Yaşam alanlarını daha konforlu ve dekoratif hale getirmek için büyük projelere ihtiyacınız yoktur. Küçük değişimler, basit işler ve kendiniz yapabileceğiniz eklemeler ile bunu başarabilirsiniz. Hem işlevsel kullanımı hem de dekoratif tarzı ile yaşam alanlarını süsleyen detaylar arasında duvar rafları yer alır. Duvar raflarının minimum derecede yer kaplarken maksimum depolama alanı sunması, popülerlik kazanmasını sağlayan özelliklerinden birisidir. Bu özellikleri sayesinde hem dar hem de geniş yaşam alanlarında kullanıma uygun özellik gösterir. Evler, ofisler, çalışma salonları, restoranlar, kafeler ve daha birçok farklı alanda duvar rafı dekorasyonu kullanılabilir. 

Sizler için hazırladığımız yazımızda farklı malzemelerden duvar rafı yapma fikirlerine yer verdik. Bu seçeneklere göz atarken hem ulaşabileceğiniz malzemeleri hem de rafları ekleyeceğiniz ortamın tarzını göz önünde bulundurmanız önerilir. Fazla modern şekilde düzenlenmiş bir odaya ahşabın geleneksel tarzını yansıtan parçalar eklemeniz uyumsuz bir görüntü ortaya koyacaktır. Dekoratif uyumu yakalayarak rafların vazgeçilmez bir parça olarak görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Duvar Rafı Nasıl Yapılır?

Dekorasyona renk katmak için başladığınız bu projenize ne kadar çok zaman harcamak istediğiniz duvar rafı nasıl yapılır sorusuna verilecek cevabın değişmesinde rol oynar. Çevreden bulabileceğiniz ekstra malzemeleri bir araya getirerek hiçbir para harcamanıza gerek kalmadan raflarınızı oluşturabilirsiniz. Bu seçenek, en çok vaktinizi alacak alternatif olarak adlandırılabilir. Temel malzemelerin bir kısmını veya hepsini satın alarak kendiniz bir araya getirebilirsiniz. Ortalama bir süre gerektiren bu seçenek, sıklıkla kullanılan yoldur. Vaktiniz oldukça kısıtlıysa ancak yaşam alanına yapılacak bu eklemeyi isterseniz hazır duvar rafları tercih edebilirsiniz. Malzemeleri ve parçaları hazır olarak geldiğinden tek yapmanız gereken monte etmektir. Yazımızın geri kalanında çevrenizden bulabileceğiniz veya satın alabileceğiniz malzemelerle oluşturabileceğiniz rafları inceledik. Bu yeni ev projesini gün sonunda rahatlamak ve kendinize vakit ayırmak için uğraştığınız bir hobiye dönüştürebilirsiniz. Kendi ellerinizle oluşturduğunuz bir parçayı evinizde, ofisinizde sürekli olarak görmeninin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. 

Beyaz Duvar Rafları

Beyaz, yaşam alanlarının olduğundan daha büyük ve ferah görünmesi için kullanılan temel renklerden birisidir. Eğer evinizde minimalist, çağdaş veya modern bir dekoratif tarz tercih ettiyseniz beyazın temiz havasından yararlanabilirsiniz. Çevrenizde direkt olarak beyaz renkte ahşap malzemeler bulabilir ve bunları istediğiniz şekillerde monte edebilirsiniz. Eğer bulduğunuz ahşap daha farklı bir renkte ise beyaza boyayarak bu görüntüye ulaşabilirsiniz. Ancak çok koyu bir ahşap rengini tamamıyla beyaza çevirmek için kaliteli bir boyayla birkaç kat boyamanız gerektiğiniz unutmamanızı belirtmekte fayda var. Sadece bir kat boyarsanız koyu rengin hala kendini belli ettiğini fark edebilirsiniz. Bu da estetik olmayan bir görüntüye yol açabilir. 

Şık duvar rafları elde etmek için kare, dikdörtgen, altıgen gibi farklı şekiller yaratabilirsiniz. Rafların sadece alttan desteklenmesini sağlayarak daha açık bir görünüm de elde edebilirsiniz. Eğer duvarınıza birden fazla raf ekleyecek iseniz birbiriyle bağlantılı veya bağlantısız olmalarını sağlayabilirsiniz. 

Ahşap Kasalarla Duvar Rafları

Geleneksel veya bohem bir iç dekorasyona sahipseniz eski ahşap kasaları geri dönüştürerek raflar oluşturabilirsiniz. Meyve ve sebzelerin taşınması için kullanılan kasalar harika raflar sağlar. Kolay şekilde boyanan yüzeyleri sayesinde renkli duvar rafları elde etmek de mümkündür. Çocukların odası için raflar hazırlıyorsanız her kasayı farklı bir renge boyayarak gökkuşağını andıran bir görüntü elde edebilirsiniz. Kasaları oturma odası, salon gibi farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. 

Ahşap kasalarla yapılan raflara dekoratif saksı ve bitkiler yerleştirebilirsiniz. Bitkilerin ve ahşabın kattığı doğal hava sayesinde yaşam alanını daha samimi hale getirebilirsiniz. 

Açık Kahverengi Duvar Rafları

Ahşabın doğal tonlarını boyamadan duvar rafları yapmanız da mümkündür. Evde duvar rafı yapımı için sıklıkla tercih edilen bu görüntü, rustik dekorasyonlara harika şekilde uyum sağlar. Kitapların dizilmesi için yeterli alanı yaratan raflar, kullanışlı bir depolama alanıdır. Açık kahverengi tonları ile sıcak bir renk skalası elde edebilirsiniz. Rafları tekli ahşap paneller şeklinde duvara yerleştirebilirsiniz. Geometrik bir düzen yerine dağınık bir yerleştirme sayesinde rustik dekorasyonu daha iyi yansıtabilirsiniz. Kitapları sadece alttan destekleyen tek bir ahşap panelle raf yapmaya karar verirseniz ağırlığa dikkat etmeniz önerilir. Kitapların ağırlığını taşıyabilecek kadar kalın materyaller kullanmanız ve duvara sağlam şekilde monte etmeniz oldukça önemlidir. Raflara yerleştirdiğiniz kitap sayısını sınırlı tutarak da bu güvenlik önlemini alabilirsiniz. 

Kitapları sadece alttan destekleyen ahşap materyal kullanırken yanlara sabitleyici ağırlıklar koymanız önerilir. Yoksa kitapların bir tarafa devrilerek düşmesi mümkündür. Sabitleyici ağırlıklar taş veya ahşap desenine sahip dekoratif parçalar olabilir. Böylece rustik dekorasyon özelliklerini bozmadan şık bir görüntü elde etmiş olursunuz. Sabitleyici parçalar kullanmak istemezseniz rafları yandan ve üstten devam edecek şekilde tasarlayabilirsiniz. Dört ahşap paneli birleştirerek bu görüntüyü elde edebilirsiniz. Böylece kitapların düşmesi riskini tamamıyla önlemiş olursunuz. 

Uçan Raflar

Modern dekorasyonlarda ön plana çıkan dekorasyonlar arasında uçan raflar veya sihirbaz raflar olarak adlandırılan seçenekler yer alır. İç dizayna sıradışı bir görüntü katan bu parçalar, ofis duvar rafları olarak tercih edilebilir. Ofisinizde tutmanız gereken kitaplar bulunuyorsa ve bu kitapları estetik şekilde sergilemek istiyorsanız uçan raflar tasarlayabilirsiniz. 

Metal veya ahşap malzemeler ile hazırlanabilen raf sistemleridir. Birbirine dik şekilde kesen iki ahşap panelin birleştirilmesi veya bu şekli yansıtan bir metal bulunması gerekir. Boyutlarının bir kitabın kapağı tarafından kapatılacak kadar olması oldukça önemlidir. Çünkü raflara uçan görünümünü veren detay, en alttaki kitabın arka kapağı ile saklanıyor olmasıdır. L şeklindeki bu parça duvara monte edildikten sonra bir kitabın arka kapağı parçayı kapatacak şekilde yerleştirilir. Kapağın alttan sarkmaması için çift taraflı bant kullanılabilir. Raf kitapla kamufle edildikten sonra üzerine başka kitaplar da yerleştirilebilir. Kullandığınız malzemenin dayanıklılığı ve boyutuna göre dizebileceğiniz kitap sayısını belirleyebilirsiniz. 

Camdan Duvar Rafı  

Duvar raf fikirleri arasında en son bahsedeceğimiz malzeme seçeneği camdır. Beyaz raflar gibi camın da konulduğu ortama ferah bir hava kazandırma özelliği bulunur. Kırılma riski bulunduğundan camla yapılan işlemlerde ekstra dikkatli olunması ve üzerine konulan ağırlığın özenle seçilmesi önerilir. Birçok kitap sergileyeceğiniz raflar tasarlamak istiyorsanız ahşap gibi daha dayanıklı alternatiflere yönelmeniz önerilir. Orta boyutlu saksızlar, mumlar, yaşam alanına renk katacak dekoratif parçalar sergilemek için raf oluşturacaksınız camı tercih edebilirsiniz. 

Cam direkt olarak duvara monte edilemeyeceğinden sert plastik benzeri bir malzeme yardımıyla destek oluşturulması önerilir. Duvara monte edilecek ve cam rafı destekleyecek parça için ahşap veya metal kullanılması da mümkündür. Yaşam alanının iç dekorasyonuna ve ulaşabileceğiniz malzemelere en uygun olanı seçerek duvara montesini gerçekleştirebilirsiniz. Çok geniş olmayan bir cam raf oluşturacaksınız başı ve sonu olmak üzere iki uçtan desteklemesi yeterlidir. Geniş raflarda ortadan bir veya iki destek eklemeniz önerilir. Böylece camın ortadan kırılma tehlikesini yok etmiş olursunuz. Temizliği oldukça pratik bir materyal olan cam ile şık dekoratif eşyalar yaratabilirsiniz. Banyodan salonlara kadar evin her odasında cam raflara yer verebilirsiniz. Modern bir havası olan bu tasarım seçeneklerini ofislerde de kullanabilirsiniz. 

Yazımızda sizlerle paylaştığımız duvar raf fikirleri arasından yaşam alanınıza en uygun olana karar verebilirsiniz. Basit malzemeler yardımıyla hazırlanan rafları hemen oluşturabilirsiniz. İster ekstra depolama alanından faydalanmak ister yaşam alanınızı daha kişisel hale getirmek için bu ev projesine başlayabilirsiniz.