Blackout perde, diğer adıyla karartma perde son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir perde çeşidi olmasının yanı sıra birçok açıdan avantaj ve fayda sağlamaktadır. Kullanıldığı ortamı neredeyse tamamen karanlık hale getiren bu perdeler ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Blackout Perde Nedir?

Blackout perde ne demek diye baktığınızda ortamın tamamen karartılması gerektiği durumlarda kullanılabilecek tek perde çeşidi olarak karşınıza çıkar. Stor ve kumaş tarzda iki farklı modeli bulunur. 

Stor perde mekanizmayla, kumaş perde kornişe takılarak kullanılır. Stor perdede kullanılan teknik sıvama adı verilen bir tekniktir. Kumaş perde ise özel bir dokumaya sahiptir. Kumaş perde fonluk olarak kullanılırken, stor perde tek başına kullanılır.

Bu perdeler özel teknolojilerle donatılmış kumaşlardan üretilir. %90’dan fazla ışık engelleme özellikleri bulunur. 3 katmanlı ve alev almayan özel bir yapıları vardır. 

Blackout Perde Özellikleri

Blackout perde özellikleri birçok kişiye hitap edebilecek çeşitliliktedir. Bu sebeple karartma perde ihtiyacı olmayanlar bile sıklıkla tercih etmektedir.

 • Bir ortama giren ışığı %90 oranında ya da daha fazla seviyede engeller.
 • Fonksiyonel, modern ve çok dayanıklı bir perde çeşididir. 
 • Stor ve kornişe takılabilen kumaş tarzında iki çeşidi bulunur.
 • Stor tarzda özel bir yapısı bulunan apreli kumaş kullanılır. Bu kumaş bir boruya sarılıdır ve alt kısmında da düzgün durması için bir çıta bulunur. Dizaynın tümü bir mekanizmaya bağlıdır ve bu mekanizma sayesinde çalışır.
 • Kornişe takılabilen modeller de stor perdede olduğu gibi özel apreli kumaştan üretilir. Aynı işlevdedirler, yalnızca takılma biçimleri farklıdır.
 • Apreli kumaş yangına karşı dayanıklı bir kumaş çeşididir. Blackout perdeler bu kumaşla kaplanır.
 • Fazla güneş alan mekanlarda ışığı engellemek için ilk tercihtir. Ayrıca ısı ve ses yalıtımında da etkilidirler.
 • Özellikle gece mesaisi yapılması gereken meslek elemanları sıklıkla tercih etmektedir.
 • Yatak odalarında olduğu gibi çocuk odalarında da kullanımı oldukça yaygındır.
 • Derin bir uyku imkanı tanıyan bu perdeler aynı zamanda laboratuvar, toplantı odaları, derslikler ya da hastanenin belli bölümlerinde ışığı engellemek için kullanılabilir.
 • En çok siyah rengi tercih edilir. Fakat blackout perde renkleri yeşil, gri, mavi, sarı veya kahve gibi geniş bir renk skalasına da sahiptir. Evinizin eşyaları siyah tonlarına yakınsa sarı, mavi, yeşil gibi renkleri tercih ederek kontrast oluşturabilirsiniz. Açık tonlarda eşyalara sahipseniz gri, siyah ya da kahve gibi renkleri hem uyum gözetip hem yine kontrast oluşturarak kullanabilirsiniz.

Blackout Perde Nasıl Kullanılır?

Blackout perde nerelerde kullanılır ya da nasıl kullanılır sorusu için verilebilecek en iyi cevap için kendinize ihtiyaçlarınızı sormanız gerekir. İhtiyaçlarınızı blackout perde kumaşının diğer kumaşlardan farkını öğrenerek keşfedebilirsiniz.

Standart diyebileceğimiz perde kumaşları yatay ve dikey dokuma ile üretilirler. Blackout kumaş ise üç farklı katmandan oluşur. Üstte ve altta bir kumaş, ortada ise blackout kumaş bulunur. Aynı zamanda dokuması da farklıdır. Blackout kumaş dokunurken yatay ve dikey olarak değil örgü tarzı kullanılır. Bu sayede ışık geçirgenliği önemli ölçüde engellenir.

İhtiyacınız olduğunuzu varsayarak nerelerde ve nasıl kullanabileceğinize dair şöyle bir liste yapalım:

 • Uykuda kalma sürenizi uzatmak, rahat bir uyku deneyimi yaşamak istiyorsanız,
 • Sürekli uykudan uyanan bir çocuğunuz varsa,
 • Yattığınız oda fazla güneş alıyorsa,
 • Çalışma odanızda sıcaklığı sabit tutmak ya da ses olmamasını istiyorsanız,
 • Evinizde film izlerken sinema salonu ortamı oluşturmak sizin için önemliyse,
 • Sunum ve gösteri faaliyetleri gösteren bir sektörde yer alıyorsanız, blackout ya da karartma perde kullanmanız son derece faydalı olacaktır.

Tüm bu listenenlerin yanında stor model tercih edecekseniz rengin bir öneminin olmadığını da bilmeniz gerekir. Kumaş model tercihinde ise renk seçimi çok önemlidir. Kumaşların dokuması stordan farklı olduğu için renk açılabilir, bu yüzden perdenizin performansı da düşer. Kumaş tercih edecekseniz koyu renk olanları tercih etmeniz önemlidir. Koyu renkleri sevmiyorsanız, blackout perdenizi astar şeklinde de kullanabilirsiniz.  

Blackout Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Blackout perde seçiminde uzun süreli kullanım, dayanıklılık gibi detaylar çok önemlidir. Birçok perde blackout özellikli olduğunu iddia ederek ortalama fiyatın altında satılmaktadır. Bu durumda bu perdelere kuşkuyla yaklaşmanız akıllıca olacaktır. 

Blackout perdeler özel apreli kumaştan üretildikleri için uzun süreler, hatta sürekli olarak karartma ihtiyacınızı karşılayabilirken; sahte denebilecek karartma perdeler kısa sürede bu özelliğini yitirir. Aynı zamanda kalitesiz kumaş kullanımından dolayı ortamda kötü bir koku oluşmasına da sebep olabilir. Stor tarzında modelleri tercih ederken de yine aynı detayları göz önünde bulundurmanızın yanı sıra mekanizma kalitesine de dikkat etmelisiniz.

Perdeyi kullanacağınız mekanın tamamen istediğiniz ölçüde karanlık olmasını istiyorsanız, pencere ölçüleri ve kalorifer peteği gibi detaylara da dikkat etmelisiniz. Fon perde ölçüleri hem pencere ölçüleriyle birebir uyumlu olmamalı hem de yanlardan taşmamalıdır. Bu sebeple ölçü alma işini çok dikkatli yapmanız gerekir, aksi takdirde ışık sızması olabilir. 

Blackout Perde Yıkanır mı?

Blackout stor perdeler günlük perdelerle aynı kumaştan üretilmediğinden ve yıkandığında kumaşının zarar görüp işlevi azalabileceğinden dolayı kesinlikle yıkanmamalıdır. Karartma perde nasıl yıkanır sorusu yerine nasıl temizlenir sorusu üzerinde durmalısınız.

 • Blackout perde tavsiye edildiği üzere temizliği sadece yüzeyden yapılmalıdır. Stor perdenin kumaşının katlanmasına izin vermeden, sizin de rahatça hareket edebileceğiniz bir alan belirleyip bu alanda temizlik işlemine başlayabilirsiniz.
 • Perdeyi tamamen ayarladıktan sonra yan kısımda bulunan montaj ayaklarını ve borusunu aynı anda çıkarın.
 • Perdenizi temizlemek için önceden köpüklü bir su hazırlayabilirsiniz. Bu köpüklü su içerisine kumaşa zarar veren ağır kimyasallar kullanmamalısınız.
 • Perdenizin temizliğini çok sulu olmayan, nemli bir sünger yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında sadece su ile durulama yapabilirsiniz.
 • Blackout stor perdelerinizi yerlerinden sökmeden de temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için elektrik süpürgesinin emiş gücünü düşürüp, perdeye zarar vermeyecek şekilde dikkatli bir süpürme ya da toz alma işlemi uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde perdeniz hala takılıyken silme işlemini de uygulayabilirsiniz. Tüm bu perde takılıyken temizleme işlemlerinde stor perdenize çok nazik davranmalısınız.
 • Kornişe takılabilen blackout perdelerin temizliği stor perdelere göre daha kolay olabilir. Klasik perde modelleri gibi bir blackout perde tercih ettiyseniz satın aldığınız yer ile iletişime geçip yıkamaya uygun olup olmadığını ve nasıl yıkamanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • İster stor ister kornişe takılan modellerde olsun, yalnızca perde temizliği ile ilgilenen profesyonel ekiplerden yardım alarak perdelerinizi temizletebilirsiniz.

Blackout Perde Kullananlar ve Yorumları

Blackout perde kullananlar uyku performanslarının önemli ölçüde iyileştiğinden bahsediyor. Blackout perde yorumları ise yoğunlukla yine uyku performansı üzerinde dururken aynı zamanda çalışma odalarında kullananları da içeriyor. Yorumlarda dikkat çeken bir diğer kullanım amacının ise ses yalıtımını sağlaması ve sıcaklığı dengede tutması olduğu ortaya çıkıyor. 

En sık tercih edilen blackout perdenin siyah renkte olduğu, oyun oynamayı veya film izlemeyi sevenlerin siyah rengi tercih ettiği de dikkat çekiyor. Farklı renklerin daha çok dekorasyon amaçlı kullanıldığı, ama yarar bakımından bir şey kaybedilmediği de yorumlar arasında yer alıyor.