Soğuyan havalarda arkadaşlarınız ya da ailenizle şömine başında ısınarak vakit geçirmenin keyfi tarif edilemez. Birbirinden şık modellerle kışın şömineler, mekanı ısıttığı gibi ortamın atmosferine de görsel olarak sıcaklık katıyor. Şöminenin etrafında kullanılan aksesuarlar da bu sıcaklığı artıran unsurlar olarak dekorasyonda yer alıyor.

Şömine aksesuar seçimi için dekorasyon fikirleri arıyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Seçeceğiniz Aksesuarların Dekorasyonla Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Şömineniz için aksesuar seçerken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken; şöminenin ve odanın dekorasyonuna uygun olması. Modern, klasik, rustik ya da endüstriyel dekorasyon stillerine uygun olarak tasarlanan ev şömine çeşitleri ile uyumlu olarak kullanabileceğiniz birçok dekoratif aksesuar bulmanız mümkün. Rustik tarzda bir taş şömineye sahipseniz yine taş, ahşap ve ferforje aksesuar öğelerini seçebilirsiniz. Kullanan aksesuar yoğunluğunun da dekorasyon stiline göre belirlenmesi önemli. Örneğin, modern tarzda bir şömine için daha minimalist yaklaşmak ve fazla aksesuar kullanımından kaçınmak gerekiyor.

Kullanışlı Aksesuarlar Tercih Ederek Konforunuzu Artırın

Seçeceğiniz hem kullanışlı hem de şık şömine aksesuarları sayesinde şöminenizi konforlu aynı zamanda güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Çıtır çıtır yanan şömine ateşi görsel ve işitsel olarak dinlendirici bir ortam yaratıyor. Yalnız dikkatli olunmazsa ateşin şömine dışına sıçrama ihtimali de bulunuyor. Bu durumu şömine önüne yerleştireceğiniz bir şömine paravanı ile engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda birbirinden şık paravan modelleriyle estetik bir görünüm de oluşturabilirsiniz. Şömine için gerekli olan odunluk, maşa, faraş ve köz tutacaklarını da birbiriyle uyumlu görünümde seçerek hoş bir aksesuar seti elde edebilirsiniz. Odunluk olarak hasır sepetleri de tercih edebilirsiniz. Şömine yanına konumlandıracağınız bu sepetlerle odunları gerektiğinde hemen ateşe atarak şömine keyfine ara vermeden devam edebilirsiniz. Ayrıca köz karıştırmak ya da külleri süpürmek için maşa ve faraşları kullanabilirsiniz.       

Şömine Duvarını Boş Bırakmayın

Şömineler bulundukları mekanın odak noktası konumundadır. Bu durumu pekiştirmek için şömine duvarını boş bırakmamak gerekiyor. Hoş bir tablo, sevdiklerinizle beraber geçirdiğiniz anları ölümsüzleştirdiğiniz fotoğraflar ya da çeşitli duvar süsleri şömine dekorasyonu yaparken duvarda kullanabileceğiniz objeler. Kendi zevkinize ve uyguladığınız dekorasyon stiline göre tablo ve resimleri seçebilirsiniz. İsterseniz duvara asmak yerine tabloları, şömine üzerinde duvara yaslayarak da kullanabilirsiniz. Daha farklı bir seçenek olarak şömine duvarına büyük bir saat de asabilirsiniz. Şömine duvarında ayna kullanımı da sık karşılaşılan bir uygulama. Özellikle minimalist tarzda döşenmiş sade ve şık evlerde, ortamı daha da geniş ve ferah göstermek için şömine duvarına, ince çerçeveli ya da çerçevesiz bir ayna asmayı deneyebilirsiniz. Klasik tarzda döşenmiş bir ev için ise oymalı ahşap ya da işlemeli pirinç çerçeveli ayna modellerini tercih ederek gösterişli ve göz dolduran bir görünüm yaratabilirsiniz.

Şömineler genellikle evlerin salonuna konumlandırılıyor. Televizyonlar ise salonlarda mutlaka yer alan eşyalardan biri. Şömine bulunan mekanda televizyonu tam olarak nereye konumlandırabileceğiniz konusunda kafanız karışabilir. Çünkü çoğu zaman televizyon ve TV üniteleri de dekorasyonda odak noktası olabiliyor. Bunun için ikisini de bir arada kullanabilirsiniz. Şömine duvarına TV’yi asarak çarpıcı ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Yalnız bunun için dikkatli olmanız gerekiyor. Şömineden yayılan ısının TV’ye zarar verme tehlikesi bulunuyor. Bu durumu engellemek için daha önce de bahsettiğimiz estetik tasarımlarıyla dikkat çeken şömine paravanlarını kullanabilirsiniz.

Aksesuarlarla Şömine Önünde Kendinize Rahat Bir Alan Hazırlayın

Şömine önünde vakit geçirmek günün yorgunluğunu ve stresini atmak için birebir. Kahvenizi şöminenin karşısında keyifle yudumlamak ya da sevdiğiniz kitabı şömineden yayılan ışığın eşliğinde okumak benzersiz bir rahatlık sunuyor. Bu yüzden şömine önüne tekli koltuk ve berjerlerin yerleştirilmesi sık karşılaşılan bir uygulama. Eğer mekandaki koltuk dizilimi bu şekilde değilse şömine aksesuarlarını kullanarak da kendinize konforlu ve rahat bir alan yaratabilirsiniz. Şömine önüne yerleştireceğiniz yumuşacık minderler ve dekoratif kırlentler bu iş için ideal. Özellikle kış bahçesi olarak dekore edilmiş balkonda şömine modelleri de sıklıkla bulunuyor. Bu minder ve kırlentleri balkondaki şöminenizin önünde soğuk kış gecelerinde rahat ve konforlu bir şekilde ısınmak için de kullanabilirsiniz. Minik sehpalar ya da tepsiler de kendinize özel bu konforlu alanı hazırlarken kullanabileceğiniz dekoratif aksesuarlar arasında.  

Dekoratif Objelerle Ortamı Hareketlendirin 

Dekoratif şömine modellerinin şıklığını artırmak için farklı objelerden faydalanabilirsiniz. Bu konuda sizleri sınırsız seçenekler bekliyor. Mumlardan vazolara, çerçevelerden çiçeklere; birçok aksesuarı şömine dekorasyonunu hareketlendirmek için tercih edebilirsiniz. Büyük blok mumları, şöminenin sağ ve sol taraflarında zemine ya da şöminenizi yakmadığınız zamanlarda iç kısmına yerleştirebilirsiniz. Mumları tek başına ya da şık şamdan modelleriyle de kullanabilirsiniz. Küçük kokulu mumlar da şömine üzerine yerleştirebileceğiniz şık objeler arasında. Şömineden yayılan ateş ve odun kokusuna eşlik etmesi için estetik şişelerde sunulan çubuk kokuları da şömine dekorasyonuna ekleyebilirsiniz. Şömine duvarına asabileceğiniz fotoğraflar gibi estetik tasarımlara sahip çerçevelere yerleştirebileceğiniz fotoğraflarınızı şömine üzerinde konumlandırabilirsiniz. Şömine dekorasyonunda canlı çiçek kullanımı pek tercih edilmez. Bunun nedeni şömineden yayılan ısının canlı çiçeklere zarar vermesidir. Eğer şöminenizi pek yakmıyorsanız, sadece dekoratif görünümünden dolayı kullanıyorsanız canlı çiçek kullanımı konusunda özgürsünüz. Sık sık şöminenizi yakıyorsanız bunun yerine rengarenk yapay çiçekleri şömine dekorasyonu için seçebilirsiniz.