Yatak başlıkları, oda dekorasyonunun büyük bir kısmını oluşturan parçalardır. Bu nedenle başlıkların kullanımıyla ilgili merak edilen birçok konu vardır. Sizler için hazırladığımız yazımızın kalanında, yatak başlığıyla ilgili popüler soruların yanıtlarına ve farklı önerilere yer verdik. Yatak odası dekorasyonunu geliştirmek, yenilemek ve ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmek istiyorsanız yazımızın kalanına göz atabilirsiniz. 

Standart yatak başlığı modelleri, farklı materyal ve renk alternatifleriyle yaşam alanlarına şıklık katan parçalardır. Günümüzde standart başlık modellerini kullanmak istemeyenlerin tercih ettiği alternatifler de bulunur. Bu durum akıllara, yatak başlığı yerine ne yapılabilir sorusunu getirir. Duvar halıları, bohem dekorasyon tarzını hedefleyenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Kolayca asılabilen duvar halıları arasından kişisel zevkinize hitap eden tasarımları bulabilirsiniz. Yatak başlığı yerine duvar halısı kullanabilirsiniz. Eski ahşap kasaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir panel, başlık yerine kullanılabilecek alternatiflerden bir diğeridir. Aralıklı ahşap parçalarından oluşan bu tasarımı istediğiniz renklere boyama özgürlüğünüz de bulunur. 

Yatak Başlığı Nasıl Yapılır?

Yatak odası mobilyası olarak klasik şıklığı tercih edenler kendi tasarımlarını oluşturmak isteyebilir. Bu noktada merak edilen soru ise, yatak başlığı nasıl yapılır, olur. 

 • Yatak başlığı yapımında ahşap başta olmak üzere birçok farklı materyaller kullanılır. Eski bir kitaplık, dolap tarzında mobilyanız bulunuyorsa parçalarını kolayca ayırarak yatak başlığı haline getirebilirsiniz. 
 • Yatak başlığı için tercih edilen materyallerden bir diğeri metaldir. Uygun boyutlarda metal paneller bularak, yatak odasına modern, minimalist, endüstriyel gibi farklı dekoratif tarzlar ekleyebilirsiniz. 
 • Metal ve ahşap gibi keskin köşelere sahip materyaller yerine daha yumuşak alternatifleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda metal ve ahşabın çevresine sarmak için süngerler bulabilirsiniz. Süngeri sert materyal üzerine sabitledikten sonra çevresine kumaş dikerek son görüntüsünü verebilirsiniz. Kumaş katmanı, sert materyal ve süngerin birleşerek estetik bir görüntü sunmasını sağlar. Çevresine dikeceğiniz kumaşı ister düz renkli ister desenli olarak seçebilirsiniz. 
 • Başlık yapımında materyalleri kendiniz bulacağınız için boyutlarının özenle ayarlanması gerekir. Yatak başlığı kaç cm olmalı, sorusuna yanıt olarak bazadan yaklaşık 76 cm. daha geniş ölçüler verilebilir. Ölçülere karar verirken yatak odanızda sahip olduğunuz boş alanı da göz önünde bulundurmanız önerilir. Böylece estetik beklentilerinizi karşıladığı kadar işlevsel açıdan pratik özellik de gösteren yatak başlıklarına sahip olabilirsiniz. 
 • Kendi başlığınızı oluşturmak için zaman harcamak istemezseniz online alışveriş imkanlarıyla satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden uygun yatak başlığı fiyatları ve ürün tasarımları araştırması yapabilirsiniz. Böylece size ve yatak odanızın genel dekorasyonuna uygun olan ürüne ulaşabilirsiniz. 

Yatak Başlığı Nasıl Sökülür?

Yatak başlığını değiştirmek veya farklı amaçlar için kullanmak için sökmeniz gerekebilir. Yatak başlığı nasıl sökülür sorusunun yanıtı oldukça karmaşık ve zormuş gibi görünüyor olsa da aslında basit bir süreçle işlem tamamlanabilir. 

 • İlk olarak yatağınızı uygun pozisyona çekerek yeterli hareket alanını sağlamanız gerekir. Başlık sökülerek çıkarıldığında kolayca manevra yapılması için gerekli alanın oluşturulması önemlidir. 
 • Sökülmesi gereken ilk vidalar baza başlığının altında yer alır. 
 • Vidalar genellikle yatağın alt kısımlarında kaldığı için görmek zor olabilir. Yatak başlığı sökerken en çok zorlanabileceğiniz adım budur. Bir ayna veya telefon kamerası yardımıyla ulaşamadığınız noktaları görebilir ve vidaların konumlarını tespit edebilirsiniz. 
 • Sabitleme işlemini gerçekleştiren bu ana vidaları çıkardıktan sonra yapılması gereken adımlar daha kolaydır. Başlık yukarı doğru kaydırılır ve çekilir.
 • Bazı yatak başlıklarında ekstra sabitlik yaratmak için üst düzeylerde ek vidalar kullanılır. Bu vidalari görsel olarak tespit edebilir, kolayca çıkararak başlığı yataktan ayırabilirsiniz. 

Yatak Başlığından Neler Yapılır?

Yatak başlığınızı, dekorasyonunuza daha uygun yeni bir modelle değiştirmeye karar verebilirsiniz. Böyle bir durumda elinize eski bir başlık geçeceğinden yatak başlığından neler yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. 

Çift kişilik yatak başlığı gibi daha geniş yüzeylere sahip seçenekleri, orta sehpa haline getirebilirsiniz. Eğer yatak başlığının düz bir yüzeyi varsa, yükseklik yaratacak bir ayaklık bulmanız yeterlidir. Rustik ve bohem dekorasyonlara harika şekilde uyum sağlayacak bu orta sehpalar, bahçe ve balkon gibi alanlarda da kullanılabilir. 

Tek kişilik yatak başlığı gibi daha dar alternatifleri, ikiye bölerek raflar haline getirebilirsiniz. Bu rafları ayakkabılık veya küçük bir kitaplık olarak işlevsel araçlara dönüştürebilirsiniz. Genellikle ahşap ve metal gibi dayanıklı temellere sahip bu mobilyaları birçok farklı alanda kullanarak geri dönüştürebilirsiniz. 

Kumaş Yatak Başlığı Nasıl Temizlenir?

Yatak başlığının çevresini bir kumaş yardımıyla daha estetik bir hale getirmeye karar verirseniz veya satın almayı seçtiğiniz başlıkta kumaş bulunuyorsa düzenli temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. Düzenli temizlik, kumaş yüzeyinin ilk günkü güzelliğini ve canlı renklerini korumasını sağlar. Peki kumaş yatak başlığı nasıl temizlenir?

İki litre kadar ılık suya bir kaşık bulaşık deterjanı ekleyerek kumaş yüzeye sahip yatak başlığı temizliği için karışımı elde edebilirsiniz. Temizlik sırasında yumuşak yüzeye sahip bir bez kullanmak ve nazik hareketler uygulamak, dikkat etmeniz önerilen detaylar arasındadır. Sabunlu su ile silme işlemi tamamlandığında sadece suyla bir kere daha silebilirsiniz. Bu işlem hem temizliğin derinlemesine olmasını sağlar hem de kumaş yüzeyine yapışmış sabun artıklarından kurtulmanıza yardımcı olur. 

Temizliği sabah saatlerinde yapmaya dikkat etmeniz, sizlere önerilen bir diğer detaydır. Kumaş, suyu emen bi yapıya sahiptir ve temizlik sırasında oldukça ıslanabilir. Temizliği sabah saatlerinde yaparak, akşama tamamen kuruması için yeterli süreyi sunmuş olursunuz. Böylece akşam yatağa gittiğinizde kuru ve temiz başlıklarla karşılaşabilirsiniz. 

Deri Yatak Başlığı Nasıl Temizlenir?

Yatak odası dekorasyonunda sıklıkla kullanılan yatak başlığı materyallerinden birisi de deridir. Pürüzsüz ve parlak yüzeyi ile yatak odası dekorasyonuna elegant bir hava kazandırmayı başarır. Bu materyalin korunması için de düzenli temizliğinin yapılması gerekir. Deri yatak başlığı nasıl temizlenir sorusuna yanıt olarak şu adımlar sıralanabilir:

 • Deri, pürüzsüz yüzeyi sayesinde kumaşa oranla tozları daha hızlı belli eder. Bu nedenle sabunlu temizliğinin yanı sıra, daha sık şekilde tozunun alınması önerilir. 
 • Haftada bir, nemli bir bez yardımıyla tozu alınabilir. Böylece sabunla yapılan temizlik zamanı geldiğinde çok kirlenmemiş bir yüzeyle karşılaşabilirsiniz. 
 • Arap sabunu katılarak hazırlanmış ılık su karışımı, deri yatak başlığı temizliği için sıklıkla kullanılan bir seçenektir. 
 • İki litrelik ılık suya çok az bir miktarda arap sabunu eklenmesi bile temizlik için ideal sonuçların elde edilmesini sağlar. 

Deri Yatak Başlığı Hangi Boya ile Boyanır?

Kaplama materyalinde deri bulunan yatak başlığının renginden sıkıldıysanız kolayca boyayarak değişiklik yaratabilirsiniz. Deri yatak başlığı hangi boya ile boyanır sorusuna yanıt olarak, “multisurface” özelliğine sahip boya ile boyanır, denebilir. Standart bir boya, deri materyalini tutmadan akacak ve estetik açıdan hoş olmayan görüntüler yaratacaktır. Spesifik olarak deri boyaması için tasarlanmış veya “multisurface” yani çok yüzeyli boya kullanabilirsiniz. Çok farklı yüzeylere uygun olarak tasarlanan formüllere sahip boyalar, derinin yanı sıra; plastik, cam, ahşap ve metal gibi daha birçok farklı yüzeyde kullanılabilir. Yatak odası dekorasyonunu tamamlayan renkleri seçerek yatak başlığınızı hemen boyayabilirsiniz.