Hareketli geçen bir günün sonunda iyi bir uykuyu herkes hak eder. Rahat geçen bir gece sonunda güne dinç başlamak için yatağın rahatlığı kadar, uyku ortamının düzeni de etkilidir. Güzel bir uyku çekmenize yardımcı olacak yatak odası düzenlemesi için dikkat edilecek bazı şeyler var.

Doğal renkler kullanın

Sakinleşmek ve rahatlamak için gittiğimiz yeri, doğayı düşünün. Toprak ve gök yüzü tonları, ahşap malzemeler ve yumuşak dokular, doğayı anımsatan her şey aynı zamanda huzur da vericidir.  Zihni uyaran canlı renklerin yatak odaları için pek de uygun olduğu söylenemez. Ancak yumuşak tonlarda kavuniçi, sütlü kahve, ekru, bej gibi renkler, doğanın binbir rengi içinde en uygun tonlar olarak yatak odalarını süsleyebilir. Işık alan bir yatak odasında kahverengi fon perdeler tercih edebilir, ışıktan rahatsız olmuyor ve hatta kolay uyanmak için gün ışığına ihtiyaç duyuyorsanız açık pudra tonlarda fonlar seçebilirsiniz. Özellikle zemin rengini tamamlayıcı tonlar kullanmak, doğallığı vurgular.

Basit düşünün ve odayı sadeleştirin

Yatak odaları, yıllar geçtikçe evin bir nevi depo alanı haline gelirler. İster istemez gelişen bu durum, göz yoran ve uyku kalitesini etkileyen bir hale gelir. Bir yatak odasının en büyük ihtiyacı daha fazla eşya değil, sadeliktir. Huzur veren bir uyku ortamı için en baştan başlayın ve büyük bir sadeleşmeye gidin. Uyumak için tek ihtiyacınız aslında bir yatak, bir nevresim takımı, yastık ve de başucunuzdaki saat gibi eşyalar için bir komodin. İlk ihtiyaçlarda sadeleştikten sonra odada zevkinize uygun dekoratif dokunuşlarla sıcaklık sağlamak hem kolay hem de keyifli. Yapay bir saksı bitkisi, modaya uygun, örneğin metalik bir aydınlatma ve pastel renkler, huzurlu bir dinlenme ortamı için harika seçimler.

En yumuşak dokuları seçin

Gün boyunca birbirinden farklı işlerde koşturan bedeniniz, akşam olduğunda iyi bir desteği hak eder. Yumuşak ve dinlendirici bir uyku deneyimi içinse rahat bir yatak olmazsa olmazdır. Her şeyden önce yatağınızı elden geçirin ve ergonomik olarak size en uygun yatağı edinin. Saatler süren gece boyunca üzerinde olacağınız nevresimler de uyku için ayrı bir önem taşır. Pamuk ağırlıklı malzemeden üretilmiş, zevkinize uygun ve severek kullanacağınız şık nevresim takımları, yatağa uzandığınızda kendinizi iyi hissetmeniz ve rahat bir geceye hazırlanmanız için ortam sunar. Somon rengi, açık mavi gibi renkler, saten gibi dokular size yumuşacık bir uyku deneyimi sağlar. Nevresimlerin ve dokuların etkisini hafife almayın. Uykunuzun kalitesinde çok şey değiştiğini fark edeceksiniz.