Bir yatak odası dekorasyonunda hem uyumak hem de kişisel eşyalarınızı, giysilerinizi depolamak için eşyalara ihtiyacınız olur. Yatak odalarında akla ilk olarak sakin ve rahat uyumaya yönelik bir dekorasyon stili gelir ancak fonksiyonel bir düzenleme de ayrıca gerekir. Yatak odanızda dolaplar ve şifonyerin yanı sıra, etkin kullanabileceğiniz bir yer daha var: Yatağınızın ayakucu.

Yatak odası dekorasyonu yaparken birçok seçenek karşınıza çıkar. Gardırop, şifonyer, boy aynası, tuvalet masası, abajurlar, halılar ve perdelerden sonra başka ihtiyacınız ve kullanım alanınız kalmadığını düşünebilirsiniz. Ancak yatağınızın ayakucu kısmı, eşya depolamak için size hatırı sayılır bir alan sunar. Bu alana ayakucu pufu veya sandıklı puf koyabilir, pufunuzu üzerinde oturmak veya bazı eşyalarınızı koymak için kullanabilirsiniz. Daha geniş bir kullanım seçeneği için bank da tercih edebilir, yatağınızın ayakucunda masa görünümü elde edebilirsiniz. Bu alan hem dekoratif hem de kullanışlı. Seçenekler oldukça geniş. İşte bunlardan bazıları…

Geniş ayakucu

Modern tarzda döşenmiş bir odada mobilyaların düz hatları dikkat çeker. Yatak odaları ise kumaş dokuların, yatak örtülerinin, yastıkların ve battaniyelerin ön planda olduğu yumuşak bir ortamdır. Dengeli bir görünüm sağlamak için mobilyanızın devamı niteliğinde geniş bir ayakucu kullanmak odaya oldukça çarpıcı bir hava katar.

Saklama kutularından yararlanın

Şık saklama kutuları veya dekoratif sepetler kullanarak yatak ayakucu kısmını yatay bir dolap gibi değerlendirebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonunuzu zenginleştiren birçok seçenek ile istediğiniz zaman tarz değişikliğine de gidebilirsiniz.

Dekorasyon için ayakucu

Sade bir bank alarak yatak başı ile uyumlu bir renk seçimi yapabilir ve mobilyaları tamamlayıcı olarak yatak odanızda yer verebilirsiniz. Dağınıklığı kamufle edici bir seçenek olarak da bank kullanmak iyi bir fikir. Hem fonksiyonel hem de dekoratif bir eşya olarak en sade tasarımlı bank bile işinize yarar.  

Yatak ayakucunu sadece dekorasyon için kullanmanız da mümkün. Yatak odası dekorasyonunda belirli bir temanız varsa, görüntüyü tamamlayıcı ve odaya denge getiren bir unsur olarak yatağın uç kısmını doldurmak gerekir. Odanın merkezinde stil temasını vurgulamak önemlidir. Bank ve puflar bu açıdan oldukça iyi birer tamamlayıcıdır.

Puflardan yararlanın

Fazla dolabın, çekmecenin veya saklama alanının olmadığı bir odada çeşitli sepetler, kutular, sandıklar hem göze hitap eder hem de oldukça iş görür. Bohem, etnik veya rustik dekorasyon stillerinin her birine uyumlu hasır seçenekler genel atmosfere uyum gösterir ve göz dolduran bir etki sağlar.Ayakucu bankları her dekorasyon stilinde kendine yer bulsa da kuşkusuz ilk akla geldikleri yer, klasik tarzda döşenmiş yatak odalarıdır. İhtişamlı bir görünüm sağlamak veya asalet vurgusu yapmak için ayakucu bankları ve pufları sadece bir dekoratif öğe olarak bile ayrı öneme sahip. Birbirinden şık seçenekleriyle, sadece tamamlayıcı bir unsur olarak da kullanılmaya değerler.