Havalar serin olduğunda kendimizi bir battaniyenin altında ve sıcak evimizde hayal ederiz. Bu hayali evimizin dekorasyonunda kalıcı hale getirmek mümkün. Yumuşak dokuların ve renklerin ısıtıcı etkisine birlikte göz atalım.

Karıştırın ve dengeleyin

Tek başına modern veya tek başına bohem tarzda düşünülebilecek bir aksesuar, bir oda içinde bir araya gelebilir. Uyum içindeki dekoratif öğeler odayı yaşanılır kılar ve sıcaklık sağlar. Odanın bütününde nasıl bir dengede olduğuna dikkat ederek, ahşap ile koyu renklerin uyumunu öne çıkarabilirsiniz. Duvarda yağlı boya veya kanvas bir tablo, varsa şömine, kalın dokulu bir halı ve kırlentler sayesinde, sıcak renklerle bezeli olmasa da salonunuzda sıcaklık yakalamanız mümkün. Dekorasyonda yaz-kış kullanabileceğiniz, sadece yazlık evlere veya bohem stile özgü olmaktan çıkan hasır sepetler, sıcak bir ortam sağlamak için en pratik araçlardan biri. İster dergilerinizi ister şal ve pike gibi eşyalarınızı, isterseniz çocuklarınızın oyuncaklarını saklamak için kullanın, dokusu olan bu tarz saklama çözümleri ortama samimi görüntü katmak için iyi bir fırsat.

Doğal öğeler katın

Sıcak bir görünüm sağlamak için mutlaka kırmızı, turuncu, pembe, sarı gibi tonlarda eşyalarınızın olması şart değil. Mavi, yeşil ve gri tonlar arasına katacağınız bazı dekoratif öğeler ve aksesuarla da samimi bir ortam yakalayabilirsiniz. Oturma odanız veya salonunuz gözünüze “soğuk” gelmeye başladıysa, mümkün olduğunca büyük bir yeşil bitkiyi ve ahşap dokulu aksesuarları ortama katmayı deneyin. Mobilyanızdaki ahşaba dikkat çeken sehpalar, mumluklar veya resim çerçeveleriyle, ayrıca sarı aydınlatma ürünleriyle ortama kolay şekilde sıcaklık katabilirsiniz.

Sıcak renkleri arttırın

Hangi mevsimde olursanız olun, ortama canlılık katacak taze çiçekler mutlaka bulunur. Serin havalarda ise baharı ve yazı anımsatan sıcak renkler özellikle işe yarar hale gelir. Cesur sarı tonları, güneş sıcaklığını ve kır çiçeklerini anımsatan neşeli ve çarpıcı bir görünüm sağlar. Çocuksu bir sevinç hissine özlem duyuyorsanız bu tarz seçimler tam size göre.

Aksesuarlarda özel seçimler

Odada sert hatlar, modern mobilyalar veya koyu renkler hakimse bitkilerin, altın veya bakır gibi parlak ve sıcak renk aksesuarların öne çıkma vakti gelmiş demektir. Parlak aksesuarları, ışığı yansıtabilecekleri şekilde konumlandırın. Böylece odadaki etkilerini arttırır. Ciddiyet dolu bir ortamdan sıkıldıysanız, neşeli ve hayat dolu motifler katarak ortama hareket getirin. Artık her ortamda kullanılabilen hasır sepetleri de genel görünüme katabilirsiniz. Çiçeklerin katacağı yaşam dolu havayı da unutmayın.