Çay ve kahve ikramlarının lezzetli eşlikçilerinden biri olan kekleri pişirmek için kullanabileceğiniz birçok kalıp bulunur. Silikon, kağıt, metal ve kelepçeli gibi farklı materyal ve kullanım seçenekleri bulunan kalıplar içerisinden ihtiyacınıza yönelik modeli bulmak ise çok kolaydır. 

Kek kalıplarının kare ve daire gibi klasik formlarının yanı sıra kalp, ayıcık ve çiçek gibi birçok farklı şekilde tasarlanan form alternatiflerine rastlamak mümkündür. Sizler için hazırladığımız kek kalıpları çeşitleri nasıl kullanılır yazımıza göz atarak bu kalıpların kullanım şekilleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir, kek pişirme sürecinden alacağınız verimi ikiye katlayabilirsiniz. 

Kağıt Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Kağıt kek kalıpları tek kullanıma mahsus olmalıdır. Pişirme öncesinde kalıp içerisini yağlamanıza gerek yoktur. Kağıt kek kalıpları kelepçeli gibi büyük boyutlu kalıplara nazaran tek lokmalık kekler oluşturacak şekilde ve daha küçük formda tasarlanır. 

Cupcake ve muffin yapımında kullanabileceğiniz kağıt kek kalıplarının desenli ve renkli seçeneklerini tercih ederek ikramlarınıza şık bir dokunuş kazandırabilirsiniz. Kağıt kek kalıbı kullanırken kek harcını kalıbın yarı ölçeğine gelecek kadar kalıp içerisine yerleştirerek kekin kalıp içerisinden taşmasını önleyebilirsiniz. 

Küçük Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Silikon ya da seramik küçük kek kalıplarının içerisine kek harcı dökülmeden önce iç kısmın yağlanması gerekir. Aksi takdirde keki çıkarma süreci zorlu bir hal alır. Kağıt kek kalıplarında ise iç kısmı yağlama ihtiyacı duyulmaz. 

Küçük kek kalıbı kullanırken kek harcını kalıbın tamamına yerleştirmek kekin pişme sırasında kalıp içerisinden taşmasına sebep olabilir. İçi dolgulu kek tariflerinde kek harcını döktükten sonra kalıbın orta kısmına dolguyu bir kaşık ya da şırınga yardımıyla kalıbın içerisine ekleyebilirsiniz. 

Silikon Küçük Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Silikon küçük kek kalıpları kullanılmadan önce sıcak suyla yıkanmalıdır. İnce bir katman katı yağ yardımıyla kalıbı yağladıktan sonra harcı kalıbın yarısına denk gelecek şekilde dökebilirsiniz. 

Silikon, bir miktar yağ uygulamasından sonra kekin kalıba yapışmasını önleyen bir yapıdadır. Keki kalıp içerisinden çıkarırken nazik hareketlerle kalıbı taban kısmından bastırarak kekin pratik bir şekilde kalıptan ayrılmasını sağlayabilirsiniz. 

Silikonlu Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Silikonlu kek kalıpları, silikon malzemeden elde edilir. Bükülebilir ve katlanabilir yapısıyla mutfaklarda oldukça az yer kaplayan silikon kalıpların temizliği de bir o kadar kolaydır. Silikon kalıpların yapışmaz özelliğini koruması için her kullanımdan sonra kalıbı yaklaşık 5-10 dakika boyunca kaynar suda bekletmeniz gerekir. 

Silikon Kek Kalıpları Fırında Nasıl Kullanılır?

Silikon, yapısı itibariyle ısıyı eşit bir şekilde dağıtarak kalıp içerisindeki kekin her bölgesinin eşit miktarda pişmesine yardımcı olur. Silikon kek kalıbını fırına yerleştirerek bir fırın tepsisi kullanabilirsiniz. Silikon kek kalıbı, direkt olarak fırın yüzeyi ile temas etmemelidir. 

357 santigrat dereceye kadar ısıya dayanıklı olan silikon kek kalıplarını fırın kullanımı gerektiren tariflerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kek piştikten sonra, bir fırın eldiveni ile tepsiyi fırın içerisinden alarak yaklaşık bir yarım saat sonra kekin ve kalıbın oda ısısına gelmesini beklemeniz gerekir. 

Silikon Kek Kalıpları Temizlenir?

Silikon kek kalıplarının kullanımdan sonra birkaç dakika boyunca kaynar su içerisinde bekletmek, silikonun gözeneklerinin açılarak gözeneklerinden kalan yağlardan etkili bir şekilde arındırılmasına yardımcı olur. 

Bulaşık makinesinde yıkanan ya da deterjan ile temizlenen kek kalıplarını kullanmadan önce de suda bekleme uygulaması yaparak silikon gözeneklerini açabilir, yüzeyin alt tabanında kalan deterjan artıklarını kek kalıbından arındırabilirsiniz. Silikon kek kalıplarının çamaşır suyu yüksek ölçüde kimyasallar barındıran temizlik ürünleri ile yıkanmamalıdır.

Silikon kek kalıbı kullanımında keki çıkarmak için bıçak gibi kesici-delici alet kullanımından kaçınmanız önerilir. Kesici ve delici aletler silikonun yüzeyini deforme ederek kalıp yapısının bozulmasını sağlar. Silikon kek kalıpları, doğrudan ocak, elektrikli soba ya da çıplak ateş ile temas etmemelidir. 

Plastik Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Farklı boyut ve formlar üzerinden kullanıcılara sunulan plastik kek kalıpları, ısıyı eşit dağıtma özelliği dolayısıyla sıklıkla tercih edilir. Kalıbın iç temizliği ise oldukça kolaydır. Silikon ile benzerlik gösteren yapısı, kekin kalıba yapışmasını önleyerek tek hamlede kalıptan çıkarılmasına yardımcı olur. 

Metal Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Metal kek kalıbı içerisine kek harcı dökülmeden önce iç kısmın iyi bir şekilde yağlanması gerekir. Kalıbın boyutu geniş olduğu takdirde içerisine yağlı kağıt da yerleştirebilirsiniz. 

Metal kek kalıpları silikon ve kağıtlara nazaran daha uzun sürede oda sıcaklığına gelir. İstenmeyen bir durumla karşılaşmamak adına keki fırından çıkardıktan sonra güvenli bir alana alarak kekin ve kalıbın oda sıcaklığına gelmesini bekleyebilirsiniz.

Küçük Metal Kek Kalıpları Nasıl Kullanılır?

Krema gibi süslemeler bulunan tariflerde sıkça tercih edilen küçük metal kek kalıpları, kremanın ya da diğer süslerin kekin alt kısmında bulaşmasını önler. Metal malzemeli kek kalıpları dayanıklı yapıları dolayısıyla uzun yıllar boyunca kullanıma uygundur. Makinede ya da elde yumuşak bir sünger yardımıyla yıkanabilir.

Kelepçeli Kek Kalıpları Fırında Nasıl Kullanılır?

Kelepçeli kek kalıplarını kullanırken taban ve çevre kısmına denk gelecek şekilde yağlı kağıt serebilirsiniz. Yağlı kağıdın bulunmadığı anlarda tüm iç yüzeyi boşluk kalmayacak şekilde yağlayabilirsiniz. 

Harcı kalıp içerisine dökmeden önce kelepçe bölümünü tabana tam oturacak şekilde yerleştirerek kalıbı sabit bir forma getirmeniz gerekir. Kek piştikten sonra belirli bir süre kekin ve kalıbın oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra kelepçeyi açarak keki sunuma hazır hale getirebilirsiniz.