Salonlar ailecek vakit geçirilen ve misafir ağırlanan yerler olarak evlerin en önemli bölümleri. Bu yüzden dekorasyonuna ekstra önem verilen salonların aydınlatılmasında çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak titiz bir seçim yapılması gerekiyor. Avizeler günümüzde birçok alternatif aydınlatma modeli kullanılmasına rağmen hala yaygınlığını korumaya devam ediyor. Genellikle salonun ortasında konumlandırılan avizeler en dikkat çekici dekorasyon öğesi. Cam, metal, porselen ve hatta ahşaptan bile imal edilen birbirinden şık avize tasarımları salonlara göz alıcı bir görünüm kazandırıyor. Klasik ya da modern dizaynlar her zevke hitap eden seçenekler sunuyor. Salonunuzun dekorasyonuyla uyumlu ve zevkinizi yansıtan bir avize seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunuyor. Salon avizeleri nasıl olmalı, seçim yaparken nelere dikkat edilmeli? Bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Salon Avizeleri Nasıl Olmalı?

Salonunuz için avize seçerken dekoratif bir model olmasının yanı sıra aydınlatma açısından da yeterli olmasına özen göstermeniz gerekli. Yeterli ve doğru bir şekilde aydınlatılmamış bir ortam hem konfor hem de göz sağlığı açısından olumsuzlar yaratabiliyor. Aynı şekilde fazla aydınlatılmış bir salon da içinde yaşanılması imkansız bir hale gelebiliyor. Böyle bir durum yaşamamak için tercih yaparken salonunuzun büyüklüğünü hesaba katmanız gerekiyor. 

Avizelerin ampül takmaya yarayan duyları kolları üzerinde bulunuyor. Eğer geniş bir salonunuz varsa kol sayısı fazla olan avizelere yönelmenizde fayda var. Büyük mekanlar için 8 ve daha fazla kolu bulunan modelleri seçebilirsiniz. Kol sayısı fazla olan avizeler gerekli tesisatınız varsa ihtiyaç duyduğunuz kadar ampülü yakmanıza da olanak tanıyor. İsterseniz tamamen aydınlık bir mekan için hepsini isterseniz de hafif loş bir ortam yaratmak için tek bir ampulü yakabilirsiniz. Aydınlık ve ferah bir ortam için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de avizenin ışığın yayılmasını engellemeyecek şekilde tasarlanmış olması. Bunun için cam ve kristal avizeler kullanabilirsiniz. Bu avizelerin gösterişli tasarımlara sahip olanlarını seçerek salonunuz için göz dolduran çarpıcı bir şıklık sağlayabilirsiniz.  

Küçük salonlarda ise büyük salonlardakinin aksine fazla yoğun bir aydınlatma kullanmak göz yorucu ve rahatsız edici bir etki bırakıyor. Salonunuz büyük değilse 4, 5 ya da 6 kollu avizeleri tercih edebilirsiniz. Ebatları büyük tekli abajur tarzı ya da cam avizeler de küçük mekanlar için birebir uyum sağlayan modeller arasında yer alıyor.

Salon genişliği avizelerin büyüklüğünü seçerken de önemli bir unsur olarak karşınıza çıkıyor. Mekana küçük gelen bir avize tercih etmek ortamda boşluk hissi yaratarak rahatsız edici olabiliyor. Aksi bir durumda ise salonunuz için fazla abartılı bir görünüm oluşabiliyor. Bu yüzden seçilecek avizenin mutlaka salonun büyüklüğü ile uyumlu olması gerekiyor.

Salon yüksekliği de seçim yaparken dikkate alınması gerekenler arasında. Yüksek tavanlı bir salon için avizenin asma yüksekliğini artırabilirsiniz. Genel standartlarda bir tavan yüksekliği için ise dikkat etmeniz gereken, avizenin altından yürümek için yeterli alanın bırakılmasıdır. Bu yükseklik 200 cm kadar olmalıdır. Eğer avizenizi yemek masasının üzerine denk gelecek şekilde sarkıtmayı planlıyorsanız masadan yüksekliğinin en az 70 cm olmasına dikkat edin.

Avizeler büyüklüğüne ve malzeme çeşidine göre farklı ağırlıklara sahip olabiliyor. Avize seçimi sırasında pek önemsenmeyen bu özellik aslında kendinizin ve ailenizin güvenliği sağlamak için mutlaka dikkate alınmalı. Bunun için tavanın yapısı ve taşıma kapasitesi hakkında bilgi edinerek seçimlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Genel olarak tavanın taşıma kapasitesinin ⅓ ağırlığında bir avize güvenli sınırlar içinde kabul ediliyor. 

Avizeler genellikle en az değiştirilen ve uzun süre kullanılan ev eşyalarından biri. Bu sebeple uzun ömürlü kullanım sağlayan modelleri seçmek gerekiyor. Avizelerin imal edildiği malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olması mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlardan. Ampullerin yaydığı yüksek ısı karşısında erimeyen dayanıklı modeller için metal, cam ya da porselen gibi malzemelerden üretilmiş avizeleri tercih edebilirsiniz.

Salon için avize seçilirken herkes tarafından en çok önemsenen konu tabii ki tasarım özellikleri. Genellikle salonun bütün eşyalarına karar verildikten sonra seçimi yapılan avizeler, ortamın havasını değiştiren son dokunuş olarak dekorasyonda yer alıyor. Bu yüzden avize çeşitleri arasında her türlü dekorasyon stiline uyum sağlayan birbirinden şık seçenekleri bulmak mümkün. Klasik tarzdan hoşlananlar için kristal avizeler, bütün ihtişamıyla modası asla geçmeyen tasarımlar arasında bulunuyor. Oymalı döküm kolları bulunan avizeler de vazgeçilmez klasik modellerden. Pirinç gövdeli ve kollu avizeler geçmişten günümüze ulaşan nostaljik bir görünüm sağlıyor. Eğer salonunuz klasik tarzda dekore edildiyse bu modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Ahşap, demir ve urgan gibi malzemelerin tasarımında kullanıldığı avizeler, evlere doğal bir şıklık sunarak sıcacık bir ortam yaratıyor. Modern bir görünüm denince akla ilk endüstriyel avizeler ve sarkıtlar geliyor. Özellikle son yıllarda revaçta olan bu tasarımları sade ama dikkat çekici bir görünüm elde etmek için tercih edebilirsiniz. Cam ve porselen avizelerin hem klasik hem de modern çizgiler barındıran farklı alternatifleri mevcut. Bu avizeleri de dekorasyonunuzla uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.