Modern ev dekorasyonunun öne çıkan özelliklerinden biri sadeliktir. İşlevselliğin de dikkat çektiği bu dekorasyon anlayışında renklerden mobilyalara her kriter dingin bir görünüme hitap etmelidir. Modern dekorasyonda ilk olarak aydınlık bir alan yaratılmalıdır. Sade bir materyal olan camın ve ahşabın kullanımı oldukça yaygındır. Ahşap, ortama sıcak bir hava katarken cam ise sade bir şıklık yaratır. Işıklandırmalarda genellikle gün ışığını andıran sarı ve loş ışıklar kullanılır. 

Evinizi modern bir tarzda dekore etmek için dilediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Sıfırdan bir ev dekore edecekseniz duvar ve parkelerinizde bu dekorasyon anlayışına hitap eden renklere yer verebilirsiniz. Hali hazırda bir düzen sahibi iseniz, ev tekstili ya da dekoratif ürünlerinizi modern tarzda seçerek küçük uygulamalarla büyük etkiler yaratabilirsiniz. Evinizi dekore ederken önceliğiniz huzurlu bir ortam yaratmak mı? O halde modern tarz ev dekorasyonu tam size göre! Peki modern ev dekorasyonunda ihtiyacınız olanlar neler? Gelin, sizler için hazırladığımız modern ev dekorasyonuna dair bilgi ve fikir önerileri içeren yazımıza birlikte göz atalım.

Modern Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Her birey, evlerini kendi zevkleri doğrultusunda dekore eder. Bu dekor sürecinde kişiler birçok dekorasyon tarzından ilham alır. Modern ev dekorasyonu, sadeliği benimseyenler için cazip bir dekorasyon anlayışıdır. Bir evde dekorasyon tarzının modern olup olmadığına karar vermek oldukça basittir. Göz yormayan, yumuşak tonların bulunduğu, uyumlu tonlarda mobilya ve eşyalara yer verilen evler modern olarak örneklendirilebilir. Modern dekorasyonda sabah saatlerinde oda gün ışığından en verimli şekilde faydalanır, akşam saatlerinde ise gün ışığı yerini sıcak tonlu ve loş bir aydınlatmaya bırakır.

Modern ev dekorasyonu örneklerinde yer alan mobilyalar, sade tasarımlı ve doğal kıvrımlara sahip modellerdir. Siz de mobilya seçiminde modern bir hava yakalamak istiyorsanız tercihlerinizi modern tasarımlı modellerden yana kullanabilirsiniz. Mobilya renk seçiminde ise krem, kırık beyaz, gri, lacivert renklerini ya da pastel tonları tercih edebilirsiniz. Toprak tonları da modern bir ev dekorasyonu için idealdir. Ahşap, yapısı itibariyle bulunduğu ortamda sıcacık bir izlenim yaratır. Orta sehpa ya da konsol gibi tamamlayıcı mobilyalarda tamamen ahşap materyalden üretilen modeller ile huzur dolu bir ortama sahip olabilirsiniz.

Yumuşak Tonlar Ön Planda

Modern ev dekorasyonunda genellikle renkler birbirleri ile uyumlu tonlarda seçilir. Örneğin koltuk takımınız yeşil tonlarında ise, kırlent, battaniye, perde ve dekoratif obje seçimlerinde yeşilin farklı tonlarını kullanarak uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern dekorasyonda aşırıya kaçmamak kaydıyla kontrast renkleri de bir araya getirebilirsiniz. Beyaz-siyah, sarı-mor ve kırmızı-yeşil gibi birleşimler, kontrast renk kombilerinden birkaçıdır. Renk uyumu konusunda kararsızsanız, beyaz rengin diğer her renk ile olan uyumundan faydalanabilirsiniz. Ayrıca mobilyalar ya da ev tekstilinde beyaz renk kullanıldığında oda daha aydınlık bir görünüm kazanır.

Yumuşak tonlara yalnızca duvar ya da tekstilde değil, aydınlatmalarda da yer vermeniz gerekir. Modern dekorasyonda çiğ ışıklar bulunmamaktadır. Modern dekorasyonu tamamen evinize yansıtmak için ilk olarak beyaz ya da LED ampulleri sarı ve loş olan aydınlatmalar ile değiştirerek başlayabilirsiniz. Dilerseniz odayı tamamen aydınlatacak sade başlıklı bir duvar lambası tercih edebilir, dilerseniz de odanın belirli bölümlerine aplik ya da abajur yerleştirerek lokal bir aydınlatma alternatifine sahip olabilirsiniz.

Modern Ev Dekorasyonu İle Sade ve Ferah Bir Ortam

Modern dekorasyon, banyodan antreye evinizin her alanına yansıtabileceğiniz bir dekorasyon türüdür. Evinizin herhangi bir odasını daha büyük göstermek istiyorsanız odanızda modern tarzda bir dekorasyon anlayışına yönelebilirsiniz. Modern tarzda dekore edilen odalarda açık renkler ön plana çıktığından, oda zahmetsiz bir şekilde daha ferah bir görünüme kavuşur. Gün ışığından maksimum verim alabilmek için kadife gibi kalın kumaşlı perdeler yerine kırık beyaz tonlarda fon perdeler tercih edilebilir. Tül ve perde seçimlerinde de desensiz ve sade modeller modern bir tarz yakalamak için önemlidir.

Modern tarz dekorasyonda sadelik ön plandadır. Oda içerisindeki her bir detay göz yormayan bir tasarıma sahip olmalıdır. Az, çoktur anlayışına paralel bir şekilde ilerleyen modern ev dekorasyonunda kalabalık görünümü önlemek için düzenleyiciler ve fazladan saklama alanlarının kişilere büyük bir yardımı dokunur. Biblo, duvar aksesuarı ve obje gibi görsellik odaklı eşyaların adedi minimum düzeyde tutulmalıdır. Odaya uygun tek bir dekoratif parça ile de tüm görsellik gereksinimini karşılamak oldukça basittir. Halıya ihtiyaç duyulan odalarda minimal detaylı ya da tek renk modellere yer verilmelidir.

Aksesuarları Unutmayın

Şüphesiz ki ev iç dekorasyonunda aksesuarlar ortama yeni bir dokunuş kazandırmak adına önemli bir role sahiptir. Modern ev dekorasyonu modellerinde öne çıkan belli başlı dekorasyon ürünleri bulunur. Sade tasarımlı saksılar ya da vazolar içerisindeki çiçeksiz bitkiler, aynalar ve mumlar bu dekorasyon ürünlerine örnek olarak gösterilebilir.

Modern duvar dekorasyonunda zevklerinize hitap eden şık kesimli bir ayna, duvar tabağı ya da ahşap bir tablo tercih edebilirsiniz. Konsol, vitrin ya da sehpa üzerinde ise sukulent, bambu oda kokusu, sade tasarımlı şamdan, cam ya da porselen vazo gibi dekorasyon öğelerini kullanabilirsiniz. Kırlentlerde koltuktan birkaç ton koyu renkleri tercih edebilir, odanın herhangi bir yerinde bulunan bir deseni farklı dekorasyon ürünlerinde bir araya getirerek uyumu yakalayabilirsiniz.