetlidir. Böylece siz evde yokken bile ebeveyn kontrolü sağlamış olursunuz. 

Wi-Fi akıllı prizler, genel olarak iOS ya da Android uygulamalara sahip. Bu sayede telefonunuza indireceğiniz uygulamayı kullanarak evdeki elektronik cihazları kontrol etme imkanı sunuyor. İnternete bağlı olduğunuz her alanda erişim sağlayabileceğiniz Wi-Fi akıllı prizler sayesinde aklınız, evde ya da iş yerinde kalmıyor. 

Seyahate çıktığınızda, evinizin ışıkları kapalı konumda bulunur. Ancak birkaç akşam evde ışık görünmediğinde, bu durum hırsızlara davetiye çıkarabilir. Bu tür istenmeyen durumların önüne geçebilmek adına, Wi-Fi akıllı priziniz takılı konumdayken, evinizin tüm ışıklarını uzaktan açma şansınız bulunur. Bu sayede, evde olmasanız bile akşamları evinizin lambaları açık kalabilir. Gündüz, telefonunuz aracılığıyla tekrar kapatabilirsiniz.

Akıllı prizler, ayrıca evinizdeki ısıtma ve soğutma sistemleri gibi büyük elektronik cihazları da yönetebilir. Örneğin, evinizdeki kalorifer sistemini sadece evde olduğunuz zamanlarda çalıştırabilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca, akıllı prizler sayesinde cihazlarınızı evden uzakta bile yönetebilirsiniz. Örneğin, evden uzaktayken evinizdeki ısıtma sistemini kapatabilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Akıllı Priz Nasıl Kullanılır?

Akıllı prizler, evlerinizdeki elektronik cihazlarınızı daha akıllı hale getirir ve evinizdeki enerji tasarrufu sağlar. cihazlarınızın enerji tasarrufu için otomatik olarak kapatılmasını ve açılmasını sağlayan akıllı prizleri kullanarak hayatınızı daha kolay ve keyifli hale getirmek istemez misiniz?

Hayat konforunuzu arttıran ve hayatınızı kolaylaştıran akıllı prizler pek çok açıdan sizlere fayda sunar. Akıllı prizler, genellikle evinizdeki mevcut prizlerle uyumlu olarak tasarlandığından, kurulumu oldukça kolaydır. Akıllı prizi kullanmak için, öncelikle evinizdeki mevcut prizlerinize uygun bir akıllı priz seçerek işe başlamanız gerekir. Daha sonra, akıllı prizi evde kullandığınız normal prizinize takıp ve cihazınızın fişini akıllı prize takmanız yeterli. Akıllı priz kullanmaya başlamadan önce, genellikle bir uygulama indirip telefonunuza yüklemeniz gerekir. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamaya kişisel bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.

Uygulamada, telefon numaranız ya da e-mail hesabınızla bir kullanıcı profili oluşturabilirsiniz. Bilgilerinizi kullanarak uygulamada oturum açmanız ve akıllı ev oluşturma işlemine başlayabilirsiniz. Evde kullandığınız akıllı prizlerde kullanmak istediğiniz, elektronik cihazları ya da lambaları uygulamaya ekleyebilirsiniz. Bu sayede akıllı prize bağlı ürünlerin listesini, açık veya kapalı halde durumlarını uygulama üzerinden görüntüleme şansı elde edersiniz.

Akıllı priz mobil uygulamalarının arayüzü de son derece kullanışlı ve pratiktir. Bu uygulama üzerinden cihazlarınızı yönetebilir ve cihazlarınızın ne zaman çalıştığını izleme imkanınız bulunur. Böylece, istediğiniz elektronik cihazları açıp kapatabilir, gün sonunda hangisinin ne kadar süre boyunca faaliyet gösterdiğinin takibini yapabilirsiniz. Yaşanan alanın güzelleşmesi, şüphesiz ki insanın ruhuna ve bedenine iyi gelen bir durum. Siz de evde konfor sağlayan akıllı bir sistem kurmak arayışında iseniz, Evidea’da bulunan akıllı prizlere göz atabilirsiniz. Bluetooth, Wi-Fi ya da diğer farklı sistemlerin kullanıldığı akıllı prizler aracılığıyla günlük hayatta pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. 

Teknolojinin çeşitli imkanlarını kullanarak hayatınızı daha kolay bir hale getirmek, sizin için de eğlenceli bir sürece dönüşür. Bu ürünlerin kullanımı hem keyif verir hem de pek çok alanda tasarruf yapmanızı sağlar. Bu sayede, zamanınızı hayatı yaşamaya ayırabilir, hayatın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.