Yazlık ev denilince tatilden sonra akla ilk yazdan yaza buluşulup hasret giderilen komşuluklar, arkadaşlıklar gelir. Çünkü yazlık ev aslında ikinci bir evdir. Her ne kadar yazdan yaza gidiliyor şeklinde düşünülse de, oranın da bakıma ve özene ihtiyacı vardır. Bu sebeple havaların ısınmasını fırsat bilerek geç kalmadan yazlık ev dekorasyonu için ufak adımlar atmaya başlamalısınız.

Yazlık ev için dekorasyon fikirleri ile dolu bu rehberimizde aynı zamanda yazlık evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gerekenleri ve püf noktaları bulabilirsiniz.

Yazlık Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır? 

Tatil denildiğinde aklından “dinlenmek” kelimesini geçirmeyen yoktur. Yazlık ev dekorasyonu denildiğinde ise genellikle sürekli olarak yaşadığınız evdeki eskiyen eşyalarınızı yazlık eve taşımak anlamı çıkarılır. Oysa ki yazlık evlerinizin dinlenmeye uygun olması gerekir. Eski, parçalanmış ya da solmuş eşyalar size rahatsızlık verip tatilinizi mahvedebilir. Konforlu ve rahatlatıcı bir ortamda tatil yapmak ile sıkıldığınız eşyalarınızın arasında tatil yapmak aynı şey değildir. Yazlık evinizi ne kadar önemserseniz oraya gitmek için de o kadar hevesli olur, tatilinizi sonuna kadar keyifli hale getirebilirsiniz.

Yazlık evinizde yapabileceğiniz birçok büyüklü küçüklü değişiklik mevcuttur. En ufak bir değişikliğin bile evinizin atmosferini değiştireceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bütün değişiklikleri bir arada yapmak için imkanlarınız el vermiyor olabilir. Böyle bir durumda arada bir birkaç değişiklik yaparak, kısa sürede tamamen kullanışlı ve dinlenmeye uygun bir ortam hazırlayabilirsiniz. Gelin yazlık ev dekorasyonu nasıl yapılır sorunuzu cevaplarken aynı zamanda yazlık ev dekorasyonundaki püf noktalara da bir göz atalım.

  • Yazlık evinizin duvarlarıyla özel olarak ilgilenmelisiniz. Çoğu zaman yazlık ev duvar dekorasyonu eşyalardan da önce gelir. Çünkü dinlenmek için gittiğiniz bir yerin duvarlarının hasarlı, küflü ya da iç karartıcı diyebileceğimiz renklerle boyalı olması tatilinizi boşa çıkarabilir. Sırf duvar renkleri, ışığı engelleyen fazlalık bir duvar yüzünden güneşten faydalanamıyor olmak can sıkıcı hale gelebilir. Bu yüzden özellikle renkler evinizi karanlık bırakıyorsa müsait bir zaman diliminde bu olumsuz durumlar düzeltilmelidir. Boya rengi seçerken yaz renkleri referans alınabileceği gibi açık tonlarda boyamalar yapılması da uygundur. Aynı durum yazlık ev dış cephe dekorasyonları açısından da önemlidir. Dış cephe boyasının hasarlı ve kötü bir görüntüde olması bahçede geçireceğiniz zamanı olumsuz etkiler. Belki de evinize gireceğiniz zaman bu detaylar gözünüze batıp rahatınızı kaçırabilir.
  • Yazlık evde çok fazla eşya hem temizliği, hem toplaması uzun vakitler alacağından tercih edilmemelidir. Tatil için gittiğiniz bir evde sürekli kırlent, halı ya da vazo, biblo gibi dekoratif obje temizlemek istemezsiniz. Bu yüzden yazlık ev salon dekorasyonu yaparken olabildiğince hem sizi hem gözünüzü yormayacak malzemeleri kullanmalısınız.
  • Evinizdeki eski eşyaları yazlık evinize taşımak için çok uygun görüyorsanız, bu eşyaları taşımadan önce mutlaka yenilemelisiniz. Örneğin sandalyelerinizi cilalayabilir ya da koltuklarınızın yüzlerini tamir ettirebilirsiniz. Böylelikle hem yeni eşyalara harcayacağınız para cebinizde kalır hem de yeni gibi eşyalara daha az bir maliyetle sahip olabilirsiniz.
  • Yazlık evler yalnızca deniz kenarında olmak zorunda değildir. Kırsal bir alanda, göl kenarında da bir yazlık eviniz olabilir. Bu durumda ortamın atmosferine uygun olarak yapacağınız bir dekorasyonda çok farklı bir enerji yakalayabilirsiniz. Örneğin, denizi simgeleyen mavi rengi kullanmak yerine toprak ya da kiremit renklerini kullanabilirsiniz. Huzur bulmak için deniz kenarını değil de, göl kenarını tercih ettiyseniz buna göre bir dekorasyon yapmak huzurunuzu artıracaktır. Bu durum aynı şekilde ormanın içerisinde bulunan bir yazlık eviniz varsa da geçerlidir. Burada da yeşil, toprak, kiremit tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Duvarlarınızın bir bölümünde kiremit duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. 
  • Küçük yazlık ev dekorasyonu konusunda biraz daha dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü adı üstünde küçük bir yazlık evdir ve eşyalarınızın boyutu burada çok büyük önem taşır. Kocaman kanepeler ya da masalar evinizde hareket alanı bırakmaz. Bu yüzden küçük yazlık evlerde daha çok tekli ve küçük boyutlarda eşyalar kullanmak uygundur. Yine bu evlerde de duvar boyasının önemi ortaya çıkar. Çünkü zaten küçük olan bir evin boyalarının onu daha küçük göstermesini istemezsiniz. Yazlık eviniz küçükse daha açık tonlarda, ışığı yansıtacak boyalar kullanırken kontrast yaratmak ve odanızı daha büyük göstermek için bir duvarı koyu bir renge boyararak odanızı ferah bir hale getirebilirsiniz.

Yazlık Ev Dekorasyon Ürünleri ve Önerileri

Yazlık ev dekorasyon ürünleri zevke ya da ihtiyaca göre çeşitliliği olsa da en çok tercih edilebilecek birkaç yazlık ev dekorasyon önerileri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Saksı Rafları

Yazlık evler için dekoratif saksı rafları gerçekten en iyi seçeneklerden birisidir. Özellikle boş alanları doldurmak için tercih edebileceğiniz bu ürünler, yaz boyunca yetiştirmek istediğiniz çiçeklerin bir arada evinize hoş bir görüntü sağlayacağından da emin olabilirsiniz. Çiçek yetiştirmek istemezseniz yapay çiçekler ile de aynı görüntüyü yakalayabilirsiniz. Ormanlık veya kırsal bir alandaki evlerde ise yazlık ev dış dekorasyonu için ahşap kasa kullanılması atmosfer açısından çok daha hoş bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Gaz Lambası

Bahçeli bir yazlık eviniz varsa bahçede geçireceğiniz vakitler uzadıkça uzayabilir. Bahçenizde yazlık ev bahçe dekorasyonu yaparken hem enerji tasarrufu hem de ortamın enerjisi adına gaz lambası ya da cam kandil kullanabilirsiniz. 

Dekoratif Aydınlatma

Aydınlatma için lamba haricinde kullanabileceğiniz birçok seçenek mevcuttur. Led, neon led, mandallı ışık zinciri, üç boyutlu aydınlatıcı aksesuarlar… Dilediğiniz bir ürünü seçerek evinizde bambaşka bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Oda Kokuları

Kokular ortamı değiştiren en önemli detaylardandır. Yazlık ev iç dekorasyon ürünlerinden oda kokuları ile farklı hislerini ortaya çıkarabilirsiniz. Odalarınızda oda kokusu ve koku kesesi bulundurarak huzurun farklı boyutlarını deneyimleyebilirsiniz.

Tablolar

Tablolar da sağdığımız diğer tüm ürünler gibi önemli bir ayrıntıdır. Evin gerçekten havasını baştan sona değiştiren tablolarda en dikkat edilmesi gereken şeyin yaz ile uyumlu olmasıdır. Örneğin yazın kuşların sesini daha fazla duyarız. Bunun için evinizde kuş tablosu kullanmanız güzel olur. Diğer yandan pencere sayınız azsa pencere görünümlü tablo da asabilirsiniz.

Perdeler

Yazlık evi bir kenara bırakarak her evin olmazsa olmazlarından perdeler… Yazlık ev perde dekorasyonu devreye girdiğinde tıpkı duvar boyası ya da eşyaların renklerini seçerken olduğu gibi aynı özeni göstermelisiniz. Çünkü yanlış bir perde seçimi ile eşyalarınız sizin hayal ettiğinizden çok farklı şekilde görünecektir. Yazlık eve perde seçerken daha çok uzun ve salaş modeller tercih etmelisiniz. Uzun olması böceklerin girişini engellemek açısından faydalıdır. Salaş, yani pilelerin olmaması ya da az olması yazlık ev için daha uygun olur.

Salıncak

Hem eğlence hem de dinlence amaçlı kullanılabilecek yegane eşyadır. Keyifli vakit geçirmek için size en uygun salıncağı kolaylıkla bulabilirsiniz. Örneğin hamak, sandalye, salıncak gibi birçok işlevi bir arada sunan ürünler çok kullanışlı bir seçenektir. 

Yazlık ev dekorasyon fikirleri kapsamında rehberimizde yer alan her türlü bilgiyi kendi fikirleriniz ile harmanlayarak ortaya çok yaratıcı şeyler çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken harekete geçip yazlık evinizde neye ihtiyacınız olduğunu, neleri beğenip kullanışlı bulduğunuzu keşfetmenizdir.