Çiçekleri seviyor, hatta evinizde canlı çiçekler yetiştiriyorsanız dekorasyonda neden kullanamayasınız? Hazır yaz kapıdayken evinizin dekorasyonunu değiştirmek isterseniz çiçek desenli ürünler aklınızın bir köşesinde mutlaka bulunsun. Çok iddialı parçalar seçmek istemezseniz, ufak detaylar bile evinizin renklenmesine yardımcı olur. Rehberimizden faydalanarak üzerinde çiçek deseni olan ürünleri evinizde nasıl kullanabileceğiniz, çiçekli ev ürünleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çiçek Desenli Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Özellikle son dönemlerde evde çok fazla kalmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Hatta yaz aylarında da aynı tempoda evde vakit geçirmeniz gerekebilir. Bu durum sizi çok üzüyorsa dışarıyı evinize taşımak için çiçek desenli ev ürünleri almak bahar ve yaz aylarının yaydığı huzuru ve neşeyi yakalamanıza yardımcı olabilir. Gelin bunu nasıl yapabileceğinizi inceleyelim.

Duvar Kağıtları

Çiçek desenli ev dekorasyonu deyince akla ilk duvar kağıtlarının gelmesi tesadüf değildir. Çünkü bu ürünler ulaşılması fazla zamanınızı almayacağı gibi uygulaması da oldukça kolaydır. Genellikle rulo halinde büyük boyutlarda satılırlar. Duvarlarınızın ebatlarını ölçerek ihtiyacınızın ne kadar olduğunu hemen keşfedip çiçekli duvar kağıtlarını inceleyebilirsiniz. İnceleme aşamasında birkaç noktaya dikkat etmenizde büyük fayda var. 

 • Duvar kağıdınızı seçerken mobilyalarınızla uyumlu olmasına özen gösterin. Örneğin koyu çiçekli bir duvar kağıdı ile yine koyu renkli mobilyalar uyumsuz olur ve sizi olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple açık-koyu dengesini iyi sağlamalısınız.
 • Mobilyalarınız siyah, beyaz, krem gibi klasik renkler dışındaki sarı, pembe ya da mürdüm gibi çok tercih edilmeyen renklerdeyse duvar kağıdınızı açık tonlarda tercih etmeniz mobilyalarınızın arka planda kalmasını engeller.
 • Üç boyutlu denilebilecek duvar kağıtları tercih ederseniz bunları sadece bir duvarda kullanmanız daha faydalı olur. Yoksa kendinizi üç boyutlu bir evrenin içerisine hapsolmuş gibi hissedebilirsiniz.
 • Duvar kağıtlarının en güzel kullanım alanlarından birisi de koridorlardır. Evinize adımınızı attığınız gibi çiçeklerle karşılaşabilirsiniz.
 • Duvar kağıdınızı kısa bir vitrinin arkasında kullanmanız doğallık katacaktır. Vitrininizin üzerine vazo yerleştirip, sanki çiçekler vazodan çıkıyormuşcasına bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu tasarım için uygun olan duvar kağıtları mevcuttur.

Halılar

Çiçek deseninin en sık kullanıldığı bir diğer ürün ise halılardır. Hatta halılar genellikle çiçek desenleriyle bezelidir demek de yanlış olmaz. Çok sık kullanılsa da çiçek desenli bir ev dekorasyonunda seçiminizi çiçek desenli halı tarafında kullanmanız doğru olmaz. Çünkü halı tek başına da çok dikkat çeker. Diğer yandan halınız çiçek desenli olursa diğer eşyalarınızın desenli olmaması çok daha uygun olur. Ayrı ayrı seçenekleri değerlendirmek yerine elbette seçiminizi tek bir üründe de kullanabilirsiniz.

Berjerler

Duvar kağıtlarından sonra çiçek deseninin en çok kullanıldığı ürünler berjerlerdir. Özellikle tekli satın almaya uygun olduklarından, koltuk takımınızı tamamen çiçek desenli yapmak istemiyorsanız çiçek desenli berjer almanız çok daha akıllıca olacaktır. 

 • Berjer alırken de kanepelerinizle ve duvar renginizle uyumuna mutlaka dikkat etmelisiniz.
 • Berjeriniz çiçek desenliyse duvar kağıtlarınızı çiçek desenli yapmamanız faydalıdır.
 • Hem berjerde, hem duvar kağıdında çiçek deseni olursa renkler karmaşık bir hal alır ve hoş bir görüntü yerine, kaos ortamı oluşur.

Perdeler

Duvar kağıtları gibi çiçekli perde bulmak ve uygulamak da oldukça kolaydır. Yine tüm ürünler gibi perde seçimi de uyum gözetilerek yapılmalıdır. Örneğin perdenizi çiçekli alacaksanız, diğer ürünlerinizin sade olmasına dikkat etmelisiniz. 

Çiçek Desenli Aksesuarlar

Çiçek desenli ev gereçleri saat, tablo, vazo gibi ürünlerdir ve mobilyalarla aynı şekilde düşünülmemelidir. 

 • Perdeleriniz çiçekliyse önünde çiçekli büyük bir vazo konumlandırabilirsiniz.
 • Çiçekli bir tablo ile saati yan yana kullanabilirsiniz. 
 • Burada renk ve desen uyumunu gözetmeniz daha önemlidir. 
 • Aksesuarların birbirini gölgelememesi ve kapatmaması gerekir.

Çiçek İşlemeli Mobilyalar

Karyolası, TV sehpası ya da dolap kapakları gibi ürünlerin bazılarında çiçek işlemesi görmüş olabilirsiniz. Bu durumda da odanızdaki çiçek desenli ürünlerin miktarını en az seviyede tutup, mobilyalarınızı arka plana atmamaya dikkat etmelisiniz. Diğer yandan bazı işlemeler çok fazla dikkat çekmeyen özellikte olduğundan hangi desenli ürününüzü daha çok beğeniyorsanız onu öne çıkarabilirsiniz.

Aydınlatma

Abajur, sarkıt lamba ya da masa lambası gibi aydınlatma ürünlerinde çiçek desenleri sıklıkla kullanılır. Bu tarz bir aydınlatma ürünü almayı düşünüyorsanız renk uyumu dışında diğer desenli eşyalarınız ile mesafesine dikkat etmelisiniz. Örneğin çiçekli berjerlerinizin ya da perdelerinizin yanında değil de daha çok boş bir duvar önünde veya sade olan kanepenizin kenarında konumlandırabilirsiniz.

Yazlık Evlerde Çiçek Desenli Dekorasyonun Püf Noktaları

Yazlık ev çiçek desenli ürünler için aslında ideal mekanlardır. Fakat yazlık evlerde dış mekan ile uyum da devreye girer.

 • Bol çiçekli bir bahçeniz varsa çiçeklerinizle uyumlu ürünler seçmelisiniz.
 • Balkonunuzda çiçek yetiştiriyorsanız perdeleriniz sade ya da yetiştirdiğiniz çiçeklerle uyumlu olmalıdır.
 • Yazlık evler konum itibariyle genellikle denize yakın ve bol güneş aldıklarından ürünlerinizi de çok canlı renklerden seçebilirsiniz. Daha çok sarı ve mavi tonları kullanmak hem evinizin çok daha aydınlık olmasına yardımcı olur hem de doğal ortamla uyum yakalarsınız.
 • Yazlık evlerin dış mekanı da çiçekli ürünlerin kullanımına uygundur. Dış mekanda, örneğin bahçenizin bir duvarına çiçek desenleri çizebilir veya çiçekli paletler yapıp içlerine bahçe malzemelerinizi doldurabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Yükselen Trend: Çiçek Desenli Ürünler

Çiçek desenli ürünler modası eskimiş gibi görünse de günümüzde yeniden popüler olmaya başladı. Hatta çiçek desenli olup da fazla dikkat çekmeyeceğini düşündüğünüz birçok ürün artık salonların tüm dekorasyonunu etkileyebilir hale geldi.

Kırtlentler

Eski yıllarda ev dekorasyonu adına belki de hiçbir şey ifade etmeyen çiçek desenli kırlentler, artık odalarda iddialı değişiklikler yapılmak istenmediğinde en sık kullanılan ürün haline geldi. Yeni bir kanepe almak ya da kanepelerinizi kaplatmak istemediğinizde rahatlıkla  kullanabilirsiniz. Perdeleriniz ya da duvar kağıtlarınız desenliyse onlarla uyumuna dikkat etmelisiniz.

Tavla 

Evet, tavlaların da çiçek desenli olanları var. Dış kaplamasında kullanılabileceği gibi, iç çizgilerinin de yaprak desenli olduğuna belki rastlamışsınızdır. Tavla oynamayı seviyorsanız masanızın hem keyfinizi yerine getirmesi hem de masanızın üzerini renklendirmesi için çiçek desenli tavla alabilirsiniz.

Ayna

Çiçek desenlerinin banyoda veya tuvalette sadece havlu ya da paspas ile kullanıldığını düşünmemelisiniz. Kenarında köşesinde çiçek deseni olan aynalarla banyonuzda da çiçek desenlerini kullanabilirsiniz.

Klozet Kapağı

Son zamanlarda fazla dikkat çeken bir detaydır. Klozet kapaklarında çiçek desenli kaplar kullanıldığını gördüğünüzde şaşırmamalısınız. Genellikle paspas seti içerisinde satılırlar, fakat tekli olarak da satılan modelleri mevcuttur.

Küçük Ev Aletleri

Çok sık olmasa da bazı küçük ev aletlerinde çiçek desenleri kullanılır. En sık kullanıldığı alet ise tartılar olabilir. Bunun dışında bazı sınırlı sayıda üretilmiş aletlerde de kullanılabilir.

Masa Örtüleri

Karşınıza sıklıkla çıkabilecek bir ürün olsa da yanlış kullanımları da mevcuttur. Hem örtünün hem saldalyelerin çiçekli olduğu durumlar da mevcuttur. Hatalı kullanıma en güzel örnek de diyebiliriz. Çiçek desenli masa örtüsü kullanacaksanız sandalyeleriniz oldukça sade olmalıdır. Ayrıca çiçek desenli tabak kullanıyor da olabilirsiniz. Bu defa da ikisinden biri arasında seçim yapmanız gerekir. Yoksa masanızda şıklık yakalamak için çıktığınız bu yolda karmakarışık bir görüntü elde edebilirsiniz.